stručnjak objasnio
ŠTA ĆE BITI SA KREDITIMA NAKON PRODUŽAVANJA ROKA OTPLATE? Još jedna glavobolja u nizu!
Građani koji žele da im se produži rok otplate ne moraju da brinu o tome koliko su kreditno zaduženi u tom trenutku, a neće im se raditi ni kreditna analiza
Građani koji imaju problem sa otplatom kredita, mogu da produže rok otplate i to, za gotovinske i potrošačke kredite do 9 godina, a za kredite za kupovinu motornih vozila do 11 godina. Rok za podnošenje zahteva nije ograničen, ali se odobrava samo jedanput. I oni koji imaju stambene kredite mogu da se jave banci tokom cele naredne godine i produže rok otplate za 5 godina.
Dušan Uzelac iz "Kamatice" objasnio je da je u pozadini cele priče bankarska matematika koja bankama dozvoljava da postupe drugačije nego što su to do sada radile, a to je da klijentima produži rok otplate kredita, ali to, kako kaže, ništa i ne moraju.
To je, ukazuje, bankaraska matematika gde se kalkuliše rizik i podvlači crvena linija gde je granica da li će klijent vratiti novac ili ono preko čega banka neće preći.
"Ako ste do sada ispravno i uredno otplaćivali kredit, logično je da ćete imati lakše finansije sa manjom ratom, što produženje roka to i donosi, jer vi kada produžite rok vama se smanji i rata", kaže Uzelac.
Računica na kraju - platićete više kamate
Novac se, objašnjava, iznajmljuje od banke i na period na koji ga iznajmite na to ćete platiti kamatu.
Građani koji žele da im se produži rok otplate ne moraju da brinu o tome koliko su kreditno zaduženi u tom trenutku, a neće im se raditi ni kreditna analiza.
"Ako ste do sada plaćali 20.000 dinara, a refianasiranjem i produženjem roka 15.000, onda nema potrebe da se preispituje vaša kreditna sposobnost do sitnih detalja", kaže Uzelac.
Pitanje je, navodi, kako će se tretirati oni koji su bez posla i to je ono što može da bude crvena linija, da banka nekome ne odobri produženje roka, jer je to rizik.
Banke su prodavnice novca i neće radititi bez profita
Iako se očekuje da banke izađu u susret i pomognu, ipak su one samo prodavnice novca i neće raditi ništa što ne donosi profit ili ih tera u minus, objašnjava Uzelac.
Prema njegovim rečima, za sada nema nekih drastičnih pomeranja i kašnjenja građana u otplati kredita.
Kredit se, kaže, uzima i pametno i koriguje kada vidite da će doći do problema.
Onima koji ga uredno otplaćuju savetuje da ne diraju ništa i da ne produžavaju rok.
"Građani koji ne žele da priznaju sebi da imaju problem sa finansijama lako ulaze u kredit, to im dođe glave za godinu dve. Poenta upravljanja finansijama i kredit koji se uzima treba da ima ratu onoliko okoliko vam ostaje na kraju meseca", kaže Uzelac.
(Espreso / RTS)
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!