oprez
DA LI KORONAVIRUS VREBA IZ PAKETA IZ KINE? Za sve u strahu čekaju pošiljke epidemiolozi imaju VAŽNO OBAVEŠTENJE
Iako opasnosti zasad nema, epidemiolog ističe da u slučaju da se virus pojavi kod nas, opšta mera je kao i u slučaju gripa - izbegavanje javnih skupova
Koronavirus, koji je u Kini odneo devet života, ne može se preneti na građane Srbije putem predmeta naručenih s inostranih sajtova za kupovinu, umiruju epidemiolozi sve koji su se uplašili te mogućnosti. Realnu opasnost od zaraze predstavljaju samo putnici iz te zemlje.
U Kini je broj zaraženih novim tipom koronavirusa porastao na 473, a kineski zvaničnici su saopštili da virus ima sposobnost da se adaptira i mutira, zbog čega je teže držati pod kontrolom epidemiju.
Poslednjih dana pojavile su se priče, prvenstveno na društvenim mrežama, da se virus može preneti i putem paketa poručenih iz inostranstva. No, prema rečima epidemiologa Zorana Radovanovića, koronavirus ipak nije toliko otporan da bi mogao da opstane tokom transporta robe iz Kine do naše zemlje, te nas porudžbine iz te zemlje ne mogu zaraziti.
- To bi važilo za neke otpornije viruse, ali ne i za koronavirus koji opstaje tek nekoliko sati. Bolest može da se prenese sa sitnih glodara, sa kokošijih i drugih jaja živine. Kada bi se transportovale te namirnice, onda bi postojala opasnost - kaže za "Blic" epidemiolog Radovanović.
Realna opasnost, ističe Radovanović, jeste čovek koji može da se zarazi u Kini, a potom doputuje prividno zdrav dok je virus u inkubaciji.
- Ne zna se još koliko traje inkubacija koronavirusa, ali po analogoji sa SARS-om mogla bi da bude između dva i deset, ili nešto više dana, ali očekivana inkubacija bi bila pet do šest dana. To bi u praksi značilo da se čovek zarazi u Vuhanu, sedne u avion i dođe u Srbiju osećajući se odlično, a posle nekoliko dana dobije temperaturu - naglašava dr Radovanović.
Kako se prenosi
Iako opasnosti zasad nema, epidemiolog ističe da u slučaju da se virus pojavi kod nas, opšta mera je kao i u slučaju gripa - izbegavanje javnih skupova.
- Kao i virus gripa, prenosi se respiratornim putem, kapljicama, može da ostane u takozvanim nukleusima, to jeste kada se kapljica isuši pa lebdi, te tu može da opstane nekoliko sati. Zatim, može se preneti rukama, kada se čovek rukuje sa nekim ne treba da dodiruje oči, nos i usta pre nego što opere ruke. Naročito za ljude koji su trenutno u Kini, trebalo bi da izbegavaju meso sitnih glodara poput lasica, tvorova, a jaja termički dobro da se obrade - kaže Radovanović.
Simptomi
Ukoliko nije u periodu inkubacije, zaraženu osobu lako je prepoznati.
- Simptomi se ogledaju u visokoj temperaturi, ljudi šmrkću, kašlju, teško nose stvari jer osećaju malaksalost, glavobolju, kostobolju. To mogu uvideti i stjuardese na aerodromu. Očekujem da će zbog koronavirusa biti proglašena zdravstvena hitnost međunarodnih razmera, tada bi i mere bile oštrije. Putnicima koji dolaze iz ugroženih krajeva davali bi se leci na kojima piše da se jave nadležnom zavodu za javno zdravlje ukoliko dobiju temperaturu u narednih deset dana. Takođe, obavestio bi se i nadležni zavod da je doputovao Kinez iz ugroženog mesta, te i ako se on ne javi iz zavoda bi ga potražili - objašnjava dr Radovanović.
Oprez mora postojati, podseća, jer virus ipak može stići do Srbije.
- Naročito što se iz ove zemlje ka Srbiji dolazi avionom samo sa jednim presedanjem. Ali je u ovom slučaju najvažnija verovatnoća. To zapravo znači da s porastom broja prenosa ovog virusa sa čoveka na čoveka povećava se mogućnost da dođe i do prenošenja bolesti u udaljene krajeve - zaključuje epidemiolog Radovanović.
Termovizijske kamere na aerodromu u Beogradu
Na beogradskom aerodromu juče je postavljena najmodernija termovizijska kamera, koja svima koji uđu na aerodrom detektuje telesnu temperaturu. Ukoliko se utvrdi da neko od putnika ima povišenu temperaturu, on se smešta u karantin, a zatim prebacuje na Infektivnu kliniku gde se dalje prati njegovo stanje.
- Radimo sve što preporučuje SZO, čak i više od toga. Predstavnik Svetske zdravstvene organizacije u Srbiji rekao je da je naša zemlja apsolutno u rangu svih razvijenih evropskih zemalja. Najvažnije je da se utvrdi na koji se način virus prenosi, jer je utvrđeno da se prenosi i sa čoveka na čoveka, a ne samo sa životinja na ljude, kako se prvobitno mislilo - kazao je ministar zdravlja Zlatibor Lončar.
Bonus video:
(Espreso.co.rs/Blic)
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!