rasprava
MARINA JE RAZBILA PARFEM KOJI JE KUPILA NA RATE, NAROD SKOČIO I PITAO SE KAKO: Iz NUPS-a su se oglasili za Espreso!
Jedna korisnica Tvitera je na mreži podelila fotografiju slomljene bočice parfema zbog koje je nastao potpuni haos
Kupovina na rate je jedan od najzastupljenijih načina kupovine i plaćanja na ovim prostorima. Građani svašta kupuju na rate, pa i parfeme.
Jedna korisnica Tvitera je na mreži podelila fotografiju slomljene bočice parfema i napisala "Od današnjih postignuća izdvajam da sam upravo razbila punu bočicu parfema. Kupljenog na rate."
Međutim, ova objava postala je vrlo brzo viralna na Tviteru, svi su je delili, a većina se podsmevala i čudila zašto bilo ko kupuje parfem na rate?
Pojedinim tviterašima očigledno nije baš najjasnije da svako ima prava da raspolaže sopstvenim novcem kako ume i želi i svako se ponaša u skladu sa svojim budžetom, pa su zato osuli paljbu sa glupim pitanjima po ovoj ženi.
Inače, radi se o parfemu Chanel Allure koji košta oko 146 dolara, odnosno oko 17.000 dinara. Naravno, na pojedinim oglašivačima na internetu može se naći i za manje novca.
Ovo su samo neki od komentara koji kruže celog dana Tviterom.
- Zašto na rate nisam u stanju da shvatim?
- Pa? Parfem kupovati na rate? Pa parfem nije komad odeće ili obuće pa moraš ga kupiti, jer ne ide da ideš go/bos. A pogotovo ne parfem od 120€, ako nemaš para za Chanel jednostavno pronađes neku prikladniju varijantu za svoj novčanik.
- Parfem na rate... e živote.
- Nije mudro ono što se kupuje na rate, trošiti jednokratno!?
- Pa onda ga ni ne kupiš parfem na rate, iskreno prejadno.
- Što kupuješ parfem od 120€ kad moraš na rate da ga otplaćuješ...
- Razbila parfem kupljen na rate... Bukvalno plaća deo po deo..
- Ako nemaš 100e da iskeširaš za parfem, to znači da ne "stojiš" dobro sa lovom. U tom slučaju bolje se odreći toga, nego uzimati na rate, nešto što ti realno i nije toliko potrebno. Ljudi su retardi.
I tako dalje, bilo je tu svakakvih komentara i pitanja... Međutim, postoje korisnici Tvitera koji su, uslovno rečeno, stali u odbranu žene koja je kupila parfem na rate.
- Aman, odje**te više od devojke koja je kupila parfem na rate! Hvala Bogu nikada nisam, niti moram da kupujem na rate, ali šta to sada znači da neko ne treba da priušti sebi nešto što želi i voli, pa makar i na rate?
- Koliko je ovaj narod na tviteru dokon, da razglaba da li je neko kupio parfem na rate ili ne. Toliko ozbiljnijih tema oko kojih mozete da laprdate i menjate svet, ali NE-parfem je trn u oku. Zaista je sramota što neko želi sebi da priusti bilo šta drugo a da nije hleb, mleko, ulje.
- Patike od sto evra(i više) mogu na rate a parfem ne može. Prestanite da se folirate i da glumite nešto što niste, neki od vas ne mogu ni na rate da ga kupe, a možda vam i ne treba.
- Gde je problem u kupovini na odloženo ne kapiram, nije im problem da kupe I Iphone 14 na rate samo da bi ga imali, ali zato parfem, ma strašno.
- U čemu je problem što je neko kupio parfem na rate? Da li ste svesni gde živite i koliko parfemi koštaju? Zlo mi je više od seljačina kojima se podrazumeva da svi treba da imaju onoliko koliko oni imaju i da svi treba sa žive onako kako oni očekuju.
- Pa napljuvaše ženu koja kaže razbih parfem a kupila ga na rate.. Pa jbt..ne znači da se zadužila kod zelenaša. Prosto odeš u parfimeriju, platiš parfem karticom, banka ti podeli na rate (jer je takav tip kartice). Priuštila je sebi nešto što voli..ne žive svi samo da bi jeli.
Inspirisani ovom pričom, odlučili smo da kontaktiramo Nikicu Jovanović iz Nacionalnog udruženja potrošaća Srbije kako bismo saznali da li postoji neki limit za uzimanje proizvoda na rate.
"Sve je stvar poslovnice u kojoj kupujete i koja će odobriti ili ne da proizvod uzmete na rate. Ne postoji zakonsko ograničenje, što bukvalno znači da i proizvod od 100 dinara teoretski možete uzeti na rate, ali to nijedna poslovnica neće dozvoliti naravno", pojasnila je Nikica Jovanović za portal Espreso.
Za pojedine korisnike kredita u evrima 30. septembar, ostaće upamćen po tome što će im poskupeti rate za otplatu.
Naime, za korisnike kredita u evrima sa varijabilnom kamatnom stopom koja obuhvata tromesečni euribor promenio se iznos rate kredita. Zbog stalnog rasta ove stope, dolazi do novog obračuna rata, a kamate će biti skoro duplo više u odnosu na početak godine. Stručnjaci ističu da će rate biti povećane za pet, pa do 30 evra, u zavisnosti od različitih faktora, poput visine pozajmice i iznosa prethodno otplaćenog duga.
Krediti u evrima najčešće se uzimaju za kupovinu stana, pa će vlasnici novih nekretnina od danas imati i nove rate.
Nova vrednost famoznog euribora biće korišćena za obračun kamata za rate kredita koje će korisnici plaćati u oktobru, novembru i decembru. Nakon toga, banke će klijente da obaveste o novom iznosu mesečne rate. Još jedna loša vest je to što stručnjaci prognoziraju da će euribor nastaviti da raste.
Euribor je zapravo kamatna stopa po kojoj grupa evropskih banaka pozajmljuje novac jedna drugoj. On je u porastu od marta ove godine, nakon što je dugo njegova vrednost godinama bila negativna, odnosno u minusu. Poseban skok beleži se u poslednja tri meseca. Dok je na početku godine vrednost euribora iznosila -0,57, juče je njegova vrednost bila 1,228 odsto. Stoga će korisnici koji su se zadužili u evrima, i to sa varijabilnom kamatnom stopom, zasigurno imati veću ratu u naredna tri meseca.
Koliko će biti povećanje?
Prema mišljenjima stručnjaka, rate kredita biće veće za pet do 30 evra.
Ipak, različiti su faktori koji utiču na povećanje. Neki od njih su visina kredita, ukupna visina kamate, ali i samo varijabilnog dela, rok otplate i deo zaduženja koji je već otplaćen.
Početkom ove godine, u januaru, kada je vrednost euribora bila -0,57 odsto. Sada je euribor na svom maksimumu, te iznosi 1,228 odsto, odnosno za 1,798 odsto više. To u praksi znači da, ukoliko je korisnik uzeo kredit sa varijabilnom kamatnom stopom od 2,5 odsto sa tromesečnim euriborom, kamata od danas iznosi 3,728 odsto, dok je početkom godine njena visina bila 1,93 procenata.
To znači da je kamata od danas viša skoro duplo.
Generalni sekretar Udruženja banaka Srbije Vladimir Arsić objasnio je nedavno za medije objasnio kako iznos već otplaćenog duga utiče na ovo povećanje.
„Ako je neko uzeo 50.000 evra stambenog kredita pre recimo 15 godina i dobar deo otplatio, onda rast euribora neće mnogo uticati na visinu rate i ona bi mogla da se poveća za oko pet, 10 ili 15 evra. Međutim, ako je isti kredit uzet skoro i otplaćeno malo onda mesečna rata može da se poveća i za oko 30 i više evra“, objasnio je on.
Šta je sa šestomesečnim euriborom?
Kada su u pitanju korisnici kredita u evrima, sa varijabilnom kamatnom stopom koja obuhvata šestomesečni euribor, oni su do kraja godine bezbedni od povećanja rata. Međutim, i njegova vrednost je porasla. Tako je šestomesečni euribor u junu takođe, posle sedam godina, prešao iz minusa u plus, a njegova današnja vrednost je 1,858 odsto.
Mesečne obaveze korisnika takvih kredita usklađuju se dva puta godišnje, tako će u prvoj polovini 2023. godine kamata biti obračunata prema vrednosti euribora od 31. decembra 2022.
(Espreso)
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!