podrži 16
NAJTOPLIJA PRIČA U SRBIJI ZA VREME KORONE: Najposebniji kafić u Srbiji će ŽIVETI, na radost svih kojima je pomogao!
Mladi su zadovoljni praksom koju ovde dobijaju, a pogotovo kada se uzme u obzir činjenica da dolaze iz mesta gde njihovim vršnjaci retko završavaju srednju školu.
U Beogradu postoji poseban kafić, a nalazi se u Cetinjskoj ulici i svoje goste privlači vrlo neobičnom pričom. Ovaj ugostiteljski objekat predstavlja utočište preko 40 mladih, koji žive u siromaštvu.
Mladi, koji imaju preko 16 godina dolaze u kafić iz Svratišta i dobijaju besplatnu obuku nakon koje mogu da pronađu posao iz oblasti ugostiteljstva. Pored obuke, zaposleni u ovom kafiću im pružaju mogućnost da steknu osnovno obrazovanje, ili kako menadžer kaže, da se socijalizuju i tako budu prihvaćeni u društvu. Osim radnog odnosa, organizuju im časove matematike, srpskog i stranih jezika.
Kako je novonastala situacija pogodila sve, tako su se i oni našli u teškoj situaciji. Zbog toga su se obratili sim dobrim ljudima i zaražili pomoć, kako bi oni mogli da nastave sa svojim dobrotvornim radom. Do sada su skupili preko 600.000 dinar, što je dovoljno za narednih 6 meseci rada.
- Tražimo pomoć za budući period, jer smo jedan od sektora koji je najteže pogođen krizom. Do sada smo uspevali da pokrivamo troškove, ali sada nismo u mogućnosti pa smo odlučili da pozovemo zajednicu da nam pomogne. Tražimo podršku za platu konobara mentora. On već ovde radi, a pored toga i obučava decu - rekao je menadžer kafića Dušan Jordović.
Nakon što je pokrenuta kampanja za pomoć ovom objektu donatori su uplatili za svega 5 dana novac, koji su očekivali tek za mesec dana. Zbog toga se kampanja nastavlja i zaposleni očekuju da će uspeti da obezbede poslovanje za narednih 9 meseci, što im predstavlja veliku sigurnost u ovom trenutku.
Situacija sa koronom još uvek traje, što njih kao ugostiteljski objekat najviše pogađa.
- Dva meseca nismo radili, od sredine marta do sredine maja. Nakon toga je došlo do skraćivanja radnog vremena. Pored toga ograničen je broj ljudi i jako je teško poštovati sve mere, a istovremeno održavati broj posetilaca - dodaje Jordović.
Decu od preko 16 godina ovde obučavaju tri meseca nakon čega mogu da traže posao u drugim ugostiteljskim objektima.
- Imamo grupe od po 10 mladih a obuka traje tri meseca. Za to vreme idu na kurs, a ovde su na praksi. Kad se to završi dobijaju sertifikat. Neki počnu da rade ovde a drugima tražimo posao u partnerskim kafićima. Ne završe svi kurs, 50 odsto njih uspe završi uspešno - kaže Jordović.
Mladi su zadovoljni praksom koju ovde dobijaju, a pogotovo kada se uzme u obzir činjenica da dolaze iz mesta gde njihovim vršnjaci retko završavaju srednju školu. Upravo je obrazovanje najveći problem kada je u pitanju pronalazak posla.
Pored njih i drugi ugostiteljski objekti se mogu uključiti u podršku mladima na ovaj način i spasiti ih od loših navika. Ipak, rad sa njima nije uvek lak, a i potrebno je određeno znanje za to.
- Proces rada sa mladima podrazumeva psihosocijalnu podršku pre svega. To znači svakodnevni rad, briga da idu u školu, rešavanje porodičnih problema. Mi imamo iskustvo u tome i imamo komunikaciju sa Svratištem. Neko ko nema iskustva jako će teško da se snađe u tome. Drugi kafići mogu da se uključe tako što će da zapošljavaju klince koji završe praksu kod nas - završava menadžer.
Ukoliko želite da pomognete Kafe baru 16 da nastavi sa svojim dobrotvornim radom možete donirati OVDE.
Bonus video:
(Espreso.co.rs)
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!