svetio se direktorki
NAPRAVIO LOMAČU U ZBORNICI, PA ZAPALIO SRPSKO NACIONALNO BLAGO! Piroman iz Kragujevca ranije pretio bombama! (FOTO)
U požaru su izgorele slike, knjige i svedočanstva neprocenjive vrednosti!
Šteta koju je u podmetnutom požaru pretrpela najstarija gimnazija osnovana u državi Srbiji, mnogo je ozbiljnija i za sada se zna da su u vatrenoj stihiji nestale slike i knjige, istorijski zapisi i svedočanstva neprocenjive vrednosti.
Nemanja Gavrilović (36) se sumnjiči da je ušao u nastavničku kancelariju i napravio lomaču od stolica i stolova koje je našao, a zatim je sve polio benzinom, izazvaši požar!
On priveden je u Prvi osnovni sud u Kragujevcu. Sumnja se da je zapalio zgradu najstarije gimnazije u Srbiji, zbog nesporazuma sa direktorkom škole Slavicom Marković. Naime, on je u prostorijama škole držao poslovne prostorije, u delu koji su van nastavnog prostora, a požar je podmetnuo nezadovoljan što mu je direktorka otkazala poslovnu saradnju.
On je držao radnju brze hrane i ketering, protiv čega je direktorka bila protiv. Uspeo je da preko Ministarstva prosvete dobije privremnu dozvolu, ali je posle nekoliko meseci iselio mašine, ne plativši zakup, niti komunalije, kaže izvor Kurira.
Inače, Gavrilović je uhapšen u julu prošle godine u tzv “talačkoj krizi” u Ulici Svetozara Markovića u Kragujevcu. Tada se u podrumu zgrade, sa dvojicom prijatelja zabarakadirao u podrum zgrade naoružan bombama.
Zajedno sa njim bili su njegov pastorak Luka B. i prijatelj Milan Tomašević (18). Kod sebe je imao tri bombe, i u tom trenutku nalazio se na poternici Višeg suda, zbog sumnje da je upucao u restoranu “Brvnara” Hranislava Radomirovića (42). Nakon policijske opsade koja je trajala punih 30 sati predao se policiji.
Ogromna šteta u požaru
Pored knjiga, zapisa, slika, izgoreo je i nameštaj koji je urađen u Beču, u periodu između 1884. i 1888. godine, kada je sadašnja velelepna zgrada i izgrađena. Gimnazija je osnovana 1833. godine i bila je prva u novoosnovanoj srpskoj državi, u vreme kneza Miloša Obrenovića.
O njenom značaju izlišno je govoriti, i dovoljno je reći da ona predstavlja klicu obrazovnog sistema u Srbiji.
Inače, široj javnosti je malo poznato da su ovde predavali pesnik, Đura Jakšić, vojvoda Stepa Stepanović, Katarina Bogdanović, prva žena filozof u Srbiji, Jovan Sterija Popović, učitelj Miloje Pavlović koji je u istoriju ušao čuvenom rečenicom prilokom straljana učenika ove škole u Šumaricama oktobra 1941. godine, "Pucajte ja i sada držim čas“.
Kao đaci ovde su učili vojvoda Živojin Mišić, vojvoda Radomir Putnik, Svetozar Marković, Nikola Pašić i mnogi drugi naučnici, akademici, prosvetari, političari. Gimnaziju je ovde završio i čuveni glumac Mija Aleksić, glumica Gorica Popović, Milovan Ilić Minimaks, frulaš Bora Dugić i ostali.
U šumadijskoj prestonici ne kriju razočarenje zbog izveštavanja medija o ovom događaju, a prva polemika povela se i na drušvenim medijima zbog toga što predstavnici gradske vlasti, na čijem čelu je Radomir Nikolić, sin bivšeg predsednika Tomislava Nikolića, nisu blagovremeno obišli mesto požara.
Kragujevčani ne kriju svoje razočarenje ni izveštavanjem medija u prestonici.
- Kada izgori toalet na nekom beogradskom splavu to se nađe na naslovnoj strani svih novina. Nijedan medij nije dao adekvatno mesto ovome što se dogodilo. Pobogu izgorela je prva gimnazija osnovana u oslobođenoj Srbiji, izgorelo neprocenjivo bogatstvo. Zato nam se događa sve što nas je zadesilo. Postali smo rijaliti država - u očaju priča Nebojša Slavković.
Inače, na udaru kritika našao se i ministar prosvete Mladen Šarčević, što nije obišao mesto požara, jer se zgrada gimnazije proglašena kulturno istorijskim spomenikom od velikog značaja. Projekt za sadašnju zgradu urađen je u Beču i u nju je preseljena tadašnja visoka škola osnovana 1833.godine, odnosno Gimnazija, koja je dve godine kasnije zvanično dobila to ime.
Pogledajte bonus video:
NOVINARKA ESPRESA PREKREČILA KUKASTI KRST U CENTRU BEOGRADA: Nacisti, upozoravamo vas, ZA VAS U SRBIJI NEMA MESTA! (VIDEO)
(D. Ilić)
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!