OBRATITE PAŽNJU!
ZAŠTO SE DOGODI DA JEDAN TEST BUDE POZITIVAN NA KORONU, A DRUGI NEGATIVAN: Doktorka obajsnila od čega to ZAVISI!
Zato lekari uvek uz rezultat, ako neko ima simptome, pacijentu kažu da se javi doktoru ili da ponovi test za jedan dan. Sarkićeva je kazala da sve zavisi od koncentracije virusa koji je neko primio
Mirjana Sarkić iz Udruženja privatnih laboratorija kaže da antigenski testovi, prema uputstvima proizvođača, mogu u jedan do tri odsto slučajeva da daju lažnu reaktivnost.
Dešava se i da je antigenski test jedan dan negativan, a sutradan pozitivan, pošto osetljivost zavisi od trenutka kada se radi, objasnila je Sarkićeva.
Danima su dugi redovi ispred kovid ambulanti, ali i ispred privatnih laboratorija. Mirjana Sarkić rekla je da ima utisak da u privatnim laboratorijama građani nekako ne dolaze preventivno, ne dolaze sa simptomima, nego zbog kontakta ili da zaštite roditelje, odu na proslavu, te da je to više pripremna kontrola, međutim ima i onih koji se boje da su se razboleli.
- U privatnim laboratorijama rade se samo brzi antigenski testovi. PCR testovi su "zlatni standard" koji tačno detektuje virus, dok antigenski mogu u jedan do tri odsto slučajeva, što piše i u uputstvu za testove, da daju lažnu reaktivnost na neki drugi virus. Antigenski test uvek ima jedan do tri odsto mogućnosti da ima neku međusobnu kros-reakciju, smanjenu specifičnost - rekla je Sarkićeva za RTS i dodala da osetljivost antigenskog testa zavisi i od trenutka kada se radi.
- Na samom početku bolesti on može da bude negativan - kazala je ona navodeći da su imali slučajeve da je test jedan dan negativan, a sutradan pozitivan.
Zato lekari uvek uz rezultat, ako neko ima simptome, pacijentu kažu da se javi doktoru ili da ponovi test za jedan dan. Sarkićeva je kazala da sve zavisi od koncentracije virusa koji je neko primio.
- Ako je neko primio visoku dozu virusa, taj antigenski test je pouzdano pozitivan. Antigenski test uvek ima jedan do tri odsto mogućnosti da ima neku međusobnu kros-reakciju, smanjenu specifičnost.
- Pravo vreme za testiranje PCR testom je kada znate da ste imali kontakt sa osobom suspektnom na koronavirus koja ima simptome i kada želite da saznate da li ste se i vi zarazili - kaže dr Albert Ko, profesor na Školi javnog zdravlja na univerzitetu Jejl.
- Spoznajom da li ste se zarazili koronavirusom u što ranijoj fazi možemo vam pomoći da otkrijete da li ste zarazni za druge ljude, šta reći vašim bliskim kontaktima za njihovu ličnu sigurnost i možete to da podelite sa svojim lekarom kako biste mogli sa njim da razgovarate o simptomima i kako bi mogao da prepiše terapiju ako je ona potrebna - kaže epidemiolog Emili Somers. Brzi antigenski test je ono što vam treba nakon preležanog kovida više dana i kada želite da potvrdite da više niste zarazni za druge ljude.
- "Zaražen" znači da imam virus u sebi, a "zarazan" znači da luči dovoljno virusa da može da zarazi nekog drugog - pojašnjava dr Ko.
Trenutne smernice CDC za izolaciju kažu da ljudi koji imaju pristup testovima i žele da ga urade, najbolji pristup bi bio da obave brzi antigenski test na kraju njihove petodnevne izolacije. Oni koji su pozitivni i u tom trenutku, trebalo bi da ostanu u izolaciji do desetog dana otkad su simptomi počeli. Osobe koje su negativne mogu da prekinu izolaciju, ali trebalo bi da nose masku sve do desetog dana od pojave simptoma.
- Iako brzi antigenski test ima nižu osetljivost i inferioriran je PCR testu u otkrivanju zaraze zbog svoje niže osetljivosti, on otkriva viruse samo kad su prisutni u većem broju i verovatno otkriva da ste više zarazni - objašnjava dr Ko.
(Espreso / Kurir)
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!