ITALIJANSKI LEKARI KONAČNO REKLI ŠTA ZAISTA MISLE O TOME KAKO SE SRBIJA BORI S KORONOM! Ovo morate da čujete
Jakopo Palavičini, Foto: PRINTSKRIN

reakcija

ITALIJANSKI LEKARI KONAČNO REKLI ŠTA ZAISTA MISLE O TOME KAKO SE SRBIJA BORI S KORONOM! Ovo morate da čujete

Prema rečima hirurga Univerzitetske bolnice u Torinu, model organizacije resursa u Srbiji primenjen je na najbolji mogući način...

Objavljeno:

Vođa grupe italijanskih lekara koja boravi u Srbiji, hirurg Jakopo Palavičini, ocenio je da se Srbija u borbi protiv korona virusa može pohvaliti dobrom organizacijom i maksimalnim korišćenjem resursa koji, kako je dodao, u nekim slučajevima prevazilaze iskustva u Italiji

- Zdravstvenim radnicima u Srbiji smo preneli naše dragoceno iskustvo s mehaničkom ventilacijom - asistiranim disanjem, kao i tehnike izvođenja ultrazvuka pluća na posebno teškim pacijentima, a mi smo mogli da naučimo i vidimo dobru praksu i vrlo dobru organizaciju i optimalno korišćenje resursa, koji su u nekim slučajevima daleko prevazilazili iskustva u Italiji", rekao je Palavičini za Tanjug.

Prema rečima hirurga Univerzitetske bolnice u Torinu, model organizacije resursa u Srbiji primenjen je na najbolji mogući način.

- Svi ljudi koji rade u zdravstvenim ustanovama koje smo posetili odlično rade, organizovano, bolnice su dobro opremljne - rekao je Palavičini i apelovao na građane da se i oni ponašaju na odgovoran način kako bi pomogli svim tim stručnjacima da se lakše izađe iz složene situacije.

Istakao je da je celokupno osoblje u Srbiji, a pored Beograda bili su i u Nišu, Kragujevcu i Novom Sadu, ne samo srdačno već i otvoreno za dijalog i razmenu ideja i iskustava.

- Uspostavili smo tesne veze - naveo je Palavičini.

Upitan da li misli da je najgore prošlo, rekao je da nije epidemiolog da to može da komentariše, ali da bi svako želeo da zna i da predvidi budućnost.

- Nadamo se da je najgore iza nas, kolege su nam rekle da u Beoradu već ima manje pacijenata, više slobodnih kreveta, posebno na intezivnoj nezi... Niko nema odgovor na to pitanje, mislim da je moguće da je najgore prošlo - rekao je Palavičini koji je prvi put u Srbiji.

Tim povodom kaže da je bio impresioniran ljudima, i da mu se svidelo ono što je video.

- Volim ljude u Srbiji, ljubaznost koju smo doživeli bila je neverovatna, van svih naših očekivanja - rekao je Palavičini, šef tima u kome su i dva anesteziologa, lekar urgentne medicine, infektolog, hirurg i medicinska sestra, predstavnik osoblja za kritične slučajeve.

Oni su, kako je dodao, iz najrazličtijih delova Italije, Rima, Barija ...

Italijanski tim će u Srbiji boraviti do nedelje, došli su 2. avgusta specijanim letom, a boravili su u KC u Begradu, na Klinicia za infektivne i tropske bolesti, u KBC Zemun, Bežanijska kosa, ali i u bolnicma u Kragujevcu, Nišu i Novom Sadu.

- Posetili smo bolnice, i nove i stare, i one gde je rekonstrukcija u toku ali bez obzira na te razlike, videli smo savršenu organizacjiju i vrlo dobro struktruru. Sve je bilo perfektno organizvoano i svi timovi su bili spremi da se bore i izbore sa ovim velikim izazovom - rekao je Palavičini.

Dodao je da je ceo tim na čijem je čelu upravo završio razgovor sa ministrom zdravlja Zlatoborom Lončarem o nastavku saradnje, ne samo mogućnosti već i o velikoj zainteresovanosti da se saradnja proširi i produbi.

Bilo bi veliko zadovoljstvo da i srpski stručnjaci dođu u Italiju, rekao je on i dodao da je Vlada Italije pokrenula isti projekat u Azebejdžanu i Albaniji.

- Naš tim došao je u Srbiju kako bi pružio pomoc i obuku na osnovu iskustva tokom petomesečne borbe s virusom. Razmena mišljenja i najbolje prakse sa lekarima i medicinskim osobljem u Srbiji moći ce da pomogne u borbi protiv epidemije - rekao je Palavičini.

Tim čine i lekari Agostino Roazio, Andrea Marijano, Andrea Ronkarati i Vito Prokači i sestra Aliče Polano.

Bonus video:

(Espreso.co.rs/Tanjug)


Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!
counterImg

Espreso.co.rs


Mondo inc.