POPUŠTANJE MERA
DETALJAN SPISAK POPUŠTANJA MERA: Srbija ušla u novu fazu borbe sa KORONOM!
Doktor Branislav Tiodorović oglasio se na redovnoj konferenciji za medije
U Republici Srbiji je do 15 časova 28. aprila 2020. godine registrovano 8497 obolelih od korona virusa, testirano je ukupno 73363 ljudi, 5446 u poslednja 24 časa od čega 222 nova slučaja. Preminulo je ukupno 168 ljudi, 6 u poslednja 24 časa. Hospitalizovano je njih 2517, od čega 79 na respiratoru. Izlečeno je 1260 pacijenata.
Nakon podataka koje je iznela doktorka Darija Kisić Tepavčević, doktor Tiodorović je saopštio sledeće:
- Od danas, 28. aprila parkovi i šetališta mogu biti otvoreni, oni koji koriste tu pogodnost moraju da budu na odstojanju i da se pridržavaju svih preporuka prevencije oboljenja.
Od danas, treninzi na otvorenom se dozvoljavaju, takođe sa preporukama Kriznog štaba, tako se obezbeđuje da sportovi na otvorenom mogu biti bezbedni, videćemo šta će biti sa sportovima u zatvorenom.
Od 4. maja omogućava se gradski prevoz, i to u Novom Sadu i Kragujevcu, a od 8. maja u Beogradu i Nišu, s tim da se u autobusima ne uključuje klima.
Istog dana mogu da se otvore restorani i kafići, s tim što na otvorenom mora da se poštuje distanca uz zaštitna sredstva, a u zatvorenom mora biti tako urađeno da se poštuju poznate mere.
Od 8. maja svi tržni centri, uz maksimalan oprez što se tiče broja korisnika.
Na putu smo da dobijemo prvu rundu u borbi sa virusom kovid19, ako se uspešno bude sprovelo ublažavanje mera, rekao je danas imunolog Srđa Janković.
"Još je nismo dobili i ne treba da se opustimo, ako bude uspešno privedeno kraju postepeno ublažavanje mera, onda će se završiti u našu korist", rekao je Janković.
Što se tiče prirodnog uspostavljanja imuniteta, to je zavaršni proces svake epidemije, ali nama nije bio cilj da to ubrzamo, jer bi platili strahovit danak u ljudskim životima, već nam je cilj bio da ga usporimo, rekao je on.
Upitan da li je moguće da virus sam nestane, on je rekao da postoji mogućnosti da virus postane sezonski patogen, zatim da prirodno nestane, ali da ta mogućnost nije velika.
Dodaje da je treća mogućnost da nauka i tehnologija dođu do delotvorne i bezbedne vackine, ali da je za to potrebno vreme.
Zamenica direktora Instituta Batut Darija Kisić Tepavčević je rekla po pitanju vremenskih uslova da smo svedoci da se taj virus održava i prenosi i u uslovima visokih temperatura.
Takođe, istraživanja su pokazala da je potrebna veća temperatura od 25 stepeni, ali uz vlažnost vazduha od 20 odsto kao i da je značajan UV faktor.
Dosta toga je specifično za ovaj virus, tako da je potreban čitav niz faktora za njegov opstanak u spoljašnjoj sredini.
Ona je rekla i da je sasvim sigurno da se za vreme letnjih meseci smanjuje mogućnost kapljičnog prenosa jer virus brže pada na tlo i manje je virus prisutan na nivou respiratornih puteva, a i više vremena provodimo napolju i veće je provetravanje prostorija.
Ipak, ako virus uđe u osetljiv organizam temperatura nema uticaj, dodala je ona.
Bonus video:
(Espreso.co.rs/Alo.rs)
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!