ALARMANTNO
DR GORAN BELOJEVIĆ UPOZORAVA: Korona virus se može preneti i ovim putem, SVUDA SU OKO NAS!
Uprkos tome što je prisutan više od godinu dana, koronavirus je, kako kaže dr Belojević, još uvek neistražen pojam
Iako se isprva mislilo da se kovid-19 prenosi isključivo vazduhom ili kapljičnim putem, šef Katedre za higijenu i medicinsku ekologiju na Medicinskom fakultetu u Beogradu prof. dr Goran Belojević tvrdi da koronavirus šire komarci i muve, kako među ljudima, tako i među životinjama.
‒ Apsolutno sam uveren u to da koronavirus i te kako mogu prenositi i komarci. Te male krvopije svojim ujedom šire virus ne samo na čoveka nego i na druge životinje koje napadaju. Pored komaraca, muve su takođe prenosioci ove zaraze, a njih ima najviše na selima gde se gaji stoka. Zato farmeri i stočari moraju biti na oprezu – upozorava dr Belojević.
Prema rečima našeg sagovornika, koronavirus ulazi u ljudski organizam na razne načine, ostavljajući za sobom dugoročne posledice. ‒ Postkovid pacijenti i nekoliko meseci nakon preležanog virusa imaju lakše i teže simptome. To je samo dokaz da se virus lako menja, daje vrlo različitu kliničku sliku i otporan je na sve moguće terapije. Zato i govorim da je to genetska manipulacija – tvrdi profesor na Medicinskom fakultetu.
OPASNOST I OD KRPELJA I GOLUBOVA
Uprkos tome što je prisutan više od godinu dana, koronavirus je, kako kaže dr Belojević, još uvek neistražen pojam.
‒ Epidemiolozi i virusolozi misle da znaju sve o njemu, međutim, nije tako. Koronavirus je veštački virus koji brzo i lako može da se prenese sa komarca na komarca, sa komarca na drugu životinju i sa komarca na čoveka. Iako se isprva mislilo da se virus prenosi isključivo vazduhom, ipak nije tako. To samo govori koliko je virus rasprostranjen i nepoznat. Nismo svesni sa čime smo se susreli. Pored komaraca, vreba opasnost i od krpelja i golubova kao najvećih prenosioca svih zaraza – kaže šef Katedre za higijenu i medicinsku ekologiju.
NOVI TALAS OD SEPTEMBRA
Iako je broj zaraženih u Srbiji pao ispod dvesta, dr Belojević ističe da se novi talas koronavirusa očekuje na jesen, kako zbog polaska đaka u škole, tako i zbog komaraca koji će celo leto širiti zarazu. ‒ Počelo je zaprašivanje, međutim, to nije dovoljno da se spreči najezda komaraca. Oni su očekivani u ovo doba godine, samo što su sada opasniji jer ubodom mogu ostaviti i koronavirus za sobom – navodi dr Belojević.
NEMA POTVRĐENIH SLUČAJEVA
Prof. dr Ivan Aleksić iz Zavoda za biocide i medicinsku ekologiju, koji se bavi virusima karakterističnim za insekte, kaže za Objektiv da još uvek nema slučajeva da su komarci sejači koronavirusa.
‒ Komarci imaju specifične viruse u sebi. Sezona komaraca kasni, tako da još uvek nemamo podataka o tome. Što se tiče virusa Zapadnog Nila, on svakako postoji na našoj teritoriji. Kad se jednom pojavi, stalno je prisutan i nema šanse da nestane. Ptice prenose komarcima, a oni drugim životinjama i ljudima – objašnjava dr Aleksić.
Iako se retko umire od virusa Zapadnog Nila, dr Aleksić navodi da ovo oboljenje može i te kako biti opasno, a posebno za starije osobe i hronične bolesnike.
‒ Oko 80 odsto osoba i ne zna da ga je ubo zaraženi komarac jer se kod samo pet odsto razvijaju simptomi. Preko trista vrsta ptica prenose virus na komarce, od vrana, svraka, labudova, do roda i raznih čavki. U skorijem periodu planiramo analizu antitela na virus Zapadnog Nila, pa ćemo imati uvid u broj zaraženih građana. Što se tiče Zika groznice, nju prenose komarci koji nisu aktivni kod nas. Ali to ne znači da se neće pojaviti kad-tad sa promenom klime – zaključuje naš sagovornik.
Do zaključenja ovog broja ostali smo uskraćeni za odgovor Uprave grada Beograda na pitanje zašto u glavnom gradu vlada najezda komaraca.
Bonus video:
(Espreso/Objektiv.rs)
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!