KOJI SIMPTOMI UKAZUJU NA OMIKRON I KAKO DA SE ZAŠTITIMO? Dr Nada pomenula TEGOBE koje ga razlikuju od drugih sojeva
Omikron soj, Foto: Printscreen, Profimedia

mutacija virusa i simptomi

KOJI SIMPTOMI UKAZUJU NA OMIKRON I KAKO DA SE ZAŠTITIMO? Dr Nada pomenula TEGOBE koje ga razlikuju od drugih sojeva

Pitali smo prof. dr Nadu Kuljić Kapulica, virusologa, koja se sa korona virusima prvi put srela početkom osamdesetih godina prošlog veka, kada ih je dijagnostikovala na VMA.

Objavljeno: 09:43h

Novi soj korona virusa daje blažu kliničku sliku, ali mnogo brže inficira ćelije, povećava stopu razmnožavanja virusa i njegovu prenosivost. Pritom, simptomi su mu jako slični prehladi i gripu, pa dijagnoza može da se postavi samo testiranjem.

Pitali su prof. dr Nadu Kuljić Kapulica, virusologa, koja se sa korona virusima prvi put srela početkom osamdesetih godina prošlog veka, kada ih je dijagnostikovala na VMA, o kakvoj mutaciji je reč, koji simtomi ukazuju da smo zaraženi omikron sojem i kako da se zaštitimo.

1 / 5 Foto: Profimedia

– Virusi mutiraju za vreme replikacije. Većina mutacija nije značajna, ali nekad se pojave i one mutacije koje čine da virus izaziva težu bolest, brže se prenosi ili bolje izbegava naš imuni sistem. Omikron soj SARS CoV2 je najnovija značajna mutacija. Iz literature se vidi da se pojavila u Africi, u provinciji Guateng, od 24. novembra 2021. godine. Prvo je registrovana u Bocvani i Južnoafričkoj republici, i ubrzo se proširila na druge zemlje Afrike, a potom i po celom svetu. SZO je ovu mutaciju, označenu kao B.1.1.529 ili omikron soj, 26.decembra proglasila za mutaciju koja izaziva zabrinutost – kaže prof. dr Kuljić Kapulica.

Genetskim analizama, navodi doktorka, dokazano je da omikron ima 50 mutacija i to čak 36 u S proteinu tj. u onom delu virusa koji se direktno vezuje za naše ćelije (ACE2) receptor što dovodi do toga da efikasnije inficira ćelije, povećava stopu razmnožavanja virusa i njegovu prenosivost.

– Postoje promene i na drugim delovima virusa čime se objašnjava pojava reinfekcije ili bolesti kod vakcinisanih osoba. Ove promene čine da su neki terapeutski efekti manje efikasni, kao i pojedine vakcine, pošto im je cilj upravo S protein.

Do dijagnoze samo testiranjem

Dr Kuljić Kapulica kaže da bolest usled infekcije omrikon sojem generalno ima blaži klinički tok, a simptomi su slični kao kod ostalih humanih sezonskih korona virusa koji najčešće izazivaju prehladu.

– Osnovni simptomi su glavobolja, curenje iz nosa, znojenje, bol u grlu, produktivni ispljuvak, malaksalost i drugo. Zbog umnožavanja u gornjim partijama pluća javlja se i bronhitis, ali ne i upala pluća kao kod ostalih varijanti. Pojedini autori ističu da su simptomi koji ih razlikuju od ostalih varijanti to što uglavnom nema povišene temperature, kašlja, gubitka čula mirisa.

Pošto su simptomi slični i gripu, ali i ostalim respiratornim virusima, diferencijalna dijagnoza može se postaviti samo testiranjem.

– Treba istaći da je inkubacija kraća, tri do sedam dana, a zavisi od godina života, ostalih bolesti, vakcinalnog statusa...

Rešenje je u vakcinaciji

Strah od omikron soja povećava saznanje da se u pojedinim zemljama svaki drugi dan duplira broj slučajeva.

– Omikron soj postaje dominantan u svetu i dešavanja poput praznika, putovanja, povećava broj infekcija. Ne postavlja se pitanje hoće li se i gde omikron soj pojaviti, već koliko će ljudi oboleti. Svakako, po preporuci stručnjaka, povećanje nivoa vakcinacije, kao i buster doza, mogu smanjiti taj faktor.

Korona, Kovid, Pandemija, Omikron, Bolnica, Lečenje, Laboratorija, Pacijent, Virus
foto: Profimedia

Neki stručnjaci upozoravaju da i omikron može dati komplikacije kod osoba sa slabim imunitetom ili hroničnim bolestima zato je važno da se one vakcinišu.

Beogradski sajam, Vakcinacija
foto: Espreso.co.rs, Profimedia

(Espreso/Žena)


Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!
counterImg

Espreso.co.rs


Mondo inc.