MLADI TADIJA JE OSVOJIO ZLATNU MEDALJU: Najteže zadatke REŠAVA U SNU, a u OVOJ DRŽAVI ŽELI DA ŽIVI!
TADIJA ŠEBEZ, Foto: Yputube

tadija šebez

MLADI TADIJA JE OSVOJIO ZLATNU MEDALJU: Najteže zadatke REŠAVA U SNU, a u OVOJ DRŽAVI ŽELI DA ŽIVI!

U srednjoj školi dodatno je učio i kineski jezik kako bi mogao da se takmiči na kineskim sajtovima za programiranje.

Objavljeno:

Tadija Šebez jedan je od svetlih primera šta znači kada se spoje talenat i želja za znanjem - ovaj doskora učenik novosadske gimnazije "Jovan Jovanović Zmaj" osvojio je zlatnu medalju na 32. Međunarodnoj informatičkoj olimpijadi, što je prvo najsjajnije odličje za našu zemlju.

Na najvećem svetskom takmičenju iz programiranja za srednjoškolce koje je održano tokom septembra bila su ukupno 343 učesnika iz 87 zemalja, što je najviše do sada, a Šebez je osvojio neverovatnih 94,60 poena. Uz takmičara Rusije sa istim brojem bodova, najbolje je plasirani takmičar koji nije azijskog porekla.

Ove godine domaćin nadmetanja bio je Singapur, ali zbog virusa korona putovanje nije bilo moguće, pa su naši srednjoškolci zadatke rešavali na Matematičkom fakultetu u Beogradu. Tadija je ove jeseni upisao Fakultet tehničkih nauka u Novom Sadu, smer Softversko inženjerstvo i informacione tehnologije, a pored pohađanja studija, planira i dalje da se bavi takmičarskim programiranjem.

- Sa programiranjem sam se susreo u sedmom razredu, kada smo u školi počeli da radimo programske jezike, što me je odmah zainteresovalo. U osmom razredu malo mi je falilo da se plasiram na Balkansku informatičku olimpijadu zbog čega sam u srednjoj školi odlučio da radim više i posvetim se takmičenjima. Cilj mi je bio da Srbiji donesem zlatnu medalju sa svetskog takmičenja koja nam je falila. Za to sam se pripremao četiri godine i posle svega mogu reći da sam ponosan što sam svojoj zemlji doneo zlato – rekao je Šebez.

Sportski programer, kako se zove učesnik ovakvih takmičenja, mora da rešava najteže algoritamske zadatke. Pred njim se postavi problem, dok on treba da napravi program koji će ga na najbrži i najefikasniji način rešiti.

Junak naše priče pre zlatne, sa svetskih takmičenja je doneo srebrnu i bronzanu medalju, a sa Balkanske olimpijade zlato i srebro. Učesnik je brojnih drugih takmičenja, među kojima se izdvajaju onlajn takmičenja na sajtu "Code forces", gde je svojim rezultatima ušao među 30 najboljih programera sveta u konkurenciji od nekoliko stotina hiljada učenika svih uzrasta iz svih kutaka planete. Njegov tim nedavno je osvojio i "Bubble Cup" u kategoriji "Rising Stars" koje svake godine organizuje Majkrosoft razvojni centar Beograd.

- Priprema za takmičenja se sastoji jednim delom od učenja novih stvari, a drugim od vežbanja načina razmišljanja. Ne znam da li sam nekada više od dve nedelje pauzirao sa programiranjem. Obično vežbam više od četiri sata dnevno, a kada sam u intenzivnoj pripremi, tri nedelje pred takmičenje od 10 do 12 sati sedim za kompjuterom i rešavam zadatke. Ali kad ustanem od kompjutera i dalje nastavim da razmišljam o zadacima. Desi mi se da sanjam zadatke, da ih čak rešim, pa kad se probudim shvatim da to jeste stvarno tačno i idem odmah da zapišem – izjavio je naš sagovornik.

Želja mu je da studiranje nastavi u Srbiji, uz desetke u indeksu, te da na "Code forces" platformi postane najbolji programer na planeti. Kada nije u svetu kodova, voli da se bavi uličnim treningom (street workout), a od ove godine je i član komisije za izradu zadataka za okružna i državna takmičenja informatičke olimpijade u našoj zemlji.

Vlada i kineskim jezikom

U srednjoj školi dodatno je učio i kineski jezik kako bi mogao da se takmiči na kineskim sajtovima za programiranje, što planira da mu bude i jedna od zanimacija u budućnosti. Uspeo je, kaže, da dođe do tog nivoa da skoro svaki zadatak može da reši, pitanje je samo koliko mu je potrebno vremena.

Bonus video:

(Espreso.co.rs/Blic.rs)


Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!
counterImg

Espreso.co.rs


Mondo inc.