Evo koliko treba vremena da se priključi struja: Od zahteva do realizacije....
Struja, Foto: Beta

treba imati živaca

Evo koliko treba vremena da se priključi struja: Od zahteva do realizacije....

Istraživanja NALEDA pokazala da čak 95 odsto ispitanika smatra da je trošak priključenja na struju nesrazmerno visok u poređenju sa uslugom.

Objavljeno:

Ipak, to je značajno poboljšanje u odnosu na poslednji „Duing biznis” izveštaj Svetske banke za 2022, kada je za dobijanje uslova za priključenje bilo neophodno 28 dana.

Nova analiza NALED-a, koja je obuhvatila 37 elektrodistribucija u našoj zemlji (u čijoj nadležnosti je izdavanje lokacijskih uslova za projektovanje i priključenje na elektrodistributivnu mrežu), pokazala je da najuspešnije zahteve rešavaju za šest do osam dana (Loznica, Sombor i Kruševac), što je brže od zakonskog roka koji rešavanje zahteva ograničava na 15 dana.

S druge strane, na začelju su Kraljevo, Novi Sad i Mladenovac, za čije je uslove potrebno sačekati od 24 do 32 dana.

Ono što predstavlja dodatni izazov za svakog investitora jeste da ovaj korak nosi i najveće finansijsko opterećenje jer je potrebno platiti različite takse i naknade, tj. trošak za terenske radove elektrodistribucije na obezbeđivanju priključka, saopštili su iz NALED-a.

-Nepoštovanje rokova i predugo čekanje, potreba da investitori pozovu službenike ponaosob da bi proverili status svog predmeta i nesaglasnost oko iznosa taksi koje je potrebno platiti najčešći su izazovi.

Kompleksan regulatorni okvir i predvidivost visine očekivanih troškova za priključenje uz pribavljanje potrebne dokumentacije gotovo je nemoguća misija za buduće korisnike, što utiče na efikasnost postupka i tu je potrebno napraviti pomake – kaže Jasmina Radovanović, šefica Jedinice za imovinu i investicije u NALED-u, piše „Blic Biznis“.

Struja
foto: Nebojša Mandić

Dodaje da su ranija istraživanja pokazala da čak 95 odsto ispitanika smatra da je trošak priključenja na struju nesrazmerno visok u poređenju sa uslugom.

U Sivoj knjizi 15 NALED-a, čak tri preporuke bave se ovom temom, a jedan od ključnih predloga je da elektrodistribucije ne naplaćuju naknadu za uslove za projektovanje i priključenje, što je nedavno i usvojeno kroz amandman na izmene Zakona o planiranju i izgradnji za objekte A i B kategorije.

Dugoročno rešenje bilo bi i uspostavljanje digitalne platforme za izradu planskih dokumenata kako bi investitori i projektanti na jednom mestu, efikasno i transparentno, mogli sami da saznaju koji su uslovi za priključenje, što bi ubrzalo infrastrukturni razvoj i suzilo prostor za korupciju.

Nakon dobijanja lokacijskih uslova, sledi najduži korak, a to su radovi elektrodistribucije na obezbeđivanju priključka i tehnička kontrola. U poslednjem „Duing biznis” izveštaju elektrodistribucije su taj posao završavale u proseku za 89 dana.

Za preostala tri koraka – inspekcija unutrašnjih instalacija, potpisivanje ugovora s EPS-om i instalacija brojila – potrebno je još 12 dana, tako da je za celokupni posao bilo neophodno strpljenje u trajanju od 125 dana.

To se podudara i sa istraživanjem NALED-a, u kojem su sagovornici iz privrede i lokalnih samouprava navodili da je za njih celokupna procedura priključivanja na struju trajala od dva do pet meseci.

Procedura priključenja na distributivni sistem električne energije definisana je Zakonom o energetici, Zakonom o planiranju i izgradnji i podzakonskim aktima i ista je za sve kategorije potrošača – individualna domaćinstva, stambene zgrade i industrijske komplekse.

Bonus video:

00:20

Air Serbia

(Espreso/Bizportal)


Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!
counterImg

Espreso.co.rs


Mondo inc.