KORONA UZVRAĆA UDARAC! Bukti 5 žarišta u Srbiji, A PACIJENTI SU SVE MLAĐI
Bolnica, Foto: Zorana Jevtić

ČUVAJTE SE

KORONA UZVRAĆA UDARAC! Bukti 5 žarišta u Srbiji, A PACIJENTI SU SVE MLAĐI

Bukte nova žarištA

Objavljeno:

Korona uzvraća udarac! Taman u vreme kada smo očekivali da će virus da oslabi i uskoro i potpuno nestane, brojke su sve gore, ponovo se vraćaju neke mere, bukte žarišta u pet gradova, aktiviraju se kovid bolnice, a pacijenti su sve mlađi, neki i sa teškom kliničkom slikom.

Gde smo sada sa korona virusom, posle četiri meseca od prvog slučaja? Da li se iko nadao da ćemo posle onog "sledi ključna osma, deveta nedelja, pa dvanaesta..." i tako redom, ovako dočekati 16. nedelju od kako ovaj opasni virus hara Srbijom.

Bukte nova žarišta

Iako je na sajtu covid 19 poslednji datum kada je obavljen podatak o broju zaraženih po gradovima 10. jun, prema izjavama nadležih možemo da zaključimo da je u Srbiji trenutno aktivno pet novih žarišta.

To su Beograd, Novi Pazar, Tutin, Vranje i Kragujevac.

Za prva četiri grada to je potvrdio epidemiolog i član Kriznog štaba za borbu protiv kovida dr Branislav Tiodorović, dok je vest da je i u Kragujevcu kritično, stigla od lokalnog kriznog štaba.

Oni zaključuju da je situacija u ovom gradu zabrinjavajuća, s obzirom na to da je u prethodnih 18 dana registrovano čak 81 novozaraženih korona virusom.

Kako je najavio gradonačelnik i komandant Кriznog štaba Radomir Nikolić, ukoliko i danas broj novozaraženih bude veći od 10, Štabu za vanredne situacije uputiće preporuku da proglasi vanrednu situaciju na teritoriji grada Кragujevca.

- To znači korak dalje u davanju naredbi i odlučivanju - rekao je Nikolić, a to onda znači, dodao je, da postoji mogućnost zabrane okupljanja u zatvorenom prostoru, organizacije matura, svadbi i proslava čija je sezona krenula i gde se virus najviše širi.

Upravo su proslave i masovna okupljanja bili razlog za to da se korona razbukti u Novom Pazaru, Vranju, Tutinu i Beogradu.

- Na jugu imamo mnogo pneumonija. Po podacima od prethodna dva dana, više od 60. Najteži bolesnici se zbrinjavaju u Kliničkom centru u Nišu. Trenutno se u kovid bolnici nalazi 85 pacijenata, 48 pozitivnih, a ovi drugi se proveravaju i testiraju - rekao je u utorak Tiodorović, koji je i šef Kriznog štaba za jug Srbije.

Direktor Zavoda za javno zdravlje u Novom Pazaru dr Šefadil Spahić rekao je nedavno da je krivac za skok novih obolelih prisnost među narodom, koji pri pozdravu, osim rukovanja, voli i da se grli i ljubi, a čemu je doprinelo popuštanje, odnosno ukidanje mera.

U utorak je iz ovog grada stiglo još nekoliko zabrinjavajućih informacija.

Direktor Opšte bolnice u Novom Pazaru Meho Mahmutović izjavio je da je korona virusom zaraženo 20 lekara i skoro 40 medicinskih sestara u toj bolnici. Dodaje da se oni nisu razboleli na radnom mestu, već da je korona "ušla spolja".

Osim toga, kaže da zabrinjava i to što su svi pacijenti koji su došli u poslednjih 15 dana, a koji su pozitivni na korona virus, sa težim opštim stanjem.

- Mi smo iz prvog odmah ušli u drugi talas. Naš virus je mutirao i mnogo je ozbiljniji nego što je bio - upozorio je Mahmutović i dodao da očekuje da vrh epidemije raste još sedam dana, pa da onda počne da pada.

I dr Darija Kisić Tepavčević, epidemiolog i zamenica direktora Insituta "Batut" potvrđuje da su se zdravstveni radnici u Novom Pazaru zarazili na proslavama, kao i to da su proslave nakon Bajrama doprinele inicijalnom porastu obolelih, kada je veći broj građana došao da proslave praznike sa porodicama.

Kragujevac i opuštanje

U Beogradu je širenju korona virusa, izjavljivali su naši stručnjaci, doprinela nedavna utkamica, gde očigledno nije bilo moguće obezbediti fizičku distancu, kao i dolazak velikog broja studenata iz unutrašnjosti u prestonicu, ali i okupljanja mladih.

S obzirom na to da je sinoć u Nišu odigrana utakmica između Partizana i Vojvodine, postavlja se pitanje hoće li i ovaj grad sada postati novo žarište.

Epidemiolog Branislav Tiodorović rekao je juče da Kup utakmica u Nišu može biti jedan od rizika.

- Ali moram da istaknem da i manji skupovi poput proslave rođendana i svadbi u zatvorenom prostoru predstavljaju rizik - istikao je on.

Pacijenti sve mlađi, neki i sa teškom kliničkom slikom

Ono što se sada dešava, to je i da su pacijenti koji se zbrinjavaju zbog korone sve mlađi, a među njima ima i teških slučajeva.

Klinička slika među zaraženim akademcima u Beogradu je, kako je nedavno rekla epidemiolog Mila Paunić iz Studentske poliklinike vrlo šarolika – neki od mladića i devojaka imaju relativno blage simptome, ali ima i onih sa visokom temperaturom i upalom pluća.

– Imamo nekoliko žarišta i održali smo hitan kolegijum zbog toga što ovu situaciju sami više ne možemo da držimo pod kontrolom. Potrebna nam je pomoć, jer je pritisak ogroman, veliki je broj studenata pred respiratornom ambulantom i ne možemo više to da izdržimo jer ponestaje kapaciteta – požalila se pre nekoliko dana epidemiolog Mila Paunić.

Krizni štab tog grada saopštio je u utorak uveče da su rezultati pokazali da je među 77 novozaraženih za nešto više od dve nedelje raspon godina od 25 do 35.

- S obzirom na to da je reč o mlađim ljudima, nama se čini da je klinička slika nešto blaža. Međutim, mi ne znamo kojom brzinom može da se proširi na ostalo stanovništvo i moramo da učinimo sve što je u našoj moći da to sprečimo - poručio je Nikolić.

Da su pacijenti sve mlađi, potvrđuju u Kliničko bolnički centar "Bežanijska kosa".

Ta bolnica je od utorka postala kovid bolnica, a od tada je primljeno 107 pacijenata. Kako je izjavila direktorka ove zdravstvene ustanove Marija Zdravković, prosečna starost pacijenata koji su hospitalizovani je mnogo niža nego u prvom naletu COVID-a u Srbiji - prosek je oko 50 godina.

Dr Zdravković je za RTS navela da svi pacijenti imaju srednje tešku i tešku kliničku sliku.

- U utorak smo od 13 sati primili 107 pacijenata; 12 pacijenata je na intenzivnoj nezi, a četiri pacijenta su intubirana. Prosečna starost je oko 50 godina, što znači da su mlađi nego u prvom naletu. Najmlađi pacijent ima 23, a najstariji 86 godina - navela je dr Zdravković.

Vraćanje mera

Situacija sa sve više zaraženih dovela je i do toga da se neke mere vrate. Tako je Krizni štab za borbu protiv kovida pre tri dana doneo doluku da maske budu obavezne u javnom prevozu i preporučene u svim zatvorenim prstorima.

Tako nešto se nekoliko nedelja unazad najavljivalo, pa i usledilo kada je broj zaraženih za jedan dan prešao broj 100.

Maske od juče u gradskom prevozu skoro svi nose

Da li će još neke mere biti donete još nije poznato, jer se sitacija prati iz dana u dan, pa u skladu sa tim i reaguje, ali je juče član Kriznog štaba za borbu protiv kovida i naš čuveni imunolog dr Srđa Janković rekao da je ponovo moguć čak i policijski čas, ako rizik poraste.

Upitan da li se može desiti da se ponovo uvede vanredno stanje i policijski čas, Janković je rekao da se ta opcija ne razmatra u ovom trenutku.

- Ukoliko rizik postane veći može i to da se desi i da se takve mere uvode, ali u ovom trenutku one nisu u razmatranju - naglasio je on.

Kovid bolnice ponovo aktuelne

Takođe, doneta je i odluka da KBC Bežanijska kosa u Beogradu postane kovid-19 bolnica. Osim nje, svojevrsni kovid-centar postaje i niška Klinika za plućne bolesti.

Krizni štab je na sednici u utorak odlučio da da preporuku i da se zabrane posete bolnicama, kao što je to bio slučaj tokom vanrednog stanja.

I ova odluka usvojena je u okviru mera kojima se sprečava širenje korona virusa, a, podsećamo, na početku epidemije, i Vojska je čuvala ulaze u bolnice od neželjenih poseta.

Sve je više ljudi koji žele da se testiraju na korona viurs, a to je svima omogućeno po ceni od 6.000 dinara. Da je navala velika, potvrđuju u Gradskom zavodu za javno zdravlje Beograd gde su termini za jun popunjeni, a tek od 29. juna moguće je zakazati termin za jul.

Gužve ispred Infektivne klinike

U prestoničkim domovima zdravlja situacija je malo drugačija, i termin ovde možete da dobijete za dva do tri dana.

Šta kažu najnovije brojke

Podsetimo, broj novozaraženih za 24 časa već desetak dana kreće se između 90 i 100. U utorak je prešao i tu brojku- 102, a juče smo zabeležili čak 143 nova slučaja zarežanih.

- Ovaj broj od 143 potvrđena slučaja sada, kada samo očekivali da budu jednocifreni brojevi, pa čak da ih neće ni biti, potvrđuje koliko nas ovaj virus iznenađuje. To je pokazatelj šta se dešava ukoliko se virusu to dozvoli - pojasnila je Darija Kisić Tepavčević, zamenica direktora "Batuta".

Ni danas situacija nije niše bolja - novih 137 slučajeva zaraze za 24 sata, i sve više osoba na respiratoru.

Kisić Tepavčević je istakla da ovo nije isti virus kao onaj koji smo preležali u martu i aprilu i da sada ima mnogo manje najtežih formi bolesti koji zahtevaju veštačku ventilaciju.

- Mi ne možemo da znamo kako će virus da odreaguje u svakom organizmu. Zato svi treba da se pazimo maksimalno i da ne igramo po principu - neće mene. Ovaj virus se pokazao dosta nepredvidivo - kazala je ona.

Dakle, na kraju, na zaboravite da bude odgovorni i prema sebi i prema drugima - nosite maske, perite ruke, držite distancu od 2 metra. Jer nebitno da li je ovo rep epidemije, početak drugog talasa, drugi pik prvog talasa... šta god, ove tri jednostavne mere jedine su trenutno efikasne u borbi protiv korona virusa. Podsetimo još i to da smo daleko od vakcine, a i od kolektivnog imuniteta.

Bonus video:

(Espreso.s/Blic)


Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!
counterImg

Espreso.co.rs


Mondo inc.