ŠABAN SVE PARE OSTAVIO ŽENI, A OPERSKA DIVA TALENTIMA: Političar podsetio na osobu koja je POKLONILA 2 miliona evra
Maršićanin uporedio Šabana sa Melanijom Bugarinović, Foto: Printscreen

muzička priča o ljudskosti

ŠABAN SVE PARE OSTAVIO ŽENI, A OPERSKA DIVA TALENTIMA: Političar podsetio na osobu koja je POKLONILA 2 miliona evra

Nakon ćerkine smrti Melanija je 1978. u Novom Sadu osnovala Fond za unapređenje vokalne umetnosti mladih u svoje i ćerkino ime

Objavljeno:

Funkcioner DSS Dragan Maršićanin i više je nego aktivan na društvenim mrežama u poslednje vreme.

Njegovi tvitovi pobuđuju sve više pažnje, a njegova pažnja usmerena je u raznim pravcima, što se može videti i iz jednog od skorijih tvitova...

I po ovom pitanju, Maršićanin je potpuno u pravu, barem što se tiče prvo dela objave. Melanija Bugarinović je zaista bila izuzetna žena, kojoj život i nije bio baš naklonjen, ako u fokus stavimo njen privatni život. Što se poslovnog aspekta tiče - bila je sjajna.

Melanija Bugarinović (1903-1986) je 40 godina suvereno vladala operskim scenama širom Evrope.

foto: Printscreen

Bila je prva je Srpkinja sa stalnim angažmanom u Bečkoj operi i prva koja je nastupala na Bajrojtskim svečanostima, gde pravo učešća imaju najeminentniji solisti i dirigenti.

Operski repertoar Melanije Bugarinović bio je izuzetno bogat, i po broju operskih uloga i po broju zastupljenih kompozitora. Bila je Karmen u istoimenoj operi, Kabanjiha u "Kaći Kabanovoj", Končakovna u "Knezu Igoru", Koštanu, Acučenu u "Trubaduru", Urlika u "Balu pod maskama", Groficu u "Pikovoj dami", Friku u "Prstenu Nibelunga", Ortrud u "Loengrinu", Amneris u "Aidi"... Gostovala je u Nemačkoj, Španiji, Čehoslovačkoj, Italiji, Francuskoj, SSSR-u, Švajcarskoj, Austriji, Grčkoj, Izraelu, Egiptu...

Prilikom svakog od svojih brojnih gostovanja Melanija je kupovala detalje kojima je opremala svoju vilu u Beogradu. Naročito je volela austrijsko i rusko srebro, staklo iz Venecije, porcelan iz Beča, studijske kopije značajnih evropskih slikara.

U Beograd se vratila posle Drugog svetskog rata i to kao zvezda po koju su naročito slali auto u Beč. Iz javnosti se povukla 1968. govoreći da je "bolje otići dok je još snage i glasa i tako ostati u lepoj uspomeni".

Imala je ćerku jedinicu, Mirjanu Kalinović-Kalin, takođe prvakinju Bečke opere koja je zbog bolesti morala da prekine karijeru 1957. Umrla je 1975. Melanija je zato govorila da joj je najteža uloga bio život.

Nakon ćerkine smrti Melanija je 1978. u Novom Sadu osnovala Fond za unapređenje vokalne umetnosti mladih u svoje i ćerkino ime. Fondom je predviđeno da se sva pokretna i nepokretna imovina Melanije i Mirjane daruje novosadskoj opštini u cilju školovanja mladih talenata vokalnog i klavirskog odseka iz SMŠ "Isidor Bajić" i Akademije umetnosti u Novom Sadu.

foto: Printscreen

Melanija je umrla 1986. a iza nje su ostale dve vile u Beogradu, vredna numizmatička i filatelistička tbirka, raskošan nakit. Jedna kuća je u međuvremenu prodata, a najvredniji deo zbirki i zlatnog nakita je nestao.

Život primadona u zelenilu mirnog Senjaka danas je moguće videti samo na nekoliko filmskih traka i fotografija koje se čuvaju u Muzeju grada Novog Sada.

BONUS VIDEO:

Večeras počinje serija o najzabavnijem komšiluku: "Vrata do vrata" na SuperStar TV

(Espreso.co.rs)


Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!
counterImg

Espreso.co.rs


Mondo inc.