POSKUPLJUJU I BENZIN I DIZEL: Šta treba očekivati posle nekoliko nedelja dobrih cena?
Gorivo, Foto: Dado Đilas, Dragana Udovičić

STANJE U SRBIJI

POSKUPLJUJU I BENZIN I DIZEL: Šta treba očekivati posle nekoliko nedelja dobrih cena?

Sve je izglednije da će ukidanje kovid ograničenja u Kini dovesti do velikog rasta tražnje za naftom

Objavljeno:

Litar evrodizela ove nedelje, sve do petka u 15 časova, na pumpama će maksimalno koštati 198 dinara za litar, a benzin evropremijum BMB 95 najviše 167 dinara. Mnogi bi rekli dobre cene, imajući u vidu da smo ne tako davno plaćati dizel i 20 dinara više, a da mnogo bolja situacija nije bila ni sa benzinom.

Kakve nas cene goriva očekuju u narednim nedeljama i mesecima, mnogi se pitaju i sada kada se za gorivo u Srbiji kaže da nije toliko skupo i da je cena prihvatljiva imajući u vidu vrtoglavi rast cena iz nedelje u nedelju do pre samo oko dva meseca.

Pre nekoliko dana dizel je poskupeo za 3 dinara, benzin za 2 dinara i bilo je to prvo povećanje posle nekoliko nedelja pada i stagnacije cene. Praktično, cena dizela je u kratkom vremenu drastično pala. Litar se polovinom oktobra na srpskim pumpama prodavao za 220 dinara, a litar benzina za 185. Tada je i cena barela na evropskom tržištu bila na vrhu - kretala se i do 117 dolara po barelu.

U međuvremenu situacija je dobila obrt. Manja globalna tražnja, ali i strah od recesije između ostalog doveli su i do pada cene nafte na svetskom tržištu. Jutros je cena barela na londonskom tržištu 87 dolara, prošle nedelje barel se prodavao za 84 dolara, pre toga i za koji dolar manje.

1 / 4 Foto: Zorana Jevtić

Kina pravi obrt

Sve je izglednije da će ukidanje kovid ograničenja u Kini dovesti do velikog rasta tražnje za naftom, saopštava Međunarodna agencija za energiju. Sve to moglo bi sada dovesti do veće tražnje i nove veće cene goriva u svetu.

Prema navodima ove organizacije, snabdevanje ruskim energentima je u padu, što nije bio problem dok je bila smanjena privredna aktivnost na globalnom nivou, ali bi u narednom periodu moglo postati ozbiljna prepreka rastu ekonomije.

Naime, prognozira se da će Kina, čija ekonomija se napokon otvorila, uskoro konzumirati polovinu svetske ponude nafte. Premda je najavljena blaga recesija u SAD i Evropi, kineske potrebe za naftom mogle bi da nadomeste njihov pad tražnje za ovim energentom.

(Espreso / Blic)


Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!
counterImg

Espreso.co.rs


Mondo inc.