ispovest
JEDVA KRPIMO KRAJ SA KRAJEM! Njen otac je ostao bez posla, a mesečno im stiže ogromna suma za kredit u ŠVAJCARCIMA!
Ne odustaju od borbe i veruju da će rešiti problem!
Udruženje za zaštitu korisnika bankarskih usluga danima održava protest u Nemanjinoj ispred Vrhovnog kasacionog suda u Beogradu. Poručili su da neće prestati da protestuju ukoliko se predstavnici te institucije ne pojave i izjasne o njihovom problemu i daljim koracima u vezi sa isplatom kredita u švajcarskim francima.
Takođe, građani koji su došli na protest uputili su i otvoreno pismo predsedniku Vrhovnog kasacionog suda Dragomiru Milojeviću, objašnjavajući da će radikalizovati protest ukoliko nadležni za njihov ne oglase i ponude mogući kompromis za njihov dugogodišnji problem zbog kojeg su pojedini ostali bez krova nad glavom. Ekipa Espresa. rs je bila na jednom od protesta, a detaljnije o svemu tome pročitajte OVDE.
Naime, jedna naša sugrađanka nam je objasnila u kakvoj situaciji se trenutno nalazi njena porodica budući da nemaju dovoljno novca da vraćaju rate kredita jer je jedna rata oko sto hiljada dinara, a njen otac koji je nosilac kredita u međuvremenu je ostao bez posla.
Kredit je uzeo moj otac i to 2008. godine u junu i u početku je sve lepo išlo i redovno smo plaćali, a kada je skočio švajcarski franak prosto je bilo nemoguće da se rata otplaćuje, a rata je bila oko sto hiljada dinara, tako da za našu porodicu nije ostajalo ništa, pa ni za ostale račune, počinje priču naša sugrađanka D.D.
Kako nam je objasnila, njen otac je tužio banku i kada su računi počeli da pristižu sa enormnim ciframa, njihova porodica je prestala da plaća kredit i u ovom trenutku ne znaju ni kolika bi rata bila budući da su prestali da je plaćaju odavno, tako da je banka počela da preti popisivanjem imovine.
Tata je tužio banku u aprilu 2013. godine, a mi smo u međuvremenu prestali da plaćamo jer nismo imali više novca. Tada je počela naša životna agonija. Prvo su stizale opomene, a potom pretnje. Pretila nam je banka kod koje smo uzeli kredit kako će nam popisivati imovinu, a zatim da će nas tužiti, ali se mi posle svega više nismo obazirali na te pretnje. Ipak, mi smo tužili banku i od tada do sada se vučemo po sudovima, objašnjava D.D. za naš portal.
Takođe, njen otac je u međuvremenu ostao bez posla jer je u firmi u kojoj je radio postao tehnološki višak, a bio je u radnom odnosu do 2014. godine. Kako kaže, njena majka je solidarni dužnik pa joj banka svakog meseca uzima trećinu plate i to već nekoliko godina.
Moj otac kada je uzeo kredit bio je u radnom odnosu, a u međuvremenu je ostao bez posla. On je bio zaposlen do 2014. go dine, a potom je dobio otkaz jer je u toj firmi u kojoj je radio postao tehnološki višak i eto od tada nije zaposlen i kao što sam ratu ne plaćamo jer nemao novca da bi plaćali svakog meseca. Moja majka je zaposlena, ali pošto je ona solidarni dužnik onda joj od plate skidaju trećinu i to već godinama unazad. U suštini, preživaljavamo od danas do sutra i jedva spajamo kraj sa krajem i snalazimo se tražeći neke honorarne poslove", iskrena je D.D.
Naša sagovornica je veliki borac i uprkos lošoj materijalnoj situaciji nijednog momenta nije posustala, završila je fakultet a pošto nije pronašla posao u svojoj struci, ona se zaposlila u jednom kafiću kao i njena sestra koja je trenutno na studijama, ali rade i neke dodatne honorarne poslove poput pravljenja različitih dekoracija za svečane ceremonije.
Ja radim u jednom kafiću, a zvanično sam nezaposlena, čak sam i fakultet završila i ne mogu da nađem posao u svojoj struci. Takođe, moja sestra završava fakultet i radi u jednom kafiću, a ima i dodatni posao gde pravi dekoracije za svadbe i to posredstvom Fejsbuka".
Kako kaže, od protesta očekuje da će se barem pojaviti neko rešenje za njihov dugogodišnji problem veruje u to i nada se tome.
Od današnjeg protesta očekujem da će se barem nagovestiti neko rešenje odnosno da će se barem pojaviti neko svetlo na kraju tunela pošto trenutno nema nikakvog svetla u našim životima", zaključuje D.D.
Takođe, građanima koji su i danas protestovali ispred Vrhovnog kasacionog suda u Beogradu pridružio se predsenik Republike Srbije Aleksandar Vučić koji je obećao da će do petka pokušati da pronađe rešenje za njihov problem sa otplatom kredita u švajcarskim francima.
Tom prilikom, predsednik Vučić je okupljenim građanima poručio sledeće:
Država može da pomogne, hoće da pomogne, ali će to skupo da košta i državu i ostatak njenih građana jer je reč o sumi od 120 miliona evra... Nemojte da se zavaravate, banke neće da plate... Mi smo spremni da razgovaramo o tome, da vidimo kako da pomognemo za ovih 16.800 predmeta koji su trenutno otvoreni, da vidimo kako to da prebacimo u evro - rekao je on i dodao da će gledati da se to prebaci na državu u najkraćem roku.
Podsećamo, od 2016. godine održan je niz protesta u vezi sa ovim problemom, a neka od udruženja građana su mesecima kampovali ispred zgrade Vlade Republike Srbije, a još uvek nisu sklopili ugovor sa državom. Uglavnom, Srbija je, uz BiH, jedina zemlja koja nije rešila problem građana zaduženih u švajcarskim francima i još uvek je epilog ove priče neizvestan.
Bonus video
(Espreso.co.rs)
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!