iz francuske
MASKI NIJE NI BILO, PROŠLA SAM PAKAO U IZOLACIJI: Srpkinja iz Pariza podelila svoju jezivu priču!
U Francuskoj je sloboda kretanja mnogo više ograničena nego u Srbiji- rekla je Simeunović
Nina Simeunović, stomatološka sestra, živi u Parizu od 2003. godine i prenosi kakvo je stanje u Francuskoj.
Od početka epidemije obolelo je 136.779 osoba, a umrlo je 14.967 pacijenata, što je četvrti po količini crni bilans na svetu, posle SAD, Italije i Španije.
Aktivno je 91.012 slučajeva, a u ozbiljnom ili kritičnom stanju je 6.845 pacijenata.
- U Francuskoj je sloboda kretanja mnogo više ograničena nego u Srbiji. Imamo pravo da napustimo kuću na sat vremena, maksimalno do 1.000 metara udaljenosti i to isključivo radi nabavke hrane i lekova - objašnjava Nina i dodaje da se niko ne žali na donete mere.
- Niko se ne žali na to. Smatramo da su socijalna distanca i kućna izolacija jedini način da se izborimo sa virusom u ovom trenutku, pogotovo što građani Francuske nemaju dovoljno maski na raspolaganju. Jednostavno, smatramo da je izolacija nešto što je za naše dobro, ne posmatramo to kao neku nametnutu torturu i poštujemo propise - istakla je za "Objektiv.rs"
- Ne vlada nestašica, nikada nisu ni bile u prodaji od početka, niti ih ima bilo gde u čitavoj zemlji, ni u jednoj jedinoj apoteci. Male su nade da će se ikada i pojaviti u prodaji. I pre nego sto je virus uzeo maha u Francuskoj bile su povučene iz prodaje u apotekama kako bi se preusmerila njihova upotreba na bolnice. Čak su i u zdravstvu mnogi primorani da rade sa jednom maskom dnevno, ili sa dve maske na četiri dana, pa tako jednu nose, drugu suše na štriku ili radijatoru i tako vrte dve maske četiri dana naizmenično.
Nov problem nastao je zbog toga što zaraženi koji idu po lekove nemaju adekvatnu zaštitu.
- Sa dijagnozom da imam Kovid-19 poslata sam kući na samostalno lečenje, sa receptom za paracetamol (što podrazumeva da idem do apoteke). Nije mi data ni maska niti lekove na ruke. Zbog takvog propusta u protokolu, ovde zaraženi bez maske odlaze u apoteku i neretko svrate da kupe hranu i voće jer im doktor kaže da ne izlaze narednih 15 dana iz kuće.
Smatra da bi joj mnogo bolje bilo na Sajmu nego u Francuskoj.
- Mogu vam reći da sam sto puta za mojih 18 dana pakla kada sam se sama borila sa svojom bolešću pomislila da bi mi milon puta bilo bolje da sam na Sajmu, gde postoji medicinski nadzor, bilo kakva terapija, skuvan ručak. Ja nisam bila u stanju ni čaj sebi da skuvam, a kamoli da odem u prodavnicu po hranu. Jeli smo šta smo imali jer ja kao zdravstveni radnik nisam mogla da dozvolim da bilo ko od mojih ukućana izađe napolje i time izloži ostale građane mogućnošću da budu zaraženi. Zato mislim da je Sajam, koliko god to našem narodu zvučalo čudno, idealan protokol da se oni koji su prenosioci virusa izoluju da bi se zaštitilo ostalo stanovništvo. Takođe, tamo imaju osnovnu brigu i medicinski nadzor što olakšava život bolesnika.
Kasno je započeta izolacija građana, smatra Nina.
- Mi se u Francuskoj trenutno nalazimo u piku epidemije! Došlo je do preokupiranosti kapaciteta bolnica, što je dovelo do “eksplozije” broja mrtvih i osoba na reanimaciji. Građani smatraju da smo jako kasno stavljeni u izolaciju, da je trebalo reagovati ranije i rigoroznije. Trebalo je da građani više poštuju propise o slobodi kretanja, da se još manje izlazi iz kuće. Mi smo ovde u Francuskoj praktično dve nedelje vapili i molili da nas što pre zatvore: škole, posao, tržne centre i sva mesta gde dolazi do većeg okupljanja građana.
Poruka građanima Srbije:
- Građanima Srbije bih poručila da u ovom trenutku manje negoduju na propise po pitanju slobode kretanja, koji su još rigorozniji u nekim zemljama Evrope. Mislim da sada nije vreme da negodujemo, ponajmanje da se bavimo politikom. Sada bi trebalo da svi budemo ujedinjeni i disciplinovani! Samo sloga može da nas spasi. Solidarnost bi trebalo da bude na prvom mestu u ovom teškom momentu za čitavu svetsku populaciju.
Pritisak je veliki na zdravstveni sistem, otud i ova poruka, poseban apel.
- Poštujte te doktore koji se bore za živote svih građana. Svaki put kad želite da napustite kuću samo da biste se prošetali, razmislite u tom trenutku kako je onima koji provode 12 sati dnevno u skafanderu. Da li su vaše potrebe da prošetate veće od potreba onih koji su čitav dan u skafanderu i neprekidnoj borbi i stresu?! Budite solidarni, tapšite u 20h vašim herojima, ali pokušajte da svojom samokontrolom i disciplinom smanjite izlazak iz kuće na neophodni minimum, jer samo tako ćemo svi zajedničkim snagama smanjiti broj obolelih u bolnicama. Znam da je teško provesti čitav vikend zatvoren u kući, ali zamislite kako je provesti 12 sati u skafanderu! - rekla je Nina.
Bonus video:
(Espreso.co.rs/Objektiv.rs)
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!