rado ide vulin u vojnike
DA LI TI MISLIŠ DA SU SVI GLUPI? Vulin se totalno upleo u laži oko služenja vojske, svaki dan menja izjavu!
Ministar pravi novi spin, sada ponovo tvrdi da nije služio vojsku
Nedugo posle skandala koji je izbio u javnosti pošto je ministar Aleksandar Vulin rekao da je oslobođen vojnog roka zbog visoke diptrije, a u javnost isplivala njegova izjava u kojoj se tvrdi da je imao VES pešadinca (vojno evidenciona specijalnost - koja se dobija posle služenja vojnog roka), on je pokušao da se "opere".
Naime, Vulin je sada rekao da se "za vreme NATO agresije 1999. godine dobrovoljno prijavio u Vojsku Jugoslavije zahtevajući da mi dodele ratni raspored, makar i kao običnom pešadincu, što mu je i bila želja i kada sam se prijavio u vojni odsek sa namerom da služim vojsku."
- Tada mi je rečeno da su im potrebni dobrovoljci protivavionci i inženjerci, a ne pešadija. Priznajem, nisam im rekao da sam nesposoban. Samo sam hteo da po svaku cenu budem tamo gde je najteže. Vratili su me - ispričao je Vulin u časopisu "Odbrana".
Podsetimo se, neposredno pošto je Vulin izjavio da je svojevremeno oslobođen služenja vojnog roka zbog lošeg vida, na društvenim mrežama pojavio se snimak emisije Radio-televizije Srbije u kojoj je Vulin rekao da se javio kao dobrovoljac, ali da "njegov VES, pešadiju, nisu primali, jer su tražili protivavionce, a ne pešadiju".
Za one sa jeftinijim ulaznicama, Vulin je u video snimku ispod vrlo jasno pomenuo da mu je VES pešadija (specijalnost koja se dobija posle služenja vojnog roka), a sada je pokušao da se "opere" tako što je rekao "išao sam da tražim da me stave bilo gde, PA MAKAR I U PEŠADIJU".
Šta reći, osim, sva sreća pa Vulin još nije ovladao mogućnošću da menja video zapis star 18 godina. Kad bi to mogao, možda bi neko i poverovao u njegovu najnoviju obmanu.
Pogledajte i sami šta Vulin kaže:
Vulin je prvi put od stupanja na dužnost dao intervju magazinu "Odbrana". Pročitajte ga:
"Vaša obraćanja u prvim danima posle izbora za ministra odbrane okarakterisalo je nekoliko snažnih poruka upućenih, pre svih, pripadnicima Vojske Srbije. Stiče se utisak da ste, apostrofirajući osećanja dužnosti i časti, želeli da kažete: „Ja sam jedan od vas!”.
– Ovo nije obična vojska. Ovo jeVojska Srbije! Ovo je vojska koja je uvek bila sa svojim narodom i na strani naroda, na pravednijoj strani sveta. I u Prvom i Drugom svetskom ratu i za vreme NATO agresije, bez obzira na različita imena i ideologije, pokazivala je neverovatnu hrabrost. U srpskom narodu vojska nije „samo” vojska, institucija, deo državnog sistema. Vojska je način života, odnos prema svetu. Biti u sistemu odbrane je, samo po sebi, velika čast. Voditi ga – ogromna je odgovornost. I kada dobijete takvu priliku morate uložiti čitavog sebe, svu svoju energiju i znanje da biste odgovorili izazovu. Prilikom posete centru za obuku u Valjevu iznenadili ste javnost ispovešću o razlozima zbog kojih svojevremeno niste služili vojni rok. – Drago mi je što sam imao priliku da to ispričam upravo deci koja dobrovoljno služe vojsku. Nisam želeo da odgovaram ni političkim protivnicima, ni lažnim analitičarima. To me ne zanima. Ali me zanima mišljenje te dece i mišljenje njihovih roditelja. Zanima me mišljenje svakog pripadnika Vojske Srbije. I zato sam osetio potrebu da njima kažem, jer treba da znaju. Znate, rastete sa idejom da ćete jednog dana biti u uniformi, da ćete kao otac, deda, pradeda sa oružjem stati pod zastavu svoje zemlje... Kao u onom stihu „Bijelog dugmeta”: „A ti lijepa kao Armija ispod zastava...” I onda dođe dan kada vam kažu da vaš hendikep ne može da bude prevaziđen... Reklo bi se da prilično emotivno proživljavate sećanja na taj period mladosti. Ja sam se čak i žalio, išao na VMA, ali nije bilo pomoći, kao što je nema ni danas. U to vreme sam imao dioptriju nešto više od sedam, a danas je mnogo, mnogo veća i ako naši lekari ne smisle neku dobru operaciju bojim se da će biti još teže. To je veliko razočaranje koje osetite u sebe, naravno. Ja sam Srbin, a u Srba ko nije služio vojsku... Znate i sami. I kada se suočite sa time, bude teško. Zbilja zavidim toj deci jer mogu da služe svojoj zemlji u uniformi. Oni treba da znaju da čovek koji vodi njihovo ministarstvo nije neko ko bi se sklonio od vojne obaveze. Za vreme NATO agresije 1999. godine dobrovoljno sam se prijavio u Vojsku Jugoslavije zahtevajući da mi dodele ratni raspored, makar i kao običnom pešadincu, što mi je i bila želja i kada sam se prijavio u vojni odsek sa namerom da služim vojsku. Tada mi je rečeno da su im potrebni dobrovoljci protivavionci i inženjerci, a ne pešadija. Priznajem, nisam im rekao da sam nesposoban. Samo sam hteo da po svaku cenu budem tamo gde je najteže. Vratili su me.
Šta smatrate prvim izazovom nove dužnosti? – Prvi izazov je kako popraviti materijalni položaj pripadnika vojske, kako obezbediti da i u vremenu štednje armija oseti svoju izuzetnost. Želim da se pripadnici vojske osete izuzetnim i da to čitavo društvo ceni. To je moj prvi i poslednji izazov. To je moj posao. Naravno, tu je i savremeno naoružanje, tehnika, oprema... Ali čovek koji radi na toj tehnici mora da bude zadovoljan ili barem zadovoljniji nego što je sada. Nije neobično da se materijalni položaj pripadnika vojske stavlja u prvi plan na početku mandata novog ministra. Međutim, Vas je izdvojila rečenica koju ste izgovorili prilikom posete Generalštabu da „čitavo društvo treba da vodi računa o mišljenju i stavovima Vojske Srbije”. Kako nameravate to da postignete? – Stav armije mora da se čuje. Ona mora da bude glasnija. Ovo jeste civilno društvo i tako treba da ostane. I naravno da će civili kontrolisati vojsku, ali vojska ima svoje specifičnosti i vrednosti koje čuva. Bezuslovna vrednost slobode, teritorijalnog integriteta i dostojanstva jedne zemlje. Armija je čuvar tog najboljeg. Sistem bezbednosti nema samo vojnu, nego i civilnu komponentu. Vojska ima kapacitet da doprinese razvoju civilne zaštite sprovodeći obuku, ali najvažnije je što ona može vratiti određeni sistem vrednosti koji je napušten. Moramo osetiti da Vojska Srbije ima uticaj na svakodnevni život svakog građanina. Ona treba da umiruje i ohrabruje tako što će reći: Ovo su vrednosti koje se u srpskom narodu nikada neće promeniti! Mi moramo dati priliku vojsci da pošalje poruku o sebi. Treba da uvažavamo stav njenog generala, ali i da znamo kako razmišlja vojnik. Da li je zadovoljan ili nezadovoljan, šta mu je potrebno... Mnogi su ukidanje obaveznog služenja vojnog roka kritikovali upravo jer je to bila direktna fizička i psihološka veza Vojske i naroda. Proteklih meseci bilo je više javnih inicijativa da se ta odluka revidira. Kakav je Vaš stav o tom pitanju? – Obavezno služenje vojnog roka vratile su mnoge zemlje, poput Švedske, na primer. Neke ga nikada nisu ni ukinule. To je i suviše kompleksna tema da bih o njoj, u ovom trenutku, mogao da se izjasnim, pogotovo ne eksplicitno. Nije to nešto što ministar može da preseče. Čitavo društvo treba da razmisli o tome. Istina je da se proteklih godina puno pričalo o toj temi i kada slušate medije mogli biste da dođete do zaključka da je skoro 100 odsto Srba za vraćanje obaveznog služenja vojske. A onda pozovete rezerviste na vežbu i doživite salve napada. Kažu kako se „militarizuje društvo”, pitaju „za koji se rat mi to spremamo!?” itd. Dakle, moramo o tome svi dobro da razmislimo. Da, činjenica je da se ukidanjem obaveznog služenja veza vojske i društva stanjila. Nije se izgubila, i nikada se neće izgubiti, ali se neminovno stanjila. Upravo želim da tu vezu ojačam kako bi vojska ponovo postala deo našeg svakodnevnog života.
Mnogim ministrima pre Vas, kao uostalom i Vama, deo javnosti zamerao je činjenicu da niste čovek „iz struke”. Međutim, imenovanje general-potpukovnika u penziji Aleksandra Živkovića na mesto državnog sekretara u Ministarstvu odbrane baca drugačije svetlo na novi menadžment sistema. Šta je pozadina odluke da se na mesto, do sada uglavnom rezervisano za političare, postavi čovek zavidne vojničke biografije? – Struka mora da se pita. Od načelnika Generalštaba do državnog sekretara, svi treba da budu stručnjaci. Ja sam političar. Ministar i treba da bude političar. Moj posao je da pronalazim načine da poboljšavam položaj Vojske, da čuvam osnovne smernice politike odbrane, a stručnjaci treba da se bave strukom. Zar mislite da bilo koji političar koji se našao na mom mestu, ko zna koliko godina unazad, bolje poznaje vojsku od Dikovića ili Živkovića? To je nemoguće. Upravo to želim da poručim i pokažem ljudima u sistemu – ceniće se struka. Na meni je da vam obezbedim bolje uslove, da brinem da se sprovodi politika vojne neutralnosti, da se poštuju zakoni, izvršavaju naređenja vrhovnog komandanta u skladu sa Ustavom. A struka je ta koja će mi reći u kom pravcu treba da se razvija armija. Sa takvim ljudima ne može da nam se desi da reformišemo vojsku, pa da se posle toga „pokrivamo” strategijama i doktrinarnim dokumentima. Sada ćemo prvo da domislimo šta želimo da radimo i gde da stignemo, da napišemo strategiju, pa da se reformišemo. E, taj posao ne mogu da rade civili, nego oni koji vojsku poznaju bolje od sebe samih. Otud taj izbor. Mi u našoj vojsci ne oskudevamo u kvalitetnim ljudima. Možda u nekim drugim stvarima, ali u kvalitetnim starešinama ne. Iskoristimo to. Nedugo pošto ste se uselili u kabinet, ovde u Birčaninovoj, na Vaša vrata pokucali su ambasadori najmoćnijih vojnih sila sveta. Da li ih je interesovalo hoće li biti diskontinuiteta u politici odbrane? – Srbija bi bila neozbiljna država ukoliko bi, kako promeni ministra, menjala i politiku odbrane. Nastavićemo sa istom politikom, i ako je potrebno da je definišemo u jednoj rečenici onda bi to bilo – politika vojnog nesvrstavanja. To, naravno, ima svoje izazove. Najteže je i najskuplje biti neutralan. Ali je najčasnije. Kada se stavite pod zaštitu nekog od moćnih blokova ili nekih vojno moćnih država, činjenica je da ne morate da brinete o svojoj bezbednosti, ali isto tako prestanete da brinete i o sopstvenim odlukama, jer ih nećete vi donositi. Mi smo odlučili da brinemo o sopstvenim odlukama i da ih sami donosimo, a da bi to bilo moguće, moramo imati vojsku koja je dovoljno snažan faktor odvraćanja. Da, to jeste najskuplje i najteže, ali mi to samo tako i znamo da radimo.
Tim pre će Vaš posao u Vladi biti teži jer, kao što ste rekli, takva pozicija zemlje u međunarodnim bezbednosnim okvirima košta. Hoće li Srbija u sadašnjim ekonomskim okolnostima moći da finansira takvu odbrambenu politiku? – Moraće. Kao što znate, mi ćemo do kraja godine imati značajno povećanje zarada za pripadnike sistema odbrane i ja se nadam da ćemo uspeti da promenimo još neke stvari koje će pozitivno uticati na materijalni položaj naših pripadnika. Na primer? – Razgovarao sam sa nadležnim ministrom o problemu sa kojim se suočava jedan deo naših pripadnika prilikom upisa dece u vrtić. Zamolio sam da oni, zbog posebnosti vojnog poziva i čestog odsustva od kuće, budu izuzeti od pravila da im deca budu niže rangirana ukoliko drugi roditelj nema zaposlenje. To pravilo će vrlo brzo stupiti na snagu. Dakle, identifikujemo probleme i rešavaćemo ih jedan po jedan."
Šta vi mislite o ovome?
(Espreso.co.rs/Odbrana)
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!