Usklađen je 2011. godine
Evo koliko trenutno iznosi minimalan iznos penzije! Nema svaki penzioner pravo na nju, ovo su uslovi
U Srbiji zakonom garantovan minimalan iznos penzije
Iako svi znamo kako se određuje mesečni iznos penzije, da li ste znali da je Zakonom o penzijskom i invalidskom osiguranju propisan najniži iznos? Odnosno minimum koji se mora isplaćivati penzioneru bez obzira na to koliko je ostvario u svojoj radnoj karijeri.
Prema važećem zakonu korinsicima iz katergorije osiguranika zaposlenih, samostalnih delatnosti i profesionalnim vojnim licima, najniži iznos penzije varnedno je usklađen od 1.januara 2011. godine piše u najnovijem broju časopisa PIO fonda.
Kako dalje navode, tako određen iznos se dalje usklađuje kao i penzije, a u vreme pisanja (oktobar) iznosio je 24.987, 67 dinara.
"Najniži iznos penzije za poljoprivredne penzionere je nešto niži, na današnji dan je 19.644,74 dinara", navodi se u tekstu i pojašnjava i da je on vanredno usklađen 1. januara 2011. godine te da je ranio iznosio 9.000 dinara.
"Penzionerima je najavljeno novo povećanje pre kraja godine pa se može očekivati da će istovremeno porasti i navedeni najniži iznosi za sve kategorije korisnika", dodaje se dalje.
Da li ovaj minimalan iznos pripada svima?
Odgovor je ipak ne. Korisnici koji žive u inostranstvu može da pripada samo iznos koji su zaradili bez garantovanog dela.
Iz PIO fonda ističu da u slučaju da lice koje koristi najniži iznos penzije menja mesto prebivališta, odnosno preseli se u inostranstvo, u obavezi je da o toj promeni odmah obavesti fond.
"Isplata se ubuduće vrši na račun strane banke, a istovremeno se proverava da li i i dalje može da se isplaćuje najniži iznos. Ako se za ove okolnosti prekasno sazna moguće su velike pretplate i neugodne situacije za korisnike koji treba da vrate ono što im ne pripada, iako koriste relativno mali iznos penzije", dalje se pojašnjava.
Važno je prebivalište, ne država
Dalje navode da se mogućnost isplate najnižeg iznosa ceni po prebivalištu, a ne po tome da li se isplata penzije vrši u Srbiji ili u drugoj državi.
"Na primer neko sa prebivalištem u Sloveniji može da ovlasti drugo lice da prima penziju u Srbiji, ali to ne znači da će se nastaviti sa isplatom najnižeg iznosa penzije. Jednako, postupaju i nosioci osiguranja u inostranstvu, pa tako građani Srbije ne bi mogli da koriste garantovani iznos penzije iz na primer Bosne i Hercegovine. Pored prebivališta, na pravo na najniži iznos penzije utiče i činjenica da je korisnik ostvario pravo na penziju u inostranstvu", dodaju.
Naime, Zakonom o PIO je propisano da se najniži iznos penzije korisniku isplaćuje samo ako zbir penzije koja je određena u Srbiji i penzije koju dobija iz inostranstva nije veći od propisanog najnižeg iznosa.
"U slučaju da je zbir penzija manji od nanjižeg iznosa penzije, korinsiku će se isplaćivati razlika tog najnižeg iznosa. To zapravo znači da će zbog penzije koju prima iz inostranstva i penzije koju prima u Srbiji sa razlikom iznositi ukupno onoliko koliko je propisani najniži iznos penzije", stoji dalje u tekstu.
A šta ako je zbir veći?
Korisnik će u tom slučaju na račun dobiti samo iznos koji mu je na osnovu staža i zarade određen.
"Naravno, da bi se došlo do zbira, inostrana penzija se preračunava u dinare prema važećem deviznom kursu na dan ostvarivanja prava. Ukoliko je inostrana penzija ostvarena nakon penzije u Srbiji, od tog dana se ponovo odlučuje o najnižem iznosu penzije. Dakle, postoji mogućnost da neko ko je koristio najniži iznos bez njega ostane kada stekne penziju u inostranstvu, ili da od tog dana dobija samo razliku od zbira svih penzija do garantovanog najnižeg iznosa".
Kako to izgleda u praksi?
"Kada je poznata činjenica da penzioner ima i staž u inostranstvu, pri određivanju visine penzije u Srbiji će se odložiti odluka o najnižem iznosu.
Praktično u svim slučajevima, osim ako osiguranik još ne ispunjava uslove u inostranstvu, ta odluka će uticati na pravo na najniži iznos. Ako se na inostranu odluku ne bi čekalo, veliki broj inostranih penzionera koji nemaju puno staža u Srbiji bi došao u situaciju da vraća preplaćeni iznos, a to bi svakako trebalo izbeći", piše PIO.
Upravo je to jedan od razloga zbog koga svi budući penzioneri pri podnošenju zahteva treba da prijave i svoj rad u inostranstvu, pišu dalje.
"Naravno, ukoliko je penzioneru određena penzija veća od najnižeg iznosa, onda se to pravo i ne razmatra. Moguća je i druga situacija, a to je da penzija bude toliko velika da mora da se ograniči. Podsećamo da najviši iznos penzije za sve kategorije trenutno iznosi 230.145,48 dinara, a pri ograničenju visine ne uzima se u obzir da li korisnik ima i penziju iz inostranstva", zaključuje se.
Bonus video:
(Espreso / Telegraf Biznis / Prenela: J.N.)
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!