OBRATITE PAŽNJU
PORED KORONE PRETI NAM JOŠ JEDAN OPASAN VIRUS! Da li je moguće da će nas i ovo ZADESITI, evo koji su simptomi!
I ove godine je virus Zapadnog Nila registrovan kod komaraca u nekoliko opština i u par gradova u Srbiji, a to je potvrdio doktor Ivan Aleksić iz Zavoda za biocide i dodao da su to uglavnom groblja i šumski kompleksi i nekoliko mesta u urbanim sredinama
Dolaskom leta i visokih temperatura, došlo je i do jačeg delovanja korona virusa i sve većeg broja, kako zaraženih, tako i preminulih. Ono što nam, pak, trenutno predstavlja još jednu veliku pretnju ne javlja se prvi put u našoj zemlji, ali se javlja u istom obliku virusa, a prenosioci su naši najveći "neprijatelji" tokom letnjih meseci koji nam i doslovno piju krv!
Nije teško pogoditi da su upravo opisane krvopije zapravo komarci, a virus koji oni prenose javljao se i prethodnih godina - virus Zapadnog Nila. Infekcija ovim virusom je u Srbiji prvi put zvanično registrovana krajem jula 2012. godine, a 2018. je bila izuzetno topla i pogodna za razvoj komaraca i te godine je ovaj virus odneo više od 20 života u našoj zemlji.
I ove godine je virus Zapadnog Nila registrovan kod komaraca u nekoliko opština i u par gradova u Srbiji, a to je potvrdio doktor Ivan Aleksić iz Zavoda za biocide i dodao da su to uglavnom groblja i šumski kompleksi i nekoliko mesta u urbanim sredinama.
U Beogradu su registrovani u Banjičkoj šumi, oko groblja, kao što je Mali zbeg, u priobalju Dunava, Kotežu, Obrenovcu, na Banovom brdu...
Srećom, za sada ove godine nije zabeležen još nijedan slučaj virusa Zapadnog Nila kod ljudi.
Šta je virus Zapadnog Nila?
To je virusno oboljenje koje se prenosi ubodom zaraženog komarca. Prenosilac je Culex pipiens, vrsta komarca koji je domaćin i kod nas. Glavni rezervoar zaraze su različite vrste ptica u kojima se virus održava, dok je čovek slučajni - slepi domaćin i infekcija se sa njega dalje ne prenosi.
Koji su simptomi?
Simptomi bolesti se javljaju u prve dve nedelje nakon uboda zaraženog komarca. Većina zaraženih, oko 80 odsto, nema nikakve simptome, dok manji broj zaraženih, oko 20 odsto, ima simptome slične gripu, poput groznice, glavobolje, mučnine i povraćanja.
Kod pojedinog broja obolelih, manjeg od jedan odsto, javljaju se teške komplikacije poput meningitisa i encefalitisa.
Kako se odbraniti?
Važne mere lične zaštite od rizičnog uboda komarca je upotreba repelenata, nošenje odeće dugih rukava i nogavica, zaštitne mrežice na prozorima, kao i izbegavanje boravka na otvorenom kada je najveća aktivnost komaraca.
Bonus video:
(Espreso.co.rs/Blic)
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!