NOVE MERE
SPREMNE KAZNE ZA NEVAKCINISANE ZDRAVSTVENE RADNIKE: Udaranje po džepu je samo jedna u nizu
Zaposleni u zdravstvu koji nisu cepljeni ne mogu da računaju na dodatne, plaćene sate, pojedini su već prebačeni u administraciju, a moguće su i krivične sankcije
Zaposleni u zdravstvu koji nisu vakcinisani gotovo sigurno neće moći da rade sa pacijentima. Zvanične naredbe još nema, ali već postoje mere koje polako pritiskaju medicinske radnike da se cepe. Prva i osnovna je udaranje po novčaniku.
Lekar koji ne primi cepivo, a raspoređen je, na primer, u kovid centru, na kraju meseca umesto oko 180.000 dinara, koliko sada prima sa stimulacijom i dežurstvima, može da računa da neće dosegnuti ni polovinu tog iznosa.
Ovo je samo jedna opomena zdravstvenim radnicima koji izbegavaju da se vakcinišu. Zasad je cepljeno oko 66 odsto lekara, sestara…
PREBACUJU SE U ADMINISTRACIJU
Iako će praksa koju je započeo KC Niš da se nevakcinisani lekari i osoblje prebacuju na administrativne poslove biti primenjena i u drugim centrima, u zdravstvenim ustanovama generalno ne očekuju veće PCR testom probleme.
U KBC Zemun, recimo, kako je rekao direktor dr Dragoš Stojanović, zadovoljni su odzivom zaposlenih na vakcinaciju, dok u KBC Kragujevac direktor dr Predrag Sazdanović ne zna šta da radi sa 30 odsto nevakcinisanih.
OBAVEZNO TESTIRANJE
‒ Dosta zaposlenih je na odmorima i nemamo precizan uvid da li se neko u međuvremenu vakcinisao. Pravićemo presek od 1. septembra.
Dotad je za sve koji nisu imunizovani uslov za povratak na posao negativan PCR test, koji rade o ličnom trošku. Već sutra, prema planu Zavoda za javno zdravlje Beograda, započinjemo sa vakcinacijom zaposlenih trećom dozom.
Sa onima koji još nisu primili ni prvu dozu ne očekujem probleme, ali svakako nećemo dozvoliti da dođemo u situaciju da se pitamo da li je neko nekoga ovde u ustanovi zarazio ‒ kaže Stojanović.
Profesor dr Radmilo Janković, zamenik direktora UKC Niš, rekao je da je necivilizacijski da neko ko ne može iz medicinskih razloga da se vakciniše dođe kao pacijent u bolnicu i da ga zarazi zdravstveno osoblje. Upravo ta mogućnost prenošenja infekcije sa belih mantila na pacijente u nekovid ustanovama razlog je što je bolnica postigala konsenzus da nevakcinisani medicinari ne mogu da rade sa pacijentima.
Doktor Predrag Sazdanović kaže da je u KC Kragujevac 30 odsto zaposlenih nevakcinisano.
‒ Do pre mesec dana imali smo svega 55 odsto imunizovanih ‒ kaže Sazdanović.
‒ Organizovali smo sastanke posle kojih je obuhvat povećan na 70 odsto. Za preostalih 30 odsto trenutno nema rešenja, a na snazi je odluka da će svaki zaposleni koji nije vakcinisan, a zarazi nekovid pacijenta, snositi krivičnu i materijalnu odgovornost.
(Espreso/ Objektiv)
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!