Svaka čast!
SRPSKI STRUČNJACI BROJE GLASOVE HILARI I TRAMPA: Naša pamet odlučuje o predsedniku SAD!
U dvadesetak saveznih država SAD elektronsko glasanje na izborima sprovodiće se u glasačkim kutijama na kojima su velikim delom radili srpski stručnjaci.
Oni rade za kompaniju Dominion Voting iz Kanade koja se bavi automatizacijom i digitalizacijom izbornih procesa u svetu. Osnovana je 2003. godine, a osim u Torontu gde se nalazi centrala, ima kancelarije u Kaliforniji, Koloradu, Teksasu, Njujorku i - Beogradu.
A kako rade njihove kutije i kako se sprovodi glasanje?
OK, znate da Espreso ima aplikaciju. Niste znali da je od danas još bolja!
Birač na izbornom mestu ne dobije listić od ljudi koji tamo rade, već na kutiji klikne za koga glasa i kutija mu odštampa personalizovani listić. Svaka osoba na svom listiću dobije svoj QR kod. Digitalni glas čuva se na tri bekapa u vidu CF kartica koje su enkriptovane. Tek se onda zaokružuje kandidat na papiru i listić ide u kutiju.
Način brojanja glasova zavisi od države do države. Negde se gleda samo "digitalni" glas, negde samo papir, a negde i jedno i drugo. Ipak, papirni trag mora da postoji. Na taj način nisu moguće manipulacije na samom biračkom mestu jer glas na papiru i onaj digitalni moraju da se podudaraju. Takođe, nema unošenja izbornog listića na biračko mesto i mogućnosti "bugarskog voza". Osim toga, dok se ubacuje listić u kutiju neko mora da stoji pored i gleda da li je sve po propisima.
Generalni direktor kompanije Dominion Voting Goran Obradović izjavio je ranije za portal PCpress da uređaju koje moraju da osmisle ponekad zahtevaju mnogo analiza i truda. - Pored toga što moramo da ispunimo specifične zahteve koje je podnela neka grupa građana, striktno moramo da pazimo i na to da se novi metod i uređaj za glasanje uklopi u sve norme i integriše u naš sistem - rekao je tada Obradović.
Kompanija Dominion Voting u prvih nekoliko godina uglavnom se orijentisala na kanadsko tržište sistema za automatizaciju glasanja, a 2007. krenula je i u pohod na najveće tržište - SAD. Beogradska kancelarija postoji od 2005. godine i u njoj radi oko 50 ljudi, mahom inženjera. Ovaj tim je uglavnom zadužen za razvoj novih proizvoda, ali i pružanje usluga.
(Espreso.co.rs / B92)
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!