KOD 9.000 GRAĐANA OTKRIVEN RAK NA VREME zahvaljujući besplatnim pregledima!
Zlatibor Lončar, Foto: Zorana Jevtić

zdravlje na prvom mestu

KOD 9.000 GRAĐANA OTKRIVEN RAK NA VREME zahvaljujući besplatnim pregledima!

On je istakao da se insistira i na zapošljavanju i obuci novih kadrova u zdravstvu

Objavljeno:

Kroz program besplatnih preventivnih pregleda, od kojih je jedan od obaveznih bio rano otkrivanja nekog maligniteta, do sada je prošlo 350.000 građana, a kod 9.000 njih je na vreme otkrivena maligna bolest, izjavio je danas ministar zdravlja Srbije Zlatibor Lončar.

Lončar je na otvaranju 56. Kancerološke nedelje u Beogradu rekao da "maligne bolesti nisu problem koji se rešava sa jednog aspekta i najvažnije je insistirati na prevenciji, redovnoj dijagnostici i na poboljšanju uslova lečenja"."Sada imamo jedan akcelerator na 250.000 stanovnika, a ranije su ljudi umirali čekajući na zračenje. Stigli su i novi akceleratori zdravstvene ustanove u Kamenici, Kladovu, Nišu i Kragujevcu, a novi stižu i u Beograd", istakao je Lončar.

On je istakao da se insistira i na zapošljavanju i obuci novih kadrova u zdravstvu.

"Ove godine je skoro 2.000 mladih lekara dobilo posao. A u decembru imamo još jedno veliko zapošljavanje, koje ide na šest meseci, najboljih studenata. Očekujemo zapošljavanje još 100 lekara i više stotina sestara", rekao je ministar.

Predsednik 56. Kancerološke nedelje Radan Džodić kazao je da je edukacija najažniji cilj Kancerološke sekcije Srpskog lekarskog društva.

"U poslednjih nekoliko godina smo napravili značajan progres u tehnološkom smislu i unapredjenju onkoloških institucija. Osnovni cilj edukacije je da se smanji smrtnost od malignih bolesti, a Srbija zauzima visoko mesto po broju umrlih", rekao je Džodić.

Vršilac dužnosti direktora Instituta za javno zdravlje "Milan Jovanović – Batut" Verica Jovanović je navela da se u Srbiji godišnje registruje 36.000 obolelih od malignih bolesti, a 22.000 smrtnih ishoda.

Ona je istakla i važnost skrining programa u ranom otkrivanju malignih bolesti.

"U skrining programima se radi pregled na odredjene rizike, a istovremeno se utvrdjuje da li neko priparada rizičnoj kategoriji ili ne. Imamo skrining programe na rak grlića materice, dojke i debelog creva, a to je postao i obavezan deo rada lekara u različitim ustanovama zdravstvene zaštite. Domovi zdravlja su ti koji treba da se brinu o zdravlju zdrave populacije", rekla je Jovanović.

Bonus video:

(Espreso.co.rs/Agencije)


Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!
counterImg

Espreso.co.rs


Mondo inc.