KORONA VIRUS
NA ONKOLOGIJI VIŠE OD 6.500 OPERACIJA USRED EPIDEMIJE: Korona nije smela da zaustavi BORBU NAJTEŽIH PACIJENATA!
Pojava virusa korona i njegovo ubrzano širenje umnogome je poremetilo zdravstveni sistem u celom svetu, ali i u Srbiji
I tokom pandemije Institut za onkologiju i radiologiju Srbije (IORS) uspevao je da zbrine sve pacijente. Institut je bio zelena zona, primao je i lečio pacijente iz cele Srbije.
Ovako priča načelnik operacionog bloka IORS-a, primarijus Dejan Stojiljković.
Pojava virusa korona i njegovo ubrzano širenje umnogome je poremetilo zdravstveni sistem u celom svetu, ali i u Srbiji.
Imajući u vidu da je broj obolelih ubrzano rastao, bilo je neophodno žrtvovati neke druge grane medicine, i osloboditi kapacitete u bolnicama za one obolele od virusa kovid 19 čija su stanja dijagnostikovana kao kritična. Međutim, istovremeno sa širenjem opasnog virusa, nisu nestale druge do tada najopasnije maligne bolesti.
I tokom pandemije, Institut za onkologiju i radiologiju Srbije uspevao je da zbrine sve pacijente. Kako priča načelnik operacionog bloka IORS-a, primarijus Dejan Stojiljković, Institut je bio zelena zona, odnosno primao je i lečio pacijente iz cele Srbije.
- Na početku pandemije, usled prelaska većine bolnica u kovid sistem, kao i zbog straha stanovništva, dijagnostika bolesti kod onkoloških pacijenata se odvijala otežano. Rezultat toga je bio nagli porast broja onih pacijenata s uznapredovalom bolešću - navodi dr Stojiljković.
Uprkos ovoj činjenici, on ne krije zadovoljstvo postignutim rezultatima, jer, kako tvrdi, "i za vreme vanredne situacije dali su svoj maksimum da pacijenti dobiju najkvalitetnije lečenje".
- Ukoliko 2020. godinu poredimo sa 2019, IORS je pružio svega šest odsto manje usluga. Brojke su zaista impresivne - ističe dr Stojiljković.
Broj hospitalizacija u stacionaru iznosio je 13.775, a prosečna dužina lečenja je skraćena sa 8,3 na 6,8 dana.
- Dnevne bolnice Instituta su zbrinule 24.793 pacijenta. Bile su ukupno 6.124 operacije u stacionaru i 401 u dnevnom hirurškom bloku. Ambulante i konzilijumi su imali 135.990 pregleda. Radiološka dijagnostika je pružila 44.478 usluga - navodi statističke podatke dr Dejan Stojiljković.
Stojiljković objašnjava i da je u skladu s epidemiološkim merama i preporukama smanjen broj pacijenata i dužina lečenja u stacionaru, a povećan je broj pacijenata lečenih u dnevnim bolnicama Instituta.
Svi zaposleni su se pridržavali mera predostrožnosti u sprečavanju daljeg širenja virusa kovid 19, pa je tako još s početkom pandemije uvedeno obavezno PCR testiranje pacijenata koji su bili hospitalizovani radi lečenja, ili su bili zbrinjavani preko dnevnih bolnica.
- Operisani pacijenti testirani su dva puta, na dan prijema i na dan operacije - podvlači doktor.
Kako kaže, u Institut je više puta ulazila kovid infekcija, pa su shodno tome sprovođene sve neophodne mere: izolacija, testiranja i otpusti pacijenata.
- Virus nije zaobišao ni zaposlene u ovoj ustanovi, veliki broj njih takođe je preležao infekciju i određeno vreme bio van posla, na lečenju i u izolaciji - dodaje dr Stojiljković.
Mnogo posla i na grudnoj hirurgiji
Dr Stojiljković, inače specijalista za grudnu hirurgiju, kaže da je u Institutu tokom 2020. godine izvedeno oko 150 torakohirurških intervencija, među kojima i najsloženije torakalne operacije.
- Kod dva pacijenta je u neposrednom postoperativnom periodu registrovana kovid infekcija i oni su prevedeni u kovid bolnice, gde su se oporavili - rekao je dr Stojiljković.
Posebno je apostrofirao dobru saradnju s Univerzitetskom dečjom poliklinikom Tiršova.
- To umnogome olakšava naš posao, jer su deca operisana nesmetano u obe bolnice - istakao je naš sagovornik.
Kako pojašnjava, na Institutu za onkologiju i radiologiju Srbije izvedene su i brahiterapije pluća, a IORS je ujedno i jedini centar za to u Beogradu.
Bonus video:
(Espreso/Blic.rs)
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!