reportaža o svetoj gori
SVETA GORA KRIJE VELIKU TAJNU: Vreme se ovde računa drugačije, a imaju JEDNU prodavnicu koja radi POLA SATA
I danas Sveta Gora izgleda kao vrt, metosi manastira su pažljivo uređeni, a o baštama, maslinjacima, voćnjacima i vinogradima se posebnom vodi računa.
Bogorodičin vrt, kako se drugačije naziva Sveta Gora, zauzima posebno mesto u srcima svih pravoslavnih hrišćana. Zbog velike količine drevnih manastira, od kojih su neki stariji i više od 1000 godina Sveta Gora je mesto hodočašća vernika iz celog sveta.
Prema legendi, oluja je skrenula sa puta brod kojim je Bogorodica iz Jone plovila zajedno sa Svetim Jovanom da bi posetili Lazara (kog je Isus oživeo) na Kipru. Oni su se usidrili na poluostrvu Atos, odnosno današnjoj Svetoj Gori. Oduševljena prirodom mesta, Bogorodica je zamolila svog sina, Isusa Hrista, da ga pretvori u njen vrt, piše portal Srbijadanas.
I danas Sveta Gora izgleda kao vrt, metosi manastira su pažljivo uređeni, a o baštama, maslinjacima, voćnjacima i vinogradima se posebnom vodi računa.
Na ovom mestu ne važe svetovni zakoni, postoje stroga lokalna pravila kojih se posetioci moraju pridržavati.
Prvo, da bi se poluostrvo posetilo, potrebno je izvaditi vizu, odnosno blagoslov za koji treba aplicirati najmanje 30 dana unapred.
Jedina prodavnica otvorena samo pola sata dnevno
Smeštaj je besplatan, kao i hrana, to važi za sve koji se odluče da odu na hodočašće. Jedina dva obroka su svakog dana u tačno određeno vreme i vremenski su ograničeni. Za gostoprimstvo se jedino može uzvratiti prilogom manastiru.
U toku dana, posetiocima je dozvoljeno da rade šta žele, sve dok je to u skladu sa pravilima, da šetaju, prisustvuju liturgijama, ili da posete neki drugi manastir.
Ovde ne postoje asfaltirani putevi, nema interneta, ali ni prodavnica osnovnih potrepština. Jedina prodavnica koja postoji prodaje proizvode napravljene na Svetoj Gori i otvorena je samo 30 minuta dnevno.
Svako nepristojno ponašanje ovde je zabranjeno, pa čak i ono što bi se na bilo kom drugom mestu na svetu smatrano bezazlenim aktivnostima. Kupanje u moru, sunčanje, pecanje, pušenje (osim na jednom mestu koje je za to predviđeno), slušanje muzike na zvučnicima, fotografisanje bez dozvole se ovde ne tolerišu.
Žene ne mogu da je posete
Ovo je najveća teritorija na svetu na kom je pristup osobama ženskog pola zabranjen. Izuzetak je napravljen prilikom posete srpskog cara Stefana Dušana "Silnog" Nemanjića, kada se sa svojom porodicom sklonio iz Evrope prilikom epidemije Velike kuge u 14. veku. Navodno je njegova supruga, carica Jelena, bila jedina žena koja je nogom kročila na sveto tlo. Postoje čak i legende da su, prilikom boravka, muškarci nosili gde god bi išla da se ne bi prekršila pravila.
Dakle, samo monasi imaju pravo da žive na Svetoj Gori i danas ih ima oko 2500. Posetioci na ovoj svetoj zemlji su dobrodošli, ali, kao što je već pomenuto, samo muški posetioci. Naime, još davne 442. godine je posebnim zakonom "Avato" ženama zabranjen pristup Svetog Gori. Predanje kaže da je ćerka Teodosija Velikog tada posetila manastir Vatroped, a iz ikone se čuo glas Bogorodice koji joj je naredio da odstupi. Taj zakon važi i danas, a ne odnosi se samo na ljude već i na životinje!
Vizantijsko merenje vremena
Posebno je interesantno to što se ovde ni vreme ne meri na isti način. U upotrebi je i dalje julijanski kalendar, a sati se mere na vizantijski način prema kom dan počinje zalaskom sunca. Ovde kazaljke sata pokazuju drugačije vreme, čak četiri sata ranije u odnosu na grčko vreme, a celih pet poredeći ga sa srpskom vremenskom zonom.
Na Svetoj Gori se nalazi jedna od najvećih srpskih svetinja, izvorište naše duhovnosti, manastir Hilandar. Njega su. 1198. godine, sagradili osnivač dinastije Nemanjić, Stefan Nemanja, u tom trenutku monah Simeon i njegov sin, prvi srpski arhiepiskop, Sveti Sava. Manastir je izgrađen na ruševinama nekadašnjeg manastira Helandriona, koji potiče još iz jedanaestog veka.
Srpske svetinje
U sklopu manastira Hilandar se nalazi i Saborna crkva Vavedenja Bogorodice, koju je podigao srpski "Sveti kralj" Milutin Nemanjić 1320. godine.
Vatrena stihijia je 2004. godine progutala više od polovine Hilandara. Na njegovoj obnovi se i dalje radi.
Riznica manastira Hilandar je jedna od najdragocenijih u pravoslavnom svetu. U njoj se nalaze neprocenjive relikvije, od kojih je većina nastala u periodu između dvanasetog i trinaestog veka nove ere. Takođe se nalaze i
Pored Hilandara, ovde je još lokaliteta vezanih za duhovni život pravoslavnih Srba. Naime, ovde se nalazi i ruski manastir Vatoped u kom je Sveti Sava, tada monah, boravio do izgradnje manastira Hilandara. Tu je i isposnica Svetog Save u Kareji, administrativnom centru Svete Gore.
Bonus video:
(Espreso.co.rs)
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!