KOLIKA JE PLATA PASTIRA U SRBIJI? Oglasi puni, ali nema ko da radi, OVO SU SVI USLOVI, A PARE SAMO KAPLJU
ilustracija, Foto: RINA

DA LI STE ZNALI?

KOLIKA JE PLATA PASTIRA U SRBIJI? Oglasi puni, ali nema ko da radi, OVO SU SVI USLOVI, A PARE SAMO KAPLJU

Italijanski mediji preneli su da je stiglo stotine prijava za obuku jer su mladi odlučni da se vrate tradicionalnim zanimanjima koja su bila napuštena poslednjih decenija

Objavljeno:

Jedno od deficitarnih poslova u Srbiji jesu i čobani, profesija koja lagano nestaje, ne samo u Srbiji, već i u Evropi. Na ponuđene oglase poljoprivrednika niko se ne javlja, a i oni koji se jave odmah pitaju kolika je plata i šta se još uz zaradu nudi.

Ovih dana na jednom od popularnih domaćih foruma za razmenu informacija u stočarstvu razvila se diskusija među poljoprivrednicima kada je jedan od učesnika iz zapadne Srbije zatražio pomoć.

"Da li neko zna nekoga ko bi radio kao pastir za ovce? Stado od oko 90 ovaca i njihova jagnjad", pitao je poslodavac, a potom su krenula da stižu različita pitanja.

Mnogi su prvo pitali kolika je plata, a iskusni u ovom poslu rekli su da mesečna zarada pastira uglavnom zavisi od broja životinja o kojima će brinuti. Tako se trenutno čobanima u Srbiji najčešće nudi pet evra, po grlu, uz obezbeđen smeštaj i hranu. Međutim na ponuđene oglase, niko se ne javlja. Slične probleme imaju i uzgajivači životinja u Evropi. Krajem februara objavljena je zanimljiva vest da je u Italiji osnovana škola za pastire, a ovog meseca planirano je da počne i prvi kurs za sve one koji žele da žive "novi život u idiličnim apeninskim planinama”.

Italijanski mediji preneli su da je stiglo stotine prijava za obuku jer su mladi odlučni da se vrate tradicionalnim zanimanjima koja su bila napuštena poslednjih decenija.

Polaznici škole, koja će u početku biti otvorena za samo šest osoba, biraju se na osnovu prethodnog iskustva i motivacije. Kurs uključuje teorijski deo i praktični, koji podrazumeva jednomesečni boravak sa stadom ovaca u apeninskim šumama, lekcije poput šišanja ovaca, uzgoja i zaštite od predatora. Škola za pastire je besplatna i obuku finansira Evropska unija. Kako se navodi, u proteklih 40 godina Italija je izgubila mnoge svoje pastire, što je trend koji prati i druge evropske zemlje. Italijansko udruženje farmera „Koldireti” objavilo je da je oko 2.000 mladih ljudi nedavno odlučilo da se vrati poljoprivredi i brine o 7,2 miliona ovaca u zemlji.

(Espreso/Politika)


Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!
counterImg

Espreso.co.rs


Mondo inc.