KONFERENCIJA ZA MEDIJE
DR DARIJA SE OBRATILA NACIJI U IME KRIZNOG ŠTABA: Danas imamo strašne brojke, OTKRILA SVE DETALJE
Ovo je bio presek najnovijih podataka u vezi sa koronavirusom u Srbiji
U Palati Srbija održana je konferencija Kriznog štaba za zaštitu zdravlja stanovništva od zarazne bolesti kovid-19!
U poslednja 24 časa u Srbiji je testirano rekordnih 10.310 osoba, njih 352 bilo je pozitivno na korona virus, a nažalost, preminulo je devet lica!
Prema poslednjim podacima Ministarstva zdravlja, u bolnicama širom Srbije je na respiratorima 198 pacijenata. Kako je istakao danas dr Predrag Kon, najveći rizik je i dalje Beograd, a posebno jer se javljaju superprenosioci, odnosno zaraženi bez simptoma koji su u kontaktu tokom dana sa velikim brojem ljudi.
U današnjem obraćanju Kriznog štaba govorili su prof. dr Petar Svorcan i dr Darija Kisić Tepavčević.
Sva aktuelna dešavanja sa konferencije pratili ste u našem lajv blogu:
Žarišta u Srbiji
- Mi već izvesno vreme belezimo pad. Vidimo jednu stagnaciju broja oboleli, a to bi trebalo da bude dobar parametar iz jednog razloga. To je zato što kada svaki novi dan zabeležite nekoliko stotina onih labiratorijski potvrđenih i dodate asimptomatskem onda se beleži broj koliko potencijalnih nosilaca virusa ima. Da se ne primenjuju preventivne mere, sigurno bi ovaj broj bio ogroman. Svi treba da se ponašamo kao da imamo korona virus, broj zaraženih bez simptoma je višestruko veći. Narednih dana i možda već do kraja nedelje da imamo silazni tok. U glavnim žarištima imamo bolju situaciju i vide se znaci da preventivne mere da ju boljitak, ali ne smemmo da se opustimo. Čitav svet nije bio svestan kakav je ovaj virus i kakve potencijale ima. Ovaj virus nas je sve iznenadio. Šabac se spominje izvesno vreme, ali ne može da se izvoji nijedan grad jer je čitava zemlja u toj zoni. Uzrasna struktura se ne menja, a najviše oboljevaju osobe koje od 20 do 49 godina.
O preminuloj trudnici iz Niša
- To je jedna tužna vest koju smo svi sa velikom tugom primili. Kada su u pitanju virusne infencije, poznato je da kod trudnica grip može da prouzrokuje nepovoljne simptome.
Vakcina za Covid-19
- Svi čekamo tu vakcinu, ali kada se završe sva ispitivanja biće velika zainteresovanost. Kada se ustanovi da je jedna vakcina maksimalno bezbedna, nadamo se da ćemo biti jedna od prvih zemalja koja će je dobiti.
- Mi već izvesno vreme belezimo pad. Vidimo jednu stagnaciju broja oboleli, a to bi trebalo da bude dobar parametar iz jednog razloga. To je zato što kada svaki novi dan zabeležite nekoliko stotina onih labiratorijski potvrđenih i dodate asimptomatskem onda se beleži broj koliko potencijalnih nosilaca virusa ima. Da se ne primenjuju preventivne mere, sigurno bi ovaj broj bio ogroman. Svi treba da se ponašamo kao da imamo korona virus, broj zaraženih bez simptoma je višestruko veći. Pokazatelj nam je da dobro radimo i da većina nas, kazala je Darija Kisić Tepavčević.
Redovi u klinikama
- Dužina pregleda i čekanje, tu ste u pravu. Pacijenti koji odlaze u Kovid ambulante čekaju određen vremenski period. Taj pregled zahteva vreme jer uključuje osim kliničkog pregleda i laboratorijsku analizu i radiografski pregled. To zahteva izvesno vreme i potpuno razumemo pomoć ljudi koji čekaju u tom momentu, ali je takva procedura.
O merama u aprilu i maju
- Mere su donošene u skladu sa indikatorima. Ništa ne treba da se krije niti se krilo. Kada je veliki broj obolelih otvaraju se bolnice, a kada je mali broj obolelih onda se one zatvaraju. Da li je popuštanje mera svuda u svetu, jeste. I dalje su bile na snazi preporuke, ali su sada i obaveze: nošenje maski, pranje ruku i distanca. Niko se nije mogao zaraziti ako nije bio u nepostrednom kontatku sa prenosiocem. Jeste mnogo lakše svima nama, polazim od sebe, ali je na nama da ih poštujemo. Ovde svi moramo da snosimo odgovornost i da budemo složni, jer drugačije ne možemo da uspemo. Svi treba da se ponašamo kao da imamo korona virus, broj zaraženih bez simptoma je višestruko veći. U svakom momentu svaku odluku koju smo doneli zasnovana je na dokazima i indikatorima koji su bili transparentni u tom momentu.
O kritici Kriznog štaba
Kada je reč o javnoj kritici struke na rad Kriznog štaba i zahtev da se oni smene, dr Darija je rekla da svako ima pravo na svoje mišljenje, da su svi oni položili Hipokratovu zakletvu, te da su ih pojedini lekari sa te liste već direktno kontaktirali u želji da povuku svoja imena jer im je drugačije predočeno za šta se tražio njihov potpis.
Na pitanje o zahtevu 300 zdravstvenih radnika da članovi Kriznog štaba podnesu ostavke, doktorka Darija Kisić je rekla:
- Svako ima pravo na svoje mišljenje i u Republuici Srbiji ima 33.000 lekara, kolege koje su dale potpis na određenu izjavu, pretpostavljam da se razumeju kad su u pitanju zarazne bolesti, mada među njima nema ni epidemiologa, ni infektologa, ni imunologa, ali verovatno imaju kompetencije kad su našli za shodno da iznose kritike. Ono na šta se pozivaju je Hipokratova zakletva. Nisu je samo oni položili, već svi mi. Trudimo se da donesemo odluke koje su najbolje za nas. Do kraja dana nas je značajan broj kolega sa spiska kontaktiralo jer žele da povuku svoje ime sa spiska, kako kažu, nije im bilo tačno predstavljeno šta potpisuju - rekla je Darija Kisić.
Situacija u KBC Zvezdara
U KBC "Zvezdara", koji je kompletno kovid bolnica, smešteno je 346 pacijenata, od kojih je 35 na intenzivnoj nezi, a njih 18 je intubirano i to su najteži pacijenti, rekao je direktor te zdravstvene ustanove dr Petar Svorcan.
On je rekao da je 21 zaposleni u KBC pozitivan na korona virus, od kojih je troje na bolničkom lečenju sa srednje teškom kliničkom slikom, dok su ostali sa lakšim simptomima, u kućnoj izolaciji.
Svorcan je istakao da osoblje KBC radi požrtvovano i hrabro se bori sa virusom korona.
-Dosta smo iscrpljeni, ali se trudimo i dajemo i preko svoje snage da pomognemo pacijentima i da ih spasimo- rekao je Svorcan.
"O Švedskom modelu"
Dr Darija Kisić Tepavčević je odgovarajući na pitanje novinara da li se trenutno protiv korone borimo po principu švedskog modela, dr Darija je rekla da u našoj zemlji može da bude borba samo po srpskom modelu, a ne ni po kineskom, ni po švedskom. Ona je dodala da smo u prvom talasu usmerili borbu da sačuvamo naše najstarije i u tome smo uspeli, a potom je rekla da se sada borba prema svetskim uputstvima odvija na planu lične odgovornosti.
Neslaganje brojeva u 15 časova
- Jako je bitno da se sagleda na koji način se vrši nadzor nad ovom bolešću. Sve ustanove dobijaju povratne informacije o statusu testova koji su oni uzrokovali i imaju uvid na dnevnom nivou za svoje pacijente i na teritoriji svoje nadležnosti. Oni odlučuju o potencijalnoj izolaciji i hospitalizaciji. Ti podaci se unose u bazu. To se ne radi u istom momentu zbog obima posla i radi se obično do kraja dana. Zbog toga može da dođe do neslaganja u podacima. Broj hospitalizovanih često ne odgovara broju aktivnih pacijenata jer se pacijenti primaju zbog težine kliničke slike, a ne jer su PCR pozitivni. Zato i postoji baza, da svi imamo uvid u podatke, ali naravno nije ideala. Ukupan broj laboratorisjki potvrđenih osoba nije najznačajniji indikator, već učestalost različitih formi bolesti u ukupnoj strukturi laboratorijski potvrđenih.
Bonus video:
(Espreso.co.rs)
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!