direktno!
NEMAČKA ŠTAMPA: Pink, Informer i Srpski telegraf šire lažne vesti kako bi ojačale režim! Takve medije vlast NAGRAĐUJE!
List Tagescajtung objavio je tekst Andreja Ivanjija pod naslovom „Lažne vesti kao političko oružje“
Srbija se po pitanju medijskih sloboda nalazi na 66. mestu što je pad za 7 pozicija u odnosu na prethodnu godinu, stoji u poslednjem izveštaju Reportera bez granica prenosi Dojče vele pisanje nemačkog lista Tagescajtung.
Osvrnuvši se i na to nemačka štampa piše o lošoj situaciji „glajhšaltovanih“ medija u Srbiji na primeru poslednjih ubistava ispred centara za socijalni rad u Beogradu.
List Tagescajtung objavio je tekst Andreja Ivanjija pod naslovom „Lažne vesti kao političko oružje“ – U podnaslovu piše da je „nasilje nad ženama i decom veliki problem u Srbiji. A medijsko izveštavanje o tome je često tendenciozno i delom čak i pogrešno.“
U članku se iznose priče iz Beograda o ubistvu jedne žene i deteta kao i ranjavanja troje socijalnih radnika koje je počinio suprug ubijene te o slučaju u kojem je ispred Centra za socijalni rad jedan muškarac ubio svoju suprugu kamenom.
"Ono malo kritičkih medija u Srbiji objavilo je izveštaje o tome kako je država zakazala, a naslov u časopisu Vreme je glasio: Krv na rukama sistema – u kojem piše da je propuste koji su napravljeni u ovim slučajevima nije moguće ni prebrojati."
"No, kao i uvek kada se režim nađe na udaru kritike, bilo da se radi o neprozirnim privatizacijama, radničkim štrajkovima, pravosuđu koje kontroliše politika, slobodi medija ili, kao sada, propustima centara za socijalni rad, i ovaj put su se srpski – u najvećoj meri glajhšaltovani – mediji pobrinuli za to da se pažnja javnosti sa pravih problema i ljudi koji su odgovorni za ovakve pojave skrene na nešto drugo. Umesto da se izveštava o očiglednom zakazivanju sistema, akcenat je stavljen na privatne tragedije, a problem nasilja nad ženama, koji je u srpskom društvu široko rasprostranjen, relativizuje se. Tako je stalno moglo da se čuje da su dve ubijene žene ipak same izabrale svoje partnere."
List Politika je objavio čak analizu u kojoj je tobožnji forenzički psihijatar i sudski ekspert iz Montreala relativizovao problem nasilja nad ženama, pišući kako će pomenuta ubistva u svoje svrhe da zloupotrebe agresivne feministkinje, i da su većinu ubijene dece koja su bila žrtve nasilja u porodici ubile njihove majke. Posle toga se ispostavilo da je priložena fotografija tog „stručnjaka“ lažna i da je na njoj zapravo jedan nemački glumac. Posle toga je uredništvo lista tvrdilo da je prevareno i da je bilo na meti hakerskog napada...
- Zamenicu glavnog urednika Vremena Jovanu Gligorijević ne čudi to što se tako nešto desilo. U Srbiji se lažne vesti koriste dvojako: da bi se naružili kritičari režima i da bi se širile etički upitne ideologije, objašnjava Gligorijevićeva. Glajhšaltovani srpski mediji sistematski šire lažne vesti u interesu Srpske napredne stranke i predsednika Aleksandra Vučića. Tako je u novembru 2015. na TV Pink čitav dan prenošen potpuno izmišljen državni udar: Možete li to da zamislite? – pita Gligorijevićeva.
"Tv stanice poput Pinka ili Studija B, i dnevnih novina Informer i Srpski Telegraf šire lažne vesti kako bi ojačale režim i uništile njegove "neprijatelje". Mediji koji igraju kako režim svira nagrađeni su reklama, državnim subvencijama, dok su kritički mediji ekonomski "zadavljeni"", ističe Ivanji u autorskom tekstu za nemački list.
- U moru lažnih vesti, u Srbiji više ne mogu ni da se prepoznaju prave vesti [...] Koliko god to bizarno zvučalo: i najluđe lažne vesti uspevaju da prodru – kada se dovoljno često ponavljaju“, zaključio je Andrej Ivanji za Tagescajtung.
(Espreso.co.rs / Kurir.rs / Dojče vele / Taz.de)
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!