OVA BRANŠA TRENUTNO JE NAJTRAŽENIJA U NEMAČKOJ: Plata ide i preko 4.000 evra, a evo koji su uslovi za odlazak
Plate medicinskih radnika u Nemačkoj, Foto: Profimedia

POSAO

OVA BRANŠA TRENUTNO JE NAJTRAŽENIJA U NEMAČKOJ: Plata ide i preko 4.000 evra, a evo koji su uslovi za odlazak

Zvanični podaci pokazuju da su u Nemačkoj oko dve trećine priznatih diploma upravo iz ove branše

Objavljeno:

Nemačka se već duže vreme suočava sa ozbiljnim nedostatkom radne snage u bolnicama, zato i ne čudi što iz godine u godinu smanjuje uslove za stane radnike. Poznato je da je vrlo naklonjena medicinarima sa Balkana, gde je naša zemlja na vrhu liste. Plate i bolji uslovi rada glavni su razlozi što naši medicinari sa srednjom školom odlaze na rad u ovu zemlju, a do posla je sve lakše da se dođe.

Zvanični podaci pokazuju da su u Nemačkoj oko dve trećine priznatih diploma upravo iz ove branše, a najviše se traže negovatelji, bolničari, medicinske sestre, tačnije kadar sa završenom medicinskom školom. Visoko obrazovani i obučeni radnici koji znaju nemački jezik svakako jesu u prednosti, ali medicinske sestre imaju veće mogućnosti da biraju jer je ovaj profil tražen i u bolnicama, ustanovama za brigu o zdravlju, staračkim domovima, banjama i raznim ustanovama.

Uslovi za rad u Nemačkoj

Medicinari sa srednjom školom koji žele da odu u Nemačku da rade najpre moraju da dobiju radnu dozvolu ali i da nađu posao u Nemačkoj i to dok su još ovde. Uslovi za podnošenje malo se razlikuju u zavisnosti od kvalifikacija i za koji grad se aplicira ali neke stavke važe za sve profile:

  • Nostrifikovana diploma medicinske škole,
  • Dokaz o položenom stručnom ispitu,
  • Sertifikat o stečenom znanju nemačkog jezika - B2 nivo,
  • Izjava o radnom odnosu

Sada postoje i mnoge posredničke agencije koje nude zainteresovanim medicinarima za odlazak u Nemačku nude kompletnu administrativnu podršku, odnosno da sve papire završe umesto njih. Neki čak i navode da jezik i nije glavni uslov jer su mnogi nemački poslodavci spremni da to finansiraju po dolasku.

Uz pomoć sporazuma o zapošljavanju koji naša zemlja ima sa Nemačkom, zainteresovani medicinski radnici godinama unazad su za rad u ovu evropsku zemlju mogli da se prijave preko Nacionalne službe za zapošljavanje (NSZ), i to sa završenom srednjom četvorogodišnjom školom i završenim stručnim ispitom.

To je zaposlenom otvorilo mogućnost da nakon određenog perioda, u skladu sa Zakonom o boravku stranaca u SR Nemačkoj, podnese zahtev za dobijanje stalne boravišne dozvole. Ovo je praktično bio jedini kontrolisani način odlaska u Nemačku.

Koliko zarađuju naši medicinari u Nemačkoj

Prema nekim podacima u dijaspori živi dva miliona Srba a najviše ih je u Nemačkoj. Nemačka i danas menja pravila za njihov uvoz, a najviše ih je otišlo od 2016. godine kada su na snagu stupili olakšavajući uslovi za odlazak, a zapažena brojka upravo je u oblasti medicine.

Ono što i glavni razlog za odlazak naših medicinara i pronalazak posla u Nemačkoj znatno viša plata nego kod nas, koja iz godine u godinu raste u skladu sa tamošnjim pravilima. Plate za medicinsku sestru trenutno se u proseku kreću od 1.600 do 4.400 evra, dok plata glavne sestre ide do 7.000 evra.

Ako pogledamo listu najčešćih poslova na kojima su naši ljudi sa završenom medicinskom školom angažovani, mesečna zarada je daleko viša od iznosa koji bi za isti posao mogli da zarade kod nas. Plate se prema rangu "paylaba" kreću od 1.500 evra pa na više, a najtraženija zanimanja su:

Medicinska sestra 1.600 - 4.400 evra

Glavna sestra 2.000 - 6.800 evra

Bolničar 1.700 - 5.000 evra

Zdravstveni asistent 1.500 - 4.100 evra

Lični asistent za negu 1.650 - 2.850 evra

Pomoćnik za ishranu 1.500 - 4.300 evra

Laborant, Tehničar 1.800 - 4.000 evra

Bonus video: Jovana Jeremić otkrila kolika joj je plata​​​​​​​

00:45

Jovana Jeremić otkrila kolika joj je plata

(Espreso/Blic)


Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!
counterImg

Espreso.co.rs


Mondo inc.