NEKAD LABUDOVI, KORNJAČE I PATKICE: Sad je jedna mnogo gadna životinja zagospodarila Dunavskim parkom
Dunavski park, Foto: Printscreen/youtube

štetočine

NEKAD LABUDOVI, KORNJAČE I PATKICE: Sad je jedna mnogo gadna životinja zagospodarila Dunavskim parkom

Jedan od najlepših parkova u Srbiji ponovo je u centru pažnje

Objavljeno:

Novosadski Dunavski park postao je omiljeno stanište pacova koji po njemu slobodno trčkaraju, a porodice koje ovde dolaze većinom sa malom decom, žale se danima Gradskom zelenilu da reši ovaj problem.

Jedan od najlepših parkova u Srbiji ponovo je u centru pažnje, ovaj put ne zbog labudova ili kornjača, nego pacova.

Novosađani su ogorčeni što već nedeljama ne mogu da prošetaju mališane parkom, a da ne naiđu na ove glodare koji se šetkaju oko jezera.

1 / 2 Foto: Printscreen/TV PRVA

- Dolazim u park godinama ali ovoliko ih nikada nije bilo. Možda sam u poslednjih 30 godina video dva pacova ili miša u ovom parku, a poslednje dve nedelje viđam ih svaki dan po nekoliko desetina. Unučiću kažem da je to mišić iz crtaća, ali prekjuče smo otišli iz parka, stvarno je bilo neizdrživo koliko ih se nakotilo kod jezera. Oni se na ostrvu na jezeru vidim baš lepo zabavljaju. Kad ljudi hrane patkice i druge životinje imaju i siguran obrok, jer se odmah stvore gde treba - kaže penzioner Igor R.

Novosađani su otkrili da se ova pozamašna kolonija glodara nalazi na ostrvcetu Eržebet na jezeru, gde inače žive patke. Tu su dobro zaštićeni od drugih životinja koje bi mogle da im naude, a sudeći po broju koji se pojavljuje u parku, u pacovskim jazbinama koje su tu napravili ima ih na desetine.

Iz Javno komunalnog preduzeća Gradsko zelenilo kažu da im je prijavljen ovaj problem i dodaju da se ranije nije dešavala ovolika najezda pacova. Kada Pokrajinski zavod za zaštitu prirode odobri upotrebu pesticida koji neće ugroziti druge životinje ili ljude, kreće se u akciju, te bi problem najezde pacova trabao biti rešen početkom sledeće nedelje.

- Pacovi idu tamo gde ima hrane. Sa druge strane posetioci parka bacaju hranu u jezero patkama iako pored stoji jasno istaknuta zabrana hranjena životinja. Tako da građani zapravo hrane pacove na koje se i žale. Kifle, smoki, keks, čips ili kokice u svakom slučaju nisu hrana za patke. Još jedan razlog je i opšta nehigijena, grad nam nikada nije bio prljaviji, a neredovno pražnjenje kontejnera i kanti za otpatke doprinosi ovom problemu - rekla je Marijana Mutavčieva predsednica Udruženja „HMM“.

foto: Printscreen/youtube

Inače ovaj deo parka je bio rezervisan za simbol Novog Sada, labudove Isu i Bisu koji su živeli na ostrvu. Tokom godina parovi labudova su menjani sve do oktobra 2015. godine kada je čopor pasa lutalica zadavio dva labuda među kojima je bio i Bisa. Isa je vraćena u ribnjak i u parku od tada više nema labudova.

Inače, te godine Dunavski park je potresao još jedan incident, kada su dva labudića Ise i Bise pronađeni sa odsečenim krilima. Ispostavilo se da su ih napale kornjače koje Novosađani nesavesno ostavljaju u ovom jezeru kada im dosade kućni ljubimci. Od te godine radnici zelenila su uklonili i kornjače.

Prošle godine umesto labudova Dunavski park je dobio 11 malih pačića. Iz Gradskog zelenila su saopštili da patka i pačići koji su se izlegli nisu njihovo vlasništvo, već da se radi o gostima. Patke su divlje, dolaze povremeno i pretežno borave kod jezera. Kakva ih sudbina čeka niko ne zna, ali sudeći po „opasnom“ ostrvu Eržebet, poprilično je neizvesna.

Bonus video:

(Espreso.co.rs/Blic.rs)


Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!
counterImg

Espreso.co.rs


Mondo inc.