AU
POSLE NAJTOPLIJEG DANA OVE GODINE SLEDI PAD TEMPERATURE: Pogledajte kako to može da utiče na vaše zdravlje
On je naglasio i da leto još nije gotovo, ali da ne treba ponovo očekivati temperature od 36, 37 stepeni
Posle tropskih temperatura koje su dostizale i 37. podeok, te 30. avgusta koji će ostati zapisan kao najtopliji dan u 2020. godini, stiže nam kratkotrajno, ali značajno osveženje.
Živa u termometru će se u nekim predelima spustiti za čak 10-15 stepeni u najtoplijem delu dana, a noći će biti prijatne za spavanje, pa čak i prohladne.
- Od utorka do petka osetno svežije u celoj zemlјi sa temperaturama oko prosečnih vrednosti, u većini mesta od 23 do 28 stepeni, i ređom pojavom kiše i plјuskova s grmlјavinom – saopštili sui z RHMZ-a.
Da nam stiže zahlađenje potvrdio je za "Blic" i meteorolog Đorđe Đurić.
- Od utorka će biti oblačno i svežije u celoj zemlji, ponegde sa pljuskovima i grmljavinom. Temperatura će se kretati od 22 stepena na severu do 28 na jugu. U sredu će biti suvo i umereno toplo, dok se u četvrtak ponovo očekuje kiša praćena grmljavinom - rekao je Đurić.
On je naglasio i da leto još nije gotovo, ali da ne treba ponovo očekivati temperature od 36, 37 stepeni.
- Vreme ne treba da iznenadi, 1946. godine je u Beogradu u septembru izmeren 41 stepen, ali daleko smo od tih prognoza i najava - zaključio je Đurić.
U utorak će minamalna temperatura iznositi od 14 na Kopaoniku, do 19 u Negotinu, dok će se maksimalna dnevna kretati od 25 u Beogradu, Kragujevcu i Novom Sadu, do 29, koliko će biti zabeleženo u Prištini.
Za par stepeni hladnije biće i u sredu, kada će prema prognozama najtoplije biti u Negotinu sa 26, dok će u ostalim krajevima živa na termometru kretati oko 24 podeoka.
Nagle promene vremena - šok za organizam
Nesanica, umor, malaksalost i glavobolja su normalne pojave kada je reč o naglim promenama temperature. Ipak, postoje i načini kako da sprečite i ublažite simptome koje nagla promena vremena može da donese.
- Uopšte, pri bilo kojim promenama temperature, višim ili nižim, mogu da se jave osećaj umora, malaksalost, kao i nesanica. U takvim danima, se treba rashlađivati što češće, spavati u rashlađenim prostorijama, piti dovoljno tečnosti i redovno provetravati. Takođe je bitno i izbegavanje velike fizičke aktivnosti - kaže za "Blic" dr medicine Milena Turubatović.
Kako nam posle tropskog vremena sledi i pad temperature, takve promene teže podnose starije osobe i hronični bolesnici. Ono što ističe dr Turubatović jeste da nikako ne konzumirate lekove bez konsultacije sa lekarom.
- Ne treba raditi nagle promene u aktivnostima, potrebno je da se primirite i pridržavate redovnog spavanja. Jako je bitno i da konzumirate manje i laganije obroke. To važi za sve. Kada je reč o ljudima koji uzimaju terapiju, posebno kardiovaskularni bolesnici osećaju ovakve promene, ne treba uzimati lekove bez konsultacije lekara i nikako ne treba menjati terapiju na svoju ruku - objašnjava dr Turubatović.
Pored starijih, tegobe mogu da se jave i među mlađom populacijom u vidu pada kocentracije, nesanice, pojačane nervoze, a može da se javi i glavobolja i malaksalost.
Bonus video:
(Espreso.co.rs/Blic.rs)
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!