široko!
IMA SE, MOŽE SE! Kad čujete koliko roditelji daju za punoletsvo svoje dece u SRBIJI, prevrnuće vam se u stomaku!
Proslava 18. rođendana nekada se obeležavala sa društvom u obližnjem kafiću, uz piće, dobru muziku, grickalice i tortu, bez velike pompe, familije, prijatelja, dok bi roditelji kod kuće pripremili ručak za užu porodicu...
Danas se taj trend promenio, zakupljuju se restorani, prave proslave poput svadbe ili nekada ispraćaja u vojsku, što predstavlja veliki trošak.
Cene restorana variraju od grada i restorana, pa iznose od 17 do 30 evra po osobi. Cena benda koji će uveseljavati slavljenika i goste takođe zavisi od broja izvođača i kvaliteta, a najčešće domaćina košta od 300 do 900 evra.
Ukoliko, međutim, poželi da angažuje poznatog muzičara, cena se u proseku kreće oko 3.000 evra. U poslednje vreme ništa ne prolazi bez cvetnih dekoracija, a one koštaju od 4.500 do čak 60.000 dinara.
Haljina za slavljenicu se kreće od 6.000 do 30.000 dinara, cipele od 5.000 pa naviše, frizura i šminka su oko 3.000 dinara. Za muškarce je računica slična - odelo je oko 9.000 dinara, cipele su od 4.000 pa naviše, kravate od 1.200, košulje su najmanje 2.000 dinara...
Porodica Igić iz Niša nedavno je proslavila sinu Igoru 18. rođendan. Majka Ana je otkrila kako je uspela da priredi veliko i lepo slavlje za 2.000 evra.
- Restoran nas je koštao 1.600 evra, a sve ostalo je bilo manje-više unapred organiozovano i plaćeno. Moj sin je još pre nekoliko meseci rekao kakvu odevnu kombinaciju želi, pa sam mu prilikom boravka u Beču kupila sako za neverovatnih 19 evra. Tako smo kupili i ostale komade garderobe. Tortu smo platili 200 evra, eto, želeli smo da ona bude drugačija, ali nas je zato dekoracija koštala samo 5.000 dinara. Ćerka i ja smo haljine našle na sniženju, i tako smo mi za 2.000 evra okupili stotinu naših najbližih, uključujući i Igorovo društvo. Svi skupa smo se divno proveli - priča ponosna mama Ana.
Kako nam je objasnila, prijatelji su bili zaduženi za muziku, kao i fotografije.
Uvek smo deci slavili velike rođendane, samo što smo to radili kod kuće, ali pošto je bila u pitanju posebna svečanost, odlučili smo se za restoran - dodaje Ana.
Porodica Matić iz Lipovca, u blizini Aleksinca, otkriva koliko je koštalo njihovo slavlje. Sada već punoletni mladić Uroš Matić kaže da je imao oko 100 gostiju i da je proslava koštala 1.300 evra.
Odelo sam platio 150 evra, dekoraciju 50, tortu 100, fotografa 60 evra... bilo je lepo i zabavno, uživao sam - kaže slavljenik.
Cene su niže u restoranima i kafanama koje se nalaze van grada, pa nije redak slučaj da se slavljenici iz grada odlučuju za slavlje u okolini.
Glamur po svaku cenu pretvara se u kič
Kako postoje oni koji proslave priređuju sa ukusom i merom, ima onih koji preteruju, pa jubilarni rođendani izgledaju kao svadbe sa 300-400 zvanica. Snimci slavlja se zatim postavljaju na društvene mreže u želji da se pokaže raskoš. Sociolog Nikola Božilović kaže da naš narod voli da preteruje u nekim stvarima.
Umesto da sa Zapada usvojimo nešto dobro, mi pokušavamo da usvojimo glamur koji u lošoj interpretaciji može izgledati preterano, prenatrpano, naročito kada se neko trudi da ga prikaže... Treba biti umeren, jer je preteranost odlika kiča - kaže profesor Božilović.
BONUS VIDEO:
(Espreso.co.rs/blic.rs)
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!