naša reaLnost
MLADIĆEVOG OBAVEŠTAJCA POKUŠALI DA IZBACE NA ULICU: Ispovest ratnog invalida bez krova nad glavom koji je DAVNO ZABORAVIO ŠTA JE DOSTOJANSTVENI ŽIVOT (FOTO)
Dragan Čolović se bori sa državnima organima od 1995. godine
Ni posle više od dve decenije od početka ratova na prostoru bivše SFRJ, još nije stavljena tačka na izbegličku priču.
Prethodne nedelje odloženo je iseljenje ratnog veterana Dragana Čolovića, ali samo - privremeno.
Ovaj ratni veteran izbegao je najpre iz Rijeke u Kninsku Krajinu, a od 1991. godine do 1995. godine ga niko nije smatrao izbeglicom. Tek od "Oluje" on dobija status izbeglice. Ratovao je pet godina, ali je i odlikovan. Tvrdi da je završio tri fakulteta i bio prvi obaveštajac generala Ratka Mladića.
Ovog starijeg čoveka Komesarijat želi da iseli i da, u stan u kom je do sada živeo, useli drugog starijeg gospodina, takođe iz Hrvatske. Čovek koji bi trebalo da se useli u taj stan ne želi da se Dragan iseli, pa predlaže da žive zajedno, što nije moguće.
Nakon što je došao u Srbiju živeo je po izbegličkim centrima sa ćerkom i sinom, jer su mu suprugu ubili, kaže, Škorpioni. Za dostojanstven život ovaj čovek je zaboravio. Živi od ratne vojne invalidnine, sa ćerkom u 30 metara kvadratnih, a za sina kaže da se snašao jer crta freske po crkvama Srbije.
Od 2008.godine se uselio u stan kao i sve ostale izbeglice tražeći krov nad glavom tj. pravo na korišćenje stana koji je upravo namenjen izbeglicama sa prostora BiH i Hrvatske.
- Komesar Cucić je rekao da su sva rešenja napisana, pa i za mene, da bih kasnije saznao da su rešenja izgorela u bombardovanju, navodno - započinje priču Čolović.
- Budžet za izbeglice je do 2004.godine bio 2,7 miliona evra po tim dokumentima svaka familija ima pravo na 20.000 evra. Taj novac su podelili preko interesnih zona, Ministarstava, finansiranje budžeta Srbije obećavajući stanove - tvrdi Dragan.
I dok iznosi svoje stavove i ubeđenja upozorava nas da je veoma uznemiren i pod stresom, kao i da lek mora popiti tačno u sekundi pokazivajući na hrpu tableta koja stoje na dohvat ruke.
Ono što Dragana najviše boli je saznanje da je polovina stanova u zgradi u kojoj boravi dodeljena osobama koje nisu izbeglice.
- Mup Republike Srbije je zbog takvih stvari krivično gonio Komesarijat, a upravo je Komesarijat institucija koja finansijski upravlja moćno svojim kapitalom, jer nad tim kapitalom kontrolu nema niko - kaže ratni veteran.
- Žena koja je živela do mene je dobila stan od Komesarijara, a radila je u Komesarijatu. Tri radnice iz Komesarijata su dobile stan, a jedan od njih je Mulija Marković koja sada brani Komesarijat kao privatni advokat - ubeđen je Čolović koji za sebe kaže da je bio uzoran stanar koji je sve plaćao u stanu u kom živi.
Sam Dragan nije sedeo skrštenih ruku već je predlagao najvišim zvaničnicima da stan u Rijeci zameni stanom u Beogradu i tako reši svoj problem, tvrdeći da se to nikada nije dovelo u razmatranje kao i da se slučaj, po njegovim rečima, "razvio kao hleb od ječma".
Već izmoren i izmučen od priče o problemu na koji pojedinici beskrupulozno žmure, ali i života koji je proživeo, Dragan nam otvara dušu i kaže da neće više moći da izdrži ponovni pritisak od strane nadležnih, ne ulazeći u detalje bolesti.
Čolović na kraju nije znao da nam kaže koliko ima bodova kako bi konkurisao za stan u kom živi, jer navodno niko iz Komesarijata to ne ume da mu kaže.
Ponajviše ga boli činjenica što kao invalidu nema nijedan bod do sada, a kako kaže, ne zna ni koji stepen invalidnosti ima gospodin iz Hrvatske koji treba da se useli na njegovo mesto.
Ratnog veterana smo ostavili mirnog u stančicu barem na neko vreme, nadajući se da će se izgelička oluja primiriti zauvek.
U nastavku pogledajte video-snimak:
BONUS VIDEO:
(Espreso.co.rs)
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!