SRAMOTA!
MAJKA NA PORODILJSKOM PRIMA 881, 70 DINARA NAREDNA 3 MESECA: Da li se Srbija ovako bori za natalitet?! (FOTO)
Gotovo jednom nedeljno na društvenim mrežama pojavi se pokoje zvanično rešenje institucija, nezadovoljne porodilje
Iako Srbija, kako političari u poslednje vreme pričaju, radi na populacionoj politici, stvarnost ih opovrgava.
Naime, gotovo jednom nedeljno na društvenim mrežama pojavi se pokoje zvanično rešenje institucija, nezadovoljne porodilje. Ovog puta jedna majka dobila je rešenje za porodiljsko odsustvo u kome se navodi kako će naredna tri meseca da prima iznos od bruto 881, 70 dinara.
Podsetimo, u Srbiji je od prvog jula stupio novi zakon koji bi trebao da uređuje primanja žena na porodiljskom, odnosno finansijsku podršku porodicama sa decom.
Kada država donese nov Zakon o finansijskoj podršci porodici sa decom, neko logično razmišljanje bilo bi da je zakon donet upravo da bi se finansijski pomoglo porodicama sa decom. Nažalost, mi, Vi i svi koji se vode tom mišlju, u velkoj su zabludi.
Naime, u praksi ovaj Zakon doneće veću štetu velikom broju mama koje će godinu dana imati manju platu i to u najkritičnijem periodu, kada stiže novi član porodice i novac je potrebniji nego ikada.
Novi zakon, koji je stupio na snagu prvog jula u stvari oduzima porodiljama novac koji su zaradile. Država je predvidela da u toku porodiljskog odsustva žena ne sme da prima nadoknadu veću od tri prosečne plate u Srbiji, što iznosi nešto manje od 150.000 dinara.To znači da će mame koje više zarađuju ostati uskraćene za veliki iznos novca tokom porodiljskog odsustva, jer je nekome "dunolo" da je to višak koji im treba oduzeti?!
Šta to znači? Da majke treba da biraju da li da zadrže ono što su zaradile ili da ostanu u drugom stanju, rode dete i dobiju smanjenje plate? Dakle, izbor je između plate i deteta.
A sad se setite slogana poput "Ljubav i beba - prvo što nam treba", "Dosta reči, nek zakmeči" i ostalih koje je državni vrh predstavio kao ključnu predispoziciju za podizanje nataliteta, odnosno podsticanje rađanja u Srbiji.
Portal bebac.rs objavio je samo neke od stavki novog Zakona koje će direktno ugroziti finansijsku situaciju brojnih porodica u Srbiji, a u nastavku su neke od njih.
*Trudničko bolovanje ne ulazi u obračun zarade Sve trudnice koje otvore trudničko bolovanje makar na dva dana, a prethodno nisu radile vezanih 18 meseci dobiće znatno umanjene naknade za porodiljsko bolovanje, jer se obračun računa samo za mesece pre otvaranja bolovanja. To znači da ako otvorite bolovanje na dva dana u trećem mesecu trudnoće, ni svih šest meseci nakon toga neće ulaziti u obračun. Ko je ugrožen? Trudnice koje su radile manje od 18 meseci, a imaju rizične trudnoće i prinuđene su da otvore bolovanje. Ova stavka je posebno opasna za trudnice sa visoko - rizičnim trudnoćama jer će odlagati i izbegavati da idu na bolovanje čak i u situaciji kad je to neophodno kako bi dobile pun iznos svoje plate. Odlukom da zaštiti sebe od "zloupotreba" država krši Zakon o radu koji jemči prava i odsustvo zbog bolovanja, a posebno član 12 Zakona o radu koji kaže i da: Zaposlena žena ima pravo na POSEBNU ZAŠTITU za vreme trudnoće i porođaja. Najveće smanjenje očekuje one mame koje su radile manje od 6 mecesi pre otvaranja trudničkog bolovanja jer neće dobiti ni minimalni iznos zarade. Zagarantovan republički minimum imaju samo one mame koje su pre otvaranja trudničkog ili porodiljskog bolovanja (ako nisu koristile trudničko) radile punih 6 meseci ali im je taj iznos zagarantovan samo u prva tri meseca od rođenja deteta. Za sve ostale mesece dobija se iznos koji se obračunava na sledeći način: Zbir plata (osnovica na koje su plaćeni porezi i oprinosi) u prethodnih 18 meseci podeljeno sa 18. Ako ste radili 6 meseci i vaša plata je bila 25. 000 dinara, u prva tri meseca ćete dobiti oko 25 000 dinara (republički minimalac), a narednih meseci do povratka na posao plata će vam (u ovom primeru) biti 8.333 dinara. Najviše su ugrožene one mame koje su tek počele da rade, koje nemaju 6 meseci radnog staža pre otvaranja bolovanja, zatim sve mame koje su radile manje od 18 meseci ali i sve mame koje imaju veće plate od 3 prosečne plate u Srbiji. Znači, maksimalni iznos plate postoji ali ne i minimalni pa po novom obračunu plata na porodiljskom može da bude i 1. 000 dinara što je protivno Međunarodnoj konvenciji o zaštiti materinstva (čl 4 stav 6): Kad se davanja u novcu, u okviru sistema obaveznog socijalnog osiguranja, određuju na osnovu prethodne zarade, ona ne smeju biti manja od dve trećine prethodne zarade koja je uzeta u obzir. U obračun zarade ulazi 18 meseci vezanog rada Na kraju, sve mame koje nemaju vezanih 18 meseci radnog staža, mame koje studiraju, mame koje su radile neko vreme pa dobile otkaz u tih 18 meseci, mame koje su našle bolji posao ali im u obračun ulaze i plate od prethodnog poslodavca kod kojeg su radile pre godinu dana i mame koje su nezaposlene i o kojima se ne vodi računa, sve one su UGROŽENE novim Zakonom o finansijskoj pomoći porodicama sa decom.
S druge strane, država i dalje apeluje na porast nataliteta i ozbiljnost prema roditeljstvu.
Prosto rečeno - budućim majkama i onima koje su se ostvarile u toj ulozi, država "gura ruku u džep", i misli da na to ima prava! Dolazimo do zaključka da ovaj član zakona zapravo poručuje svim ženama koje imaju visoka primanja da ne treba da rađaju, dok s druge strane priča o podsticanju istog.
Bonus video:
Espreso intervju - Jadranka Joksimović
(Espreso.co.rs)
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!