uče na srpskom
RODITELJI NEĆE MIGRANTE PORED SVOJE DECE, A MALIŠANI IMAJU SASVIM DRUGI STAV! Oni su mirni i lepo se družimo!
Direktori škola u kojima su deca migranti pohađala nastavu prošle godine iznenađeni su protestima u Višnjićevu kod Šida - oni imaju samo reči hvale za đake sa Bliskog istoka, a njihovi vršnjaci iz Srbije su ih rado prihvatili
Ove godine u 27 škola širom Srbije upisana su 252 đaka migranta, a prema tvrdnjama iz Komesarijata za izbeglice, problema nije bilo nigde, osim u Višnjićevu. Tamo se oko 200 roditelja okupilo pre tri dana i protestovalo što će njihova deca u školske klupe sesti zajedno za vršnjacima iz Sirije, Iraka, Avganistana...
Osnovna škola “Branko Pešić” u Zemunu od decembra prošle godine u svom obrazovnom sistemu broji i đake koji su u Srbiju došli iz Avganistana. Nenad Ćirić, direktor škole, sa ponosom ističe za “Blic” da su školsku godinu tada upisala 73 dečaka i devojčice, od kojih je 35 završilo školu i steklo diplomu.
- Trenutno u našoj školi nastavu pohađa devet đaka. Treba da ih bude 47, ali im još nije obezbeđen prevoz, tako da uskoro očekujemo da svi ti mališani sednu u đače klupe zajedno sa svojim drugarima iz Srbije - priča direktor Ćirić.
Ono na šta je posebno ponosan jeste činjenica da je upravo ova škola bila prva u Srbiji koja je upisala učenike sa Bliskog istoka. Kako kaže, nisu imali ni jedan jedini problem, a deca su sjajna za saradnju.
- Verujte mi, deca su najmanji problem. I naša i deca iz Avganistana. Oni se svi zajedno druže, igraju fudbal, fotografišu za društvene mreže... Mi imamo sreću da ni sa roditeljima nikad nije bilo problema - kaže Ćirić.
Već sada imaju dečake koji su toliko upoznali i zavoleli Beograd da u školu sami dolaze prevozom iz kampa u Krnjači.
- To su mirna deca, nikada ne ulaze u koflikte. Čak i kada, na primer, izbiju nesuglasice oko postignutog gola u fudbalu, oni se odmah sklanjaju sa strane - objašnjava direktor.
Đaci iz Avganistana nastavu slušaju na srpskom jeziku. Raspoređeni su po odeljenjima i slušaju sve predmete koji su po rasporedu.
- Pored redovnih časova, oni imaju i po dodatna dva časa srpskog jezika kroz radionice. Oni naš jezik uče i kroz matematiku, fiziku, hemiju... Deca koja su prošlog decembra krenula u školu već sada sjajno komuniciraju na srpskom i razumeju sve što im kažete - ponosan je Nenad Ćirić.
Kako kaže, imali su učenike koji nikada nisu ni videli školu u svojoj zemlji, te im je prvo pismo koje su naučili - srpska ćirilica.
Kada je u pitanju zdravstvena zaštita ove dece, direktor Ćirić ističe da ne postoji nikakva razlika između “naše” i “njihove” dece.
- Ministarstvo zdravlja se pobrinulo da sva deca migranti prođu sistematski pregled. Takođe, mi smo se prošle godine organizovali i kad god je bilo potrebno zvali doktora. Imali smo i decu bez roditelja, za njih smo uvek zvali staratelja. Jedno dete je povredilo ruku i odmah je dobilo potrebnu pomoć - kaže Ćirić.
I u OŠ “Jovan Ristić” iz Borče imaju samo reči hvale kada su u pitanju đaci iz Avganistana. Direktor Mileta Đorović kaže da je ove godine upisano 14 učenika, koji su raspoređeni u odeljenja od prvog do osmog razreda.
- Prošle godine nastavu je pohađalo 12 đaka sa Bliskog istoka. Bili su raspoređeni u različita odeljenja, zavisno od uzrasta. Sa osmehom dolaze u školu, vole školu. Želimo da njihovo detinjstvo bude manje tužno i teško i drago mi je da možemo bar nešto lepo i korisno da učinimo za njih - priča direktor Đorović, dodajući da imaju izuzetno visoku kulturu ponašanja i da nimalo ne zaostaju za svojim vršnjacima što se tiče znanja.
U Banji Koviljači 23 u klupama
Deca migranti koja su sa porodicama smeštena u Centru za azil u Banji Koviljači, njih dvadeset troje, sela su u đačke klupe sa vršnjacima i od prošle sedmice pohađaju nastavu u OŠ „Vera Blagojević“. Prema rečima Roberta Lesmajstera, upravnika Centra, deca su uzrasta od prvog do osmog razreda i većina ih je iz Avganistana, a među njima je nekoliko njih koja nikada nisu išla u školu.
- Prvi utisci su pozitivni, problema nije bilo. Redovno idu u školu, osim dvoje dece koja su trenutno bolesna i jednog deteta koje je napravilo pauzu iz opravdanih razloga. Nastava se odvija na srpskom jeziku uz dopunu na engleskom, koliko ga nastavni kadar zna - objašnjava upravnik.
On kaže da prevodioca za farsi neće biti osim ukoliko baš ne zatreba, a ako bude potrebe, koristiće dvoje, troje starijih Avganistanaca i Iranaca koji govore engleski da pripomognu.
Šešelj protiv đaka migranata
ŠEŠELJ TVITOVIMA O DECI IZBEGLICA UZBURKAO SRBIJU! Nismo rasisti, ALI ĆE NAS UPROPASTITI (FOTO)
Lider SRS-a Vojislav Šešelj napisao je na svom Tviter nalogu da deca migranti ne bi trebalo da pohađaju školu zajedno sa decom iz Srbije. Šešelj je bukvalno napisao: ”Mi Srbi nemamo rasnih predrasuda, ali deca stranaca ne znaju srpski jezik i njihovo učešće upropastiće svaki obrazovni nivo naše nastave”.
(Espreso.co.rs / Blic)
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!