NESVAKIDAŠNJA ISHRANA
JELI SMO SKAKAVCE I LARVE U CENTRU BEOGRADA: U glavi nam je sve vreme bila samo JEDNA MISAO! (FOTO)
Osećaj mučnine i nelagode smenjivali su se kao na traci dok su tekle pripreme, a onda je kucnuo čas da se ovo nadasve neobično jelo proba
Iako se često pominjalo da su insekti hrana budućnosti, ovaj način ishrane u Srbiji je tabu tema. Na sam pomen burgera od bubašvaba mnogima se "prevrne želudac". Ipak, ekipa Espresa bila je odvažna i upustila se u egzotičnu avanturu i nesvakidašnji eksperiment. Sarme, ćevapi i ostale đakonije, klasična su ishrana koju Srbi "vare". Skakavci i larve, s druge strane nisu baš specijaliteti za kojima ludimo.
Iako ovakav način ishrane zvuči "gadno", činjenica je da su insekti veoma bogati proteinima i različitim drugim nutrijentima, posebno gvožđem.
Nimalo naivan poduhvat, da se razumemo. Odvažan korak, budući da ovakvo eksperimentisanje sa ishranom nije nešto što se svakodnevno sreće u Srbiji.
Posmatrajući termički obrađene larve i skakavce i čekajući da probamo iste, sve vreme u glavi je bila jedna misao - fuj! Osećaj mučnine i nelagode smenjivali su se kao na traci dok su tekle pripreme, a onda je kucnuo čas da se ovo nadsve neobično jelo proba.
Realno, svi mi smo bezbroj puta sasvim slučajno u hodu progutali po neku bubu. Ovog puta mi smo ih pojeli svesno i to kamuflirane! Kao glavno jelo posluženi su osušeni skakavci i dehidrirane larve, uz kuvani pirinač sa povrćem, prelivene ljutim sosom, a dezert sastavljen od jagoda i skakavca, prestavljao je još veći izazov. U stvari, "priprema" da se pojede nešto što ima krila i izgeda tako ljigavo kao što izgleda larva, predstavljala je veći problem.
Nakon što sam probali larvu, koja je bila gotovo bezukusna, osim osećaja ljigavosti i jeze da nešto gmiže u stomaku, skakavci su bili sočniji. Hrskavi, poput čipsa. (savet: ako se i vi odlučite na ovaj korak - ne jedite krila)!
Pogledajte kako je to izgledalo:
Ovaj neobični specijalitet našao se u jelovniku KC grada, u okviru projekta Delikatesni ponedeljak koji se bavi promocijom kulture kroz hranu, kao i predstavljanjem zanimljivih jela i različitih kultura, svakog ponedeljka od 19 časova.
Filip Sakan sa dvojicom entuzijasta, Matijom Milkovićem i Ivanom Kovačem, zamislili su da ljudima predstave nešto novo i neobično, što nemaju priliku često da probaju.
Skakavci se koriste u brojnim kuhinjama sveta. U Meksiku ih služe u tortiljama uz čili sos. U nekim delovima Kine ih serviraju kao ražnjiće, a pržene cvrčke i skakavce jedu u Indoneziji.
Čini se da skakvaci i larve nisu bile "preveliki zalogaj" za Beograđane, jer su sve porcije nestale vrlo brzo. Hrabriji od odraslih bili su klinci, koji su larve klopali kao da su gumene bombone!
Mnogi narodi redovno jedu insekte, koji se tretiraju kao specijalitet. Na jugu Afrike, na primer, gusenice se smatraju luksuzom. U nekim zemljama se jedu bube tvrdokrilci, ose i pčele, a Aboridžini se tradicionalno hrane larvama leptira. Trećina globalne populacije već "obogaćuje" svoj jelovnik insektima koji su jestivi, ali najveća prepreka za masovnije korišćenje insekata u ishrani jeste odbojnost i osćeja zgroženosti koju prema njima osećaju narodi.
Svakako, u dobrom društvu, našoj ekipi je bilo mnogo lakše upustiti u ovu avantruru, uz puno smeha i "zajedničkih priprema". Degustacija skakavaca i larvi definitivno je bila izazov u kom smo pomerili granice i srušili tabu.
A da li biste se vi usudili da probate?
BONUS VIDEO:
Branislav Lečić, Espreso intervju
(Milica Božinović / Jovana Korica / Filip Plavčić)
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!