zabrinjavajući podaci
I LEKARI SA CIGARETAMA: Istraživanje pokazalo da SVAKI TREĆI zdravstveni radnik u Beogradu PUŠI
U okviru istraživanja profesionalnog zadovoljstva zaposlenih u 54 zdravstvene ustanove u Beogradu u 2018. godini ispitivana je i učestalost pušenja
U istraživanju je učestvovalo 15.739 radnika svih profila, odnosno 51 odsto od ukupno 30.602 zaposlena koji rade u zdravstvenim ustanovama, saopštili su iz Gradskog zavoda za javno zdravlje.
Rezultati su pokazali da je učestalost pušenja među zaposlenima 35 odsto što je približno kao i u publikovanim istraživanjima koja su sprovedena među zaposlenima u zdravstvenim ustanovama u Italiji i Francuskoj. Svakodnevno puši u proseku 25,6 odsto zaposlenih, još 9,4 odsto puši, ali ne svakoga dana, dok je bivših pušača 17,5 odsto.
Muškarci i žene podjednako puše, odnosno nema značajne razlike u učestalosti pušenja prema polu. Učestalost svakodnevnog pušenja među lekarima značajno je manja (15,7 odsto) u odnosu na ostale zaposlene, dok je kod tehničkih radnika značajno veća (36,8 odsto) u odnosu na druge zaposlene, piše Blic.
Zaposleni koji su se izjasnili da su prilikom obavljanja posla veoma napeti, pod stresom ili pritiskom češće puše u odnosu na zaposlene koji nisu pod stresom. Takođe, zaposleni koji su veoma nezadovoljni svojim poslom češće puše u odnosu na zaposlene koji su veoma zadovoljni svojim poslom.
Istraživanje je pokazalo da je učestalost pušenja kod medicinskih sestara koje rade u bolnicama veća u odnosu na sestre koje su zaposlene u ustanovama primarne zdravstvene zaštite.
Zaključuje se da je učestalost pušenja među zdravstvenim radnicima visoka, iako imaju dostupna znanja i informacije o štetnosti pušenja. Ovo je poseban problem s obzirom na značajnu ulogu koju zdravstveni radnici, a prvenstveno izabrani lekari imaju u prevenciji i prestanku pušenja kod pacijenata.
Bonus video
(Espreso.co.rs)
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!