VRŠNJAČKO NASILJE
RODITELJI PLAĆAJU 100.000 A DA LI JE OVO PRAVIČNA KAZNA ZA NASILNICE IZ BARAJEVA? Šta vi mislite?
Nasilnice iz Barajeva, koje su se nedavno brutalno iživljavale nad vršnjakinjom (15), najverovatnije čeka isključenje iz škole, a njihove roditelje novčana kazna do 100.000 dinara
Nasilnice iz Barajeva, koje su se nedavno brutalno iživljavale nad vršnjakinjom (15), najverovatnije čeka isključenje iz škole, a njihove roditelje novčana kazna do 100.000 dinara.
Podsetimo, još jedan slučaj vršnjačkog nasilja uznemirio je javnost u petak, kada je na društvenim mrežama osvanuo jeziv snimak dve devojčice koje šamaraju i maltretiraju treću, znatno sitniju. Jedna od batinašica, kao i devojčica koja je pretrpela nasilje, i to ko zna koliko puta, jer je naknado objavljeno još snimaka na kojima prima šamare – učenice su Srednje škole Barajevo.
Druga grubijanka pohađa jednu od zvezdarskih srednjih škola, preneli su mediji, a na mrežama se može naći i informacija da boravi u učeničkom domu.
Činjenica da nijedna od devojčica nije starija od 14-15 godina veoma uznemirava, imajući u vidu koliko brutalnom iživljavanju su pribegle, koliko su surove uvrede koje su uputile vršnjakinji, ponižavanje kome su je podvrgle, a pogotovo zabrinjava što se jedna od nasilnica smeje i maltene uživa, na moment čak i mazi po glavi maltretiranu vršnjakinju!
A šta kaže zakon?
Ono što sada mnoge najviše interesuje, to je ko će sve i kako biti kažnjen za ovakvo brutalno nasilje, koje je potreslo Srbiju. Imajući u vidu da su u pitanju maloletnici, kaznu će morati da snose i i njihovi roditelji.
Name, prema Zakonu o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja ukoliko je učenik nasilan prema vršnjacima, kazna preti i roditeljima, odnosno starateljima, a iznosi između 5.000 i 100.000 dinara.
Što se tiče nasilnih devojčica, zvanična odluka o njihovoj sudbini još nije doneta niti poznata javnosti, ali tumačeći zakon, nema sumnje da ih čeka isključenje iz škole.
“Za težu povredu obaveza učenika, vaspitno-disciplinska mera - ukor direktora i ukor nastavničkog veća, a za učenika srednje škole i isključenje učenika iz škole, odnosno škole sa domom; (…) za učinjenu povredu zabrane iz čl. 110-112. ovog zakona, vaspitno-disciplinska mera: ukor direktora ili ukor nastavničkog veća; za učenika srednje škole - isključenje učenika iz škole, odnosno škole sa domom”, navodi se u članu 86 Zakona o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja.
Ako se nasilnica ispiše iz škole, ostaće zabeleženo da postoji postupak protiv nje
Konkretno, zabrane iz članova 110-112 odnose se na diskriminaciju, nasilje, zlostavljanje, zanemarivanje, povredu ugleda, časti i dostojanstva.
Kada se maloletan učenik ogluši o ove zabrane, kao što je sada slučaj, škola odmah, a najkasnije narednog radnog dana obaveštava roditelja, odnosno drugog zakonskog zastupnika i uključuje ga u odgovarajući postupak.
Zakon kaže i sledeće: “Nastavničko veće donosi odluku o vaspitno-disciplinskoj meri isključenja učenika iz srednje škole, a direktor rešenje o isključenju učenika iz škole.
Vaspitno-disciplinski postupak okončava se, nakon vođenja pojačanog vaspitnog rada sa učenikom, donošenjem rešenja u roku od 30 dana od dana pokretanja. Pre donošenja rešenja moraju se utvrditi sve činjenice koje su od značaja za odlučivanje.
Ostaje zabeleženo
Ukoliko se u toku trajanja vaspitno-disciplinskog postupka učenik ispiše iz škole, škola je u obavezi da u ispisnicu unese napomenu da je protiv navedenog učenika pokrenut vaspitno-disciplinski postupak.”
Podsetimo, po nalogu tužilaštva policija je podnela krivičnu prijavu za nasilničko ponašanje protiv I. O. (15) i D. I. (14), koje su u školskom dvorištu OŠ "Knez Sima Marković" 11. septembra fizički meltretirale 15-godišnju devojčicu.
Veoma zabrinjavajuć događaj
Prema nezvaničnim saznanjima, postoje dva scenarija zbog koga je ova devojčica doživela surovo iživljavanje.
Kako se navodi na društvenim mrežama, "torturu trpi jer je siromašna, ima bolesnog brata i ne odgovara slici društva koju su zamislile njene vršnjakinje", a drugi izvori to odbacuju i kažu da je najverovatniji uzrok “prepucavanje na društvenim mrežama”.
Zabrinjavajuća je i reakcija vršnjaka koji snimaju, dobacuju, kako bi podstakli da se “predstava” prolongira, i ne čine ništa da spasu napadnutu učenicu. Da stane između dve nasilnice i deteta na koje su se ustremile, odvažio se samo jedan dečak, ne baš odlučno, i tek nakon što je žrtva dobila dobre batine.
Šta se sad događa?
Direktor Srednje škole Barajevo, Dobrivoje Jelić, u današnjem telefonskom razgovoru rekao nam je sledeće:
- Održan je sastanak sa članovima prosvetne inspekcije, školske uprave i članovima ministarstva. Mi vodimo vaspitno-disciplinski postupak protiv učenice koja je izvršila nasilje, a u toku je i postupak MUP-a – kazao je Jelić, dodavši da će javnost moći da zna detalje tek nakon što postupak bude okončan.
Kada je u pitanju druga siledžijka, nju nije komentarisao imajući u vidu da nije u pitanju učenica škole za koju je on zadužen.
Navode pojedinih medija da nasilje nije prijavio u vremenskom okviru koji nalaže zakon, direktor Jelić decidno odbacuje:
"Sutradan sam pokrenuo disciplinski postupak. U sredu je došlo do tuče, prikupljao sam informacije, nisam jasno znao šta se desilo, i u roku od 24 sata sam obavestio školsku upravu".
Na pitanje da li je svestan da postoji još video-zapisa na kojima ista učenica trpi nasilje, direktor kaže da je upoznat sa tim da kruži još snimaka, ali da se na njima lica ne vide dovoljno jasno da bi se znalo koje osobe su tačno u pitanju.
Direktor kaže da su u slučaj uključeni i roditelji upletenih učenica, ali više detalja ovaj put nije mogao da podeli.
I roditelji nasilnica iznenađeni?
On je u prvom razgovoru za "Blic", u petak rekao da su roditelji nasilnice koja pohađa Srednju školu Barajevo "razumni i razložni ljudi", i da su i sami iznenađeni ćerkinim ponašanjem. Imajući u vidu da je iz osnovne škole došla sa odličnim vladanjem, ništa nije upućivalo da je spremna na ovako brutalno zlostavljanje.
Ipak, u narednim danima se mogla čuti oprečna informacija, doduše nezvanična, da su se roditelji male tiranke ustremili na školu, a stali u zaštitu svoje mezimice.
I drugu učenicu, onu koja je trpela nasilje, diektor je nazvao mirnom. Ipak, imajući u vidu da su devojčice tek pre dve nedelje pošle u prvi razred, činjenica je da ih ni nastavnici ni direktor još uvek ne poznaju dovoljno za preciznije procene.
Što se tiče roditelja, zasad se oglasila samo majka maltretiranog deteta.
- Zahvalna sam svima koji su ovo objavili da se konačno stane na put vršnjačkom nasilju koje se svuda gura pod tepih. Najteže mi je kao roditelju što je to moje dete. Svakom bi bilo. Ali sam neizmerno zahvalna policiji koja je u veoma kratkom periodu reagovala na zavidnom nivou. Samo ću reći da su svi zgroženi ovim što se desilo i da će nasilnici biti kažnjeni kako zaslužuju - izjavila je potresena majka.
Ministarstvo: Roditelji koji sumnjaju da dete trpi nasilje, da se obrate školi
Da je u školi održan sastanak, potvrdili su i iz Ministarstva prosvete.
- Inspekcija, predstavnici tima za borbu protiv nasilja, Školske uprave i savetnici bili su danas u školi. Sada je potrebno da se analiziraju činjenice i izradi izveštaj.
- Sektor za inspekcijske poslove izvršio je vanredni inspekcijski nadzor nad radom škole a po predmetu provera postupanja ustanove u vezi sa nasiljem po navodima iz medija a zapisnik o izvršenom nadzoru sačiniće se u najkraćem roku kako bi se preduzele odgovarajuće mere u skladu sa utvrđenim činjenicama, a u najboljem interesu učenika - poručuju iz Ministarstva prosvete.
Na pitanje kako da postupe deca koja trpe nasilje, odnosno njihovi rodiitelji, iz Ministarstva poručuju sledeće:
- Škola je u obavezi da obezbedi bezbednost svakom učeniku. U slučaju da postoji bilo kakva sumnja da dete trpi bilo kakav vid nasilja roditelji bi trebalo najpre da se obrate školi.
Iz ministarstva su predočili i kako bi trebalo da izgleda procedura:
U slučajevima vršnjačkog nasilja u školi se aktivira Tim za zaštitu od nasilja, zlostavljanja i zanemarivanja koji određuje nivo nasilja u skladu sa Pravilnikom o protokolu postupanja u ustanovi u odgovoru na nasilje, zlostavljanje i zanemarivanje.
Stručni saradnici škole treba da prate ponašanje učenika kao i odeljenja i da u saradnju sa roditeljima naprave detaljni plan zaštite svih aktera sukoba.
Kako bi prevazišli situaciju, važno je da roditelji stalno razmenjuju informacije sa školom. Takođe, važno je da se isprati ponašanje i odnosi učenika u odeljenju, kao i da se kroz rad odeljenskih zajednica pojačaju vaspitne aktivnosti u vezi sa razvijanjem tolerancije, nenasilne komunikacije i pozitivne klime u odeljenju, kažu u Ministarstvu prosvete.
Naglašavaju da je obaveza svih zaposlenih da reaguju bez odlaganja u situacijma nasilja - važno je prijaviti svaki vid vršnjačkog nasilja.
Imena članova Tima za zaštitu od nasilja, zlostavljanja i zanemarivanja u svakoj školi treba da budu istaknuta na vidnom mestu kao bi i roditelji i učenici znali kome da se obrate u situacijama vršnjačkog nasilja.
Bonus video:
(Espreso.co.rs/Blic.rs)
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!