naučni tim medicinskog fakulteta
SRPSKI NAUČNICI ISTRAŽUJU POVEZANOST GENA I ZARAŽAVANJE KORONOM: Personalizovani pristup lečenju
Prilikom nadzorne posete dr Milica Đurić Jovičić, v. d. direktora Fonda za nauku, istakla je značaj ovih naučnih rezultata koja mogu da pomognu u boljem razumevanju i borbi protiv korona virusa
Naučni tim sa Medicinskog fakulteta Univerziteta u Beogradu, u okviru projekta Specijalnog programa istraživanja kovid-19 koji finansira Fond za nauku Republike Srbije, otkriva povezanost gena sa podložnošću za nastanak kovida-19, kao i pojavu težih oblika ove bolesti kod pacijenata.
Projekat AntioxIdentification pod vođstvom prof. dr Tatjane Simić, redovne profesorke Medicinskog fakulteta i dopisnog člana SANU, došao je do rezultata koji će u budućnosti omogućiti personalizovani pristup lečenju pacijenata.
- Kod pacijenata korona virus izaziva oksidativni stres praćen povećanom produkcijom slobodnih radikala koji dovode do oštećenja lipida, proteina i molekula DNK - kaže prof. dr Tatjana Simić.
- Međutim, naše ćelije poseduju odbrambene mehanizme u obliku antioksidantnih enzima koji neutrališu slobodne radikale. Geni koji kodiraju ove enzime imaju različite oblike, a različitost gena dovodi do različitog odgovora na oksidativni stres.
Naše istraživanje je pokazalo da pacijenti sa kovidom-19 koji su nosioci genotipova sa nižom aktivnošću antioksidantnih enzima i posledično manjim antioksidantnim kapacitetom, imaju veću podložnost za nastanak kovida-19, kao i viši nivo pokazatelja zapaljenja i koagulacije - ističe prof. dr Tatjana Simić, dodajući da je deo njihovih rezultata prepoznat i od strane Svetske zdravstvene organizacije.
Zahvaljujući sredstvima Fonda za nauku ovi naučnici su izolovali DNK iz krvi više od 500 ispitanika i formirali biobanku DNK koja je poslužila kao materijal za genotipizaciju pacijenata i kontrolne grupe. Izvedeno je oko 9.000 genetskih analiza, za šta su bili dragoceni oprema i materijal koji su nabavljeni u okviru projekta.
Prilikom nadzorne posete dr Milica Đurić Jovičić, v. d. direktora Fonda za nauku, istakla je značaj ovih naučnih rezultata koja mogu da pomognu u boljem razumevanju i borbi protiv korona virusa.
- Projektni tim prof. Simić je vrlo vredan, dobro organizovan i izuzetno motivisan. Iako su naučnici bili suočeni sa brojnim preprekama zbog pandemije korona virusa, projekat se odvija po planu i naučni tim je već ostvario značajne rezultate. Vrlo je važno priznanje i to što je Svetska zdravstvena organizacija uvrstila njihov rad u preporučenu literaturu o kovidu-19 - istakla je dr Đurić Jovičić, dodajući da su sredstva projekta koja su uložena u opremu omogućila realizaciju potrebnih istraživanja.
- Oprema ostaje kao dugoročna investicija instituciji i ona će još mnogo godina služiti naučnicima za buduća istraživanja. Tokom nadzorne posete smo razgovarali sa rukovodiocem i timom o tome koji bi bio prirodni nastavak projekta i šta je još potrebno od dodatne opreme. Nadzorne posete omogućavaju nam uvid u važna istraživanja, i vrlo su značajne i zbog pripreme novih programa - zaključila je dr Milica Đurić Jovičić.
U preostalih pet meseci trajanja projekta, projektni tim AntioxIdentification koji broji 12 članova, planira da privede kraju kliničko praćenje neuroloških i kardioloških komplikacija, kao pokazatelja dugotrajnog kovida-19. Budžet projekta iznosi 169.330 evra.
Ovo istraživanje, Fond za nauku finansira u okviru projekta SAIGE Svetske Banke.
(Espreso)
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!