pažnja!! ovo se tiče svih nas
OGLASILA SE BILJANA SRBLJANOVIĆ SA INFEKTIVNE: Meni je malkice gore, ovde je situacija...OVO ZANIMA SVE ZBOG KORONE
I ako nemate simptome, vratite film unazad, barem 14 dana, razmislite o svim susretima
Dramska spistaeljica i kolumnistkinja "Blica" Biljana Srbljanović juče je objavila da je obolela od korona virusa. Sada je na svom profilu na društvenoj mreži Fejsbuk podelila iskustvo s Infektivne klinike, napisala kako se oseća, kao i na šta treba da obratite pažnju čak i ako nemate simptome.
"Dragi svi, nemam mnogo snage za kuckanje, teško fokusiram misao, ovo će sada biti moj maksimum za danas. Hvala svima od srca na javljanju i porukama. Malkice mi je gore, pre nego što krene nabolje. Smatrala sam svojom građanskom dužnošću da objavim šta mi se dešava i da tako obavestim one kojih nisam mogla da se setim da sam ih makar usput videla u danima kada nisam ni znala da sam u inkubaciji", započela je Biljana Srbljanović svoju objavu.
Ona je napisala i kakvo iskustvo nosi sa Infektivne klinike.
"Iz prve ruke ću vam reći: na Infektivnoj je sve pod konac. Laž je da nemaju zaštitnu opremu, laž je da ne znaju šta rade, laž je da ne postoji jasan protokol. Neopisivo ljubazni i saosećajni, doktori, sestre, tehničari, žao mi je što im, pod onim skafanderima, nisam videla lica da zapamtim uz zahvalnost. Laž je da bolnice ne znaju šta i kako da rade, laž je da je srpsko zdravstvo u kolapsu, uslovi su kakvi jeste: nije Grej - Sloun memorijal i ne šeta se Meredit Grej sa ful mejkapom i šarenom kapicom što ti rukom vadi bombu iz trbušne šupljine, klonja je grozna, zidovi su oguljeni, lift je star, i sve to. Ali ti se svako obrati sa punom brigom i saosećajno, daju ti stolicu da sedneš u tom starom liftu, jer ti je teško da stojiš, daju ti krevet dok čekaš na prijemu, pričaju s tobom kao sa ljudskim bićem koje se, naravno, boji, koje je na ivici suza", objasnila je Srbljanovićeva.
Dotakla se i svog zdravstvenog stanja, napisala kako se sada oseća i istakla značaj izolacije.
"Ja sam danas malkice gore, pre nego što mi postane bolje. Nije me sramota bolesti, nikoga ni jedne bolesti ne sme biti sramota. Samo potpuna izolacija pomaže, baš potpuna. Kod kuće - samo u jednu sobu, ide se samo u kupatilo i to sa zaštitom i odmah totalna dezinfekcija. Svoje sudove odvojte od ostalih. Ne ulazite u kuhinju i zajednički prostor. Ne idite "samo da nešto uzmem" jer ćete time sigurno zaraziti ukućane, koji nemaju gde da se sklone i koji su vam jedini izvor nege", napisala je ona.
Posebno je istakla da treba da se obrati pažnja na sve kontakte koje ste ostvarili prethodnih nedelja. Upravo zbog toga se i ona najpre odlučila na samoizolaciju.
"I ako nemate simptome, vratite film unazad, barem 14 dana, razmislite o svim susretima, o svakoj kafi u kaficu, o svakom rukovanju i bezrazložnom cmakanju, o svakom pipnutom hlebu u prodavnici, o svakom gelenderu, dugmetu u liftu, ulaznim vratima zgrade, šipki u prevozu, toaletu na radnom mestu, bukvalno o svemu. Svaka ta stvar može da bude prenosilac virusa. I vi možete da ga ne osetite, a da ga ipak imate i prenosite. Ja sam se zatvorila četiri dana nakon susreta sa prijateljem, za koga se kasnije ispostavilo da ima covid. Čim je razvio najmanje simptome, za koje su lekari mislili da su našto drugo, ipak smo se i on i ja zatvorili", istakla je Srbljanovićeva.
Kako je napisala, odmah nakon prijatelja i sama se prijavila za test na korona virus.
"Kada mu se stanje baš pogoršalo, pet dana posle prvih simptoma kada je primljen u bolnicu i testiran pozitivno, ja sam se odmah prijavila, tim pre što su, istog tog dana i meni buknuli simptomi. Dakle, zatvorila sam se i bez simptoma, ni on ni ja nismo putovali, ali nisam mogla da tvrdim da nisam bila izložena nekome ko možda ima covid. Mislila sam: u najboljem slučaju, džabe sam blejala danima kod kuće. U najgorem, imam koronu, ali sam barem zaštitila ljude od sebe", nastavila je svoju priču.
Ona je i naglasila da "zaista mislim da je to minimalni napor, da je obaveza svakog od nas".
Za kraj je sve zamolila da dobro razmisle, sagledaju argumente i ostanu kod kuće.
"Baljezgarije o neustavnosti izolacije, o policijskom času kao "nacističkoj okupaciji", o britanskom genijalnom rešenju da svi mogu sve (koje su i sami britanci još prošle nedelje povukli i izvinili se hiljadama ljudi koje su time osudili na smrt), ostavite da vam, kao misao, malo odleže. Pa kad malo dublje razmislite i sagledate sve argumente, povežete u koherentnu misao, koja se drži i izvan opsesije fakin Vučićem, onda objavite svoj tok misli. To od vas zahteva društvo kome pripadate i intelekt, na koji se uobraženo pozivate. Ostanite kod kuće. Ne, u stvari, ostanite kući", zaključila je Srbljanović.
Važni telefoni
Telefoni epidemiološke službe za sve informacije
Specijalan broj Ministarstva zdravlja za pitanja u vezi sa korona virusom: 064 8945 235
Institut za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović Batut": 011 2684 566
Budimo odgovorni prema sebi i prema drugima
U cilju omogućavanja brže i efikasnije komunikacije građana sa nadležnim epidemiološkim službama, Ministarstvo zdravlja uvelo je dodatnih 20 brojeva telefona za sve informacije o korona virusu.
Ministarstvo zdravlja otvorilo je još 10 dodatnih dodatnih brojeva, a preko istog linka možete da dođe i do brojeva telefona svih domova zdravlja širom Srbije.
Bonus video:
(Espreso.co.rs/Blic)
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!