Paklena igra je stigla: Seks-rulet širi sidu po Srbiji!
Foto: Reuter

Mnogo bolesno

Paklena igra je stigla: Seks-rulet širi sidu po Srbiji!

Stručnjaci upozoravaju da su ovakve žurke samo jedan od dokaza da se mladi u Srbiji sve manje štite tokom seksualnih odnosa i da se praktično više ne boje HIV-a
Objavljeno: 08:26h

U ovom ruletu učesnici međusobno stupaju u polne odnose ne znajući ko je od njih zaražen. Iako je igra prvo postala popularna u Sloveniji i tako dobila ime slovenački rulet, prema tvrdnjama britanskog lista „Metro“, ove žurke izmišljene su u Srbiji. Najčešće ih, piše list, organizuju bogati Srbi koje uzbuđuje saznanje da bi mogli da se zaraze, objavio je "Blic" Stručnjaci upozoravaju da su ovakve žurke samo jedan od dokaza da se mladi u Srbiji sve manje štite tokom seksualnih odnosa i da se praktično više ne boje HIV-a.

foto: Reuter
Ginekolog Mima Fazlagić čula je da se ovi ruleti organizuju među mladima. - Prosto je neverovatno kako se ne plaše side. Kao da ne znaju da ih od svih tih bolesti čuva samo jedan prezervativ. Izbegavanje kondoma je opasno u odnosima sa novim partnerom jer, uz mogućnost neželjene trudnoće, mladi rizikuju da dobiju i neku polnu bolest. Često kao objašnjenje i argument što ne koriste kondom navode da im smanjuje seksualni doživljaj - objašnjava dr Fazlagić. Ovakvi vidovi zabave, kao i sve veći broj nezaštićenih seksualnih odnosa, doprineli su bržem širenju polnih bolesti, među kojima su i davno zaboravljene poput sifilisa i gonoreje. Prema podacima Instituta „Batut“, u našoj zemlji iz godine u godinu raste broj zaraženih sifilisom, bolešću koja je harala u 19. veku.
foto: Jelena Vučetić
Dr Snežana Rakić, direktorka GAK „ Narodni front“, kaže da su u toj ustanovi primetili da su se poslednjih godina vratile bolesti za koje su smatrali da su iskorenjene. - Zato smo ponovo morali da uvedemo testove za sifilis i gonoreju. Moramo da vratimo i savetovališta za adolescente, jer su se i gra- nice za stupanje u seksualne odnose pomerile pa tako sada mnogo ranije postaju aktivni. Imaju i veći broj partnera i mnogo češće ih menjaju - kaže dr Rakić za „Blic“. U 2015. najveći broj polnih bolesti u našoj zemlji registrovan je kod Beograđana, i to u 36 odsto slučajeva, a slede mladi u Vojvodini ( 35 odsto), pokazuju podaci „Batuta“. - U 2015. godini najveći broj obolelih od sifilisa i gonoreje registrovan je među osobama uzrasta od 20 do 39 godina, a najveći broj inficiranih HIV-om među osobama od 30 do 49 godina - kaže dr Danijela Simić iz „Batuta“. (Espreso.co.rs / Blic)


Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!
counterImg

Espreso.co.rs


Mondo inc.