užas
U SRBIJI SVE ČEŠĆA POJAVA RAKA KOD DECE: Maligna oboljenja godišnje odnesu jedno i po školsko odeljenje
Okupljeni su u 13 sati simbolično pustili balone u znak sećanja na nestale dečje duše uz poruku "zagrli snažno"
U Srbiji se svake godine maligna bolest dijagnostikuje kod više od 300 dece i adolescenata. Najčešće maligne bolesti u detinjstvu, ali i najčešći uzroci smrti jesu leukemija i tumori mozga i limfomi.
Godišnje zbog raka izgubimo jedno i po školsko odeljenje, a kao i u većini zemalja u razvoju, gotovo dve trećine novoobolele dece (63,8 odsto) je uzrasta do 15 godina, saopštio je juče Institut za javno zdravlje "Dr Milan Jovanović Batut" povodom Međunarodnog dana dece obolele od raka.
- Važno je istaći da je uspeh izlečenja raka kod dece veliki, mnogo veći nego kod odraslih. U prilog tome govori podatak da u visokorazvijenim zemljama stopa preživljavanja dostiže 84 odsto i da je u porastu - navode u Institutu.
Maligne bolesti su jedan od značajnih globalnih zdravstvenih problema koje, prema statističkim podacima, predstavljaju drugi po učestalosti uzrok smrtnosti kod dece uzrasta do 14 godina, odmah iza povreda.
Upravo zbog toga obeležavanje ovog datuma ima za cilj da pažnju celokupne javnosti, stručne i opšte usmeri ka važnoj misiji poboljšanja tretmana, nege, kvaliteta života, emocionalnih i socijalnih potreba dece obolele od raka, kao i njihovih najbližih.
Ove godine, Međunarodni dan dece obolele od malignih bolesti obeležen je pod sloganom "Bez granica. Zajedno. Mogućnost. Budućnost. Izlečenje. Snaga", čiji je cilj da pokrene širu društvenu zajednicu na akciju kako bi se omogućilo deci sa rakom i njihovim porodicama pravo na ranu i pravilnu dijagnozu, pravo na odgovarajući i kvalitetan medicinski tretman, pravo na lečenje bez bola i patnje i pravo na dostupnost lekova koji mogu spasti život bez obzira na mesto gde žive.
U više od 30 gradova širom Srbije pod sloganom "Zagrli snažno jer mnogo je važno" proteklog vikenda okupili su se građani kako bi poslali poruku mališanima koji se trenutno leče da nisu sami, ali i celokupnoj javnosti koliko je važno da im budemo oslonac i podrška tokom cele godine.
Okupljeni su u 13 sati simbolično pustili balone u znak sećanja na nestale dečje duše uz poruku "zagrli snažno". Donacije prikupljene kroz obeležavanje 15. februara biće namenjene novoj Roditeljskoj kući, s obzirom na to da se radi o jednom od najvećih i najzahtevnijih projekata NURDOR-a od njegovog osnivanja.
- Svake godine prikupljamo sredstva i ove godine to činimo za beogradsku roditeljsku kuću. To je peta i najveća kuća. Prikupljanje smo počeli kroz aplikaciju "Pruži korak" i sada nastavljamo programom na trgovima povodom Svetskog dana. U današnjem programu uglavnom učestvuju deca. Pustili smo jedan balon u znak sećanja na decu koja su izgubila borbu sa rakom, ali i kao podrška deci koja se leče. Svi smo i zagrlili jedni druge jer je to važno - kaže Milica Pavić, višegodišnji volonter NURDOR-a.
Pavle Vekić je otac dečaka kome je tumor mozga dijagnostifikovan kada je imao samo sedam meseci. Već sedam godina porodica bije bitku za njegovo ozdravljenje. Prošao je operacije, hemoterapije, zračenja.
- NURDOR svake godine organizuje i kampove. Prošle godine je bio u Ivanjici. Na tim kampovima deca i roditelji imaju radionice i angažovani su i psihički i fizički. To puno znači, ali svaki vid pomoći nam znači. Naravno, znači puno i zagrljaj. Zdravstvo je takvo kakvo je. Najveći vid pomoći bi bio da država više ulaže u samo lečenje i u edukacije roditelja da nauče kako da pomognu detetu - kaže Vekić.
Bonus video:
(Espreso.co.rs/Blic)
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!