NAJSTARIJA KUĆA U BEOGRADU KRIJE VELIKU MISTERIJU: Evo šta se nalazi odmah ispod nje! (VIDEO)
U ulici Cara Dušana, Foto: Printscreen/youtube

ne biste pogodili

NAJSTARIJA KUĆA U BEOGRADU KRIJE VELIKU MISTERIJU: Evo šta se nalazi odmah ispod nje! (VIDEO)

Izgradnja najstarije beogradske kuće poverena je švajcarskom neimaru Nikoli Doksat de Morezu, koji je imao zadatak da obnovi i ojača Kalemegdansko utvrđenje po naređenju princa Virtenberkškog

Objavljeno:

Na Dorćolu u Ulici Cara Dušana nalazi se najstarija kuća u Beogradu. Građena u baroknom stilu, izgrađena pre 300 godina, danas je zakonom zaštićena kao spomenik kulture. Ali njena starost nije ono što najviše intrigira, već je to tajna koju čuvaju podzemni prolazi ispod kuće.

Izgradnja najstarije beogradske kuće poverena je švajcarskom neimaru Nikoli Doksat de Morezu, koji je imao zadatak da obnovi i ojača Kalemegdansko utvrđenje po naređenju princa Virtenberkškog.

Inženjer i pukovnik austrijske vojske De Morez naprasno je, međutim, optužen za veleizdaju i pogubljen je kod kalemegdanskih zidina.

Ubrzo se čaršijom pronela vest da je graditelj zapravo ubijen kako ne bi otkrio tačne lokacije tajnih prolaza ispod kuće, a ta priča još je deo urbanih beogradskih legendi.

„Zvali su je Flajšmanova kuća, po Elijasu Flajšmanu, germanskom doseljeniku u Beograd. Ona je neka vrsta potpisa burne beogradske istorije. Ovakva mesta privlače veliku pažnju jer je izvesno da je gradnja u 18. veku, pogotovo utvrđenja i važnijih rezidencijalnih objekata, imala svoje tajne podzemne puteve“, priča nam Zoran Nikolić, koautor knjige „Beograd ispod Beograda“, koja upravo počinje pričom o najstarijoj beogradskoj kući.

Društvo Svetoga Save
Društvo Svetoga Save foto: Printscreen/youtube

Nikolić kaže da se preko puta te kuće, mestu gde se danas nalazi Društvo Svetog Save, nekada nalazila rezidencija prvog austrijskog čoveka Beograda, takozvana Pirinčana (ime nastalo spajanjem reči princ i han).

„Pretpostavlja se da je tajni put od Pirinčane do te kuće dalje vodio ka Donjem gradu na Kalemegdanu. I logično je njegovo postojanje, jer su se u vreme dobrih stratega i dobrih vojnih urbanista pravili i neki tajni alternativni putevi.“

Nikolić ističe da su krajem devedestih godina prošlog veka Vidoje Golubović i on istraživali tu kuću i da su videli kako voda u poplavljenom podrumu otiče na jednu stranu.

„Nažalost, zbog ogromne količine vode, ništa više nismo mogli da dokažemo. Danas je podrum betoniran, hodnik je nepovratno izgubljen, nema ga više. Ostaje nam samo slutnja u njegovo izvesno postojanje.“

Priča se da su i Nemci tokom okupacije Beograda u Drugom svetskom ratu naročito bili zainteresovani za tu dorćolsku kuću.

"Blokirali su zgradu i njen podrum. Doneli su neke karte i gledali šta se tu još pomalja od eventualnih vojnih objekata.“

Nikolić navodi da podatak da je najstarija kuća građena pre samo 300 godina šokira strane turiste.

„Kad me stranci pitaju kako to da je tako mlada kuća u stvari najstarija kuća u Beogradu, odgovaram rečenicom: ’Pa, vi ste nam sve ostale srušili‘.“

Šta krije beogradsko podzemlje

Tajni tuneli i podzemna utvrđenja ispod Beograda više nisu nepoznanica, a autori knjige „Beograd ispod Beograda“, tokom istraživanja devedesetih godina ustanovili su da ih ima veoma mnogo.

„Podzemnih objekti, lagumi, često su pravljeni namenski sa trgovačkom ulogom, ali su vrlo često dobijali i vojnu ulogu. Ovde je bio sudar dva sveta, Istoka i Zapada. Roba je morala da se čuva na stabilnoj temperaturi, ali su brojni ratovi trgovačke zamrzivače tog vremena pretvorili u vojnu namenu.“

Nikolić precizira da u Zemunu još postoje vrlo jaka utemeljenja austrijske vlasti. Delovi grada koje danas poznajemo kao Gardoš, Ćukovac, Muhar, Kalvarija i Bežanijska kosa izbazani su lagumima.

Lagumi se nalaze i ispod Brankovog mosta do Kalemegdana, a ispod Karađorđeve ulice nalazi se čak 15 velikih laguma koji su korišćeni kao skloništa u Drugom svetskom ratu.

A kao najveći pečat Beograda ispod Beograda pojavljuju se i Tašmajdanske pećine u centralnom delu grada.

BONUS VIDEO: EVO ŠTA MU SE DESILO: Iskrena ispovest pacijenta iz Padinska Skele

(Espreso.co.rs/Alo.rs / Sputnik)


Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!
counterImg

Espreso.co.rs


Mondo inc.