ISKUSTVA LJUDI
"SVE SAM ZVEZDE PREBROJAO KOLIKO MI JE DUBOKO GURNULA ŠTAPIĆ": Evo kako se pravilno radi TEST na KORONU
Prvo su nam objasnili kako se obavlja brzi test
Ogroman broj ljudi ovih dana je pozitivan na korona virus, a u najvećem broju laboratorija pre odlaska na PCR testiranje vrši testiranje brzim testom. Nakon obavljenog testiranja mnogi su na društvenim mrežama podelili svoje iskustvo.
- Radili su mi brzi test, sve sam zvezde prebrojao koliko mi je duboko štapić gurnula - jedan je od komentara korisnika na društvenoj mreži Tviter.
Ovo je samo jedan u moru sličnih: "gurnula mi je štapić do mozga", "počeo sam da kijam", dok su se drugi pri uzimanju PCR testa požalili da je malo falilo da povrate.
Bilo je i onih sa potpuno drugačijim mišljenjem, koji su posumnjali da test nije dobro obavljen.
- Samo mi je ovlaš uzela bris, nisam sigurna da to tako treba - kazala je jedna korisnica na društvenoj mreži Tviter.
U moru ovakvih komentara, zapitali smo se kako se testovi pravilno izvode i koja je jedina prava procedura za uzimanja brisa iz nosa za brzi test, odnosno uzimanje brisa iz grla za PCR testiranje. Odgovore daju nadležni.
"Blic" je razgovarao sa jednom nadležnom referentnom državnom laboratorijom koja vrši testiranje na korona virus i oni su nam dali detaljna uputstva kako se vrši testiranje brzim i PCR testom.
Kakva je procedura?
Prvo su nam objasnili kako se obavlja brzi test.
- Štapićem se ulazi u nosnu šupljinu. Ne ide se ka korenu nosa nego pravo da bi se zahvatio nazofaringalni deo. Može se osetiti blaga neprijatnost, suzenje očiju kao i poriv za kijanjem - objašnjavaju nam iz ove laboratorije i dodaju da je vrlo bitno da se bris uzme sa pravog mesta.
Kada je u pitanju PCR testiranje uputstva su još detaljnija.
- Nakon što se štapićem uđe u usnu šupljinu uzima se bris iza nepca i iza resice. Samo uzimanje brisa može da izazove blagi nagon za povraćanjem - kažu iz referentne državne laboratorije.
I u jednom i u drugom slučaju štapić se lagano uvrće i nakon toga se sadržaj izvlači iz nosa ili grla blagim pokretima.
Kada se sadržaj izvuče, procedura je takva da se on uroni u već pripremljenu hemikaliju. Kod brzog testa neophodno je sačekati 10,15 i do 30 minuta da bi se uradila detekcija.
Brzi test je pozitivan ukoliko se pokažu dve linije. Jedno je sigurno, ako je brzi test pozitivan, on je zasigurno pozitivan, a ako je negativan to ne znači sto odsto da nemate korona virus, već može značiti da je uzet ranije ili kasnije nego što je potrebno da bi se antigen detektovao, navode strčnjaci.
(Espreso/Blic)
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!