da li je realno?
RIBA IZ KANALIZACIJE MOŽE DA ZAVRŠI NA VAŠOJ SLAVSKOJ TRPEZI! Puna je otrova, OVO morate da znate
Kroz papire svašta može da se provuče
Tržište ribe je neregulisano i nekontrolisano, za većinu ribe u restoranima i na pijacama se ne zna odakle je tačno došla. Velika je mogućnost, tako, da se na slavskoj trpezi nađe upravo riba ulovljena kraj kanalizacionog odvoda.
- Niko neće umreti od toga, ali nije najbezazlenije. Garantujem da 99 odsto ljudi ne bi kupilo ribu kada bi znalo odakle potiče. To je izraženije u velikim urbanim sredinama gde ima više izlivanja kanalizacije - objasnio je za "Blic" Ljubomir Pejčić iz Udruženja pecaroša Srbije.
Riba tako može da bude puna bakterija, teških metala, pa i otrova, a glavni razlog za to je ilegalni ribolov. A takva riba se na trpezi najčešće nađe upravo kada je hlado, jer je ribama zimi na takvim mestima voda toplija i ima više hrane.
Kako je ranije objasnio Pejčić, restorane niko ne kontroliše jer inspektori nemaju zakonski osnov da na takva mesta ulaze i kontrolišu njenu nabavku i kvalitet. Ni u ribarnicama nije najsigurnije.
- Kroz papire svašta može da se provuče - kaže on i dodaje da je iskustvo na terenu to mnogo puta dokazalo.
Kako Pejčić kaže, dešava se da u ribarnici tvrde da je riba iz ribnjaka, a ona bude puna ikre. S druge strane, nijedan ribnjak ne bi prodao jedinku spremnu da se razmnoži.
Naravno da postoje ribarnice koje posluju regularno i u kojima je poznato poreklo robe, napominje naš sagovornik.
Ipak, veliku štetu na ovom polju prave rekreativni pecaroši koji, iako legalno pecaju, prodaju svoj ulov, a to je već nelegalno. Narvno, pitanje je gde su upecali tu ribu. Takođe, ima i regularnih pecaroša, koji smeju da preprodaju, ali love ribu u urbanim sredinama, gde je voda zagađena kanalizacionim ispustom.
Ni u manjim sredinama širom Srbije nema nikakve kontrole o poreklu i kvalitetu ribe.
Kako građani mogu da se zaštite?
- Potrebno je da se informišu kada je period mresta neke ribe i da je ne kupuju u tom periodu, kako ne bi doprinosili krivolovu. Takođe, da ne kupuju ribu ispod mere. Preporučujem i da kupuju vrste koje se kod nas gaje, a to su najčešće šaran i kalifornijska pastrmka.
Ribu iz krivolova teško je razlikovati od regularno nabavljene robe i zbog toga što razlika u ceni ne postoji. Međutim, ono što je svakako savat, to je da ribu nikako ne kupujute ukoliko se prodaje u nesanitarnim uslovima u okolinama pijaca: iz gajbica, kesa, na improvizovanim tezgama.
Takva riba je, kako nam je objasnio Pejčić, zasigurno iz krivolova, na taj način pecaju se i prodaju smuđ, som, ponegde šaran, kao i male ribe poput deverike, babuške.
Bonus video:
(Espreso.co.rs / Blic)
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!