dan posle presude
VELIČANJE ZLOČINCA ILI SLOBODA GOVORA? Možete li biti kažnjeni za mural ili skandiranje Mladićevog imena?
Za mnoge Srbe on je i dalje heroj, i ne plaše se da to i javno pokažu
Ratko Mladić je za mnoge bio ratni zločinac i pre presude. Od juče je i osuđen za ratne zločine u Bosni.
Za druge je heroj. I danas, i juče, oduvek.
Američka novinarka objavila snimak susreta sa Mladićem: TADA GA JE PITALA PITANJE DECENIJE! (VIDEO)
MLADIĆ SE OGLASIO NAKON PRESUDE: Boriću se dok sam živ, da se otkrije prava istina o borbi Srba
No, da li će jučerašnja presuda promeniti pravila u javnom isticanju "obožavanja" ovog komandanta? Da li smete da javno veličate osobu optuženu za genocid?
- S obzirom na to da ovo nije pravosnažna, već prvostepena presuda, i dalje postoji pretpostavka da je on nevin, i da nije kriv za ratne zločine. Čak i da je pravosnažna, kao što nije, niko ne može da snosi krivičnu odgovornost za veličanje i pominjanje bilo koga - kaže advokat Toma Fila za Espreso.
A Srbi veličaju Mladića na razne načine.
Selo u kome se krio odavno je svoje ime - Lazarevo - zamenilo jednim neformalnim nazivom.
Murali posvećeni Mladiću nisu retkost. U prošlosti, krečili su ih pripadnici liberalnijih političkih opcija, a neki su i "preživeli".
- Fasada i kalkan zgrade može se ukrašavati muralom, pod uslovima i na način utvrđen posebnim propisom grada - stoji u Odluci o komunalnom redu.
- Poruke mržnje biće uklonjene, govorio je ranije gradski menadžer Goran Vesić, ali i one poruke koje "ruže" Beograd.
U dogovoru sa umetnicima, murali se dozvoljavaju na određenim lokacijama, i to samo oni za koje se utvrdi da "ulepšavaju" grad, i da imaju umetničku ili edukativnu vrednost.
Slika Ratka Mladića za mnoge Srbe, da budemo realni, jeste okougodna, ali da li pored velikana poput Tesle i Andrića treba i diskutovati da li je tu mesto vojnom generalu, optuženom, a potom osuđenom za genocid, ma koliko politički obojen Hag kao sud bio?
Inače, počinilac, koji je naslikao diskriminatorski mural može biti i kažnjen: dužnošću da isti prekreči.
No, ni iz Grada, ni iz Komunalne policije nisu nam odgovorili kako će se tretirati grafiti i murali sa likom Ratka Mladića.
No, pristalice Ratka Mladića se ne libe da javno pokažu da to i jesu.
Ipak, Mladićevo ime se ipak najglasnije čulo na tribinama. I u crno-beloj, i u crveno-beloj verziji.
Navijači su ponosno čestitali i rođendan generalu VRS.
Iz Partizana su upozorili svoje navijače da bi nesmotresnost mogla da ima posledice po njihov klub.
- Nema povoda za politiku, ali nikad se ne zna, jedan pojedinac može da napravi problem. Na utakmici protv Budućnosti smo bili kažnjeni, između ostalog, i zbog pominjanja Ratka Mladića. Pozivamo navijače da ne pominju naše generale. Daleko bilo da pobedimo i obezbedmo dalje takmičenje u Ligi Evrope, a budemo izbačeni zbog nekih povika, taj udarac ne bismo izdržali. Podsećam da smo mi i dalje pod uslovnom kaznom, tako da i najmanji incident može da izazove najgore posledice - odmah je reagovao i apelovao Miloš Vazura.
Iz Zvezde se nisu oglašavali ovim povodom.
Ratko Mladić bio je general i komandant Vojske Republike Srpske u periodu od 1992. do 1996. godine. Bio je oficir Jugoslovenske narodne armije od 1965. do njenog raspada 1992.
Optužen je pred Međunarodnim krivičnim sudom za bivšu Jugoslaviju za ratne zločine koji uključuju genocid, saučesništvo u genocidu, zločin protiv čovečnosti i kršenje običaja ratovanja. Od 1996. do 2011. godine nije bio dostupan javnosti. Uhapšen je 26. maja 2011. godine u selu Lazarevu kod Zrenjanina.
Juče je osuđen u Hagu na doživotnu kaznu zatvora, prvostepeno.
General na zidu
Javnost je bila zapanjena i kada je na zidu jednog srpskog hrama u dalekoj Australiji bila okačena i slika Ratka Mladića.
(Espreso.co.rs / A.K.)
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!