uzeo nam 11.000 hektara
GUGL PREKROJIO GRANICE SRBIJE: Čudna koincidencija da ih je obeležio baš onako kako bi Hrvati želeli da izgledaju!
Veći deo vojvođanskih opština Bačka Palanka, Apatin i Sombor po ovoj mapi - pripali su Hrvatskoj!
Teritorija Srbije manja je za 11.000 hektara, jer je granica između naše zemlje i Hrvatske volšebno vraćena na one iz vremena Austrougarske carevine. Barem tako pokazuje "Gugl". "Nove" granice na satelitskoj mapi ovog internet pretraživača, u Podunavlju, u području od Bačke Palanke do granice sa Mađarskom, poprilično zalaze u srpsku teritoriju. Tako je veći deo opština Bačka Palanka, Apatin i Sombor - pripao Hrvatskoj!
Umesto da su ucrtane po sredini međunarodne plovne reke, kako nalaže međunarodno pravo, granice su označene onako kako se zalaže Hrvatska - na osnovu katastarskog premera iz vremena Austrougarske. Čini se da je "Gugl" doneo odluku i pre konačnog razgraničenja. I uprkos reagovanju našeg Ministarstva spoljnih poslova, u više navrata od 2014. godine, način prikaza dunavskog dela granice između Srbije i Hrvatske na mapama "Gugla" nije popravljen.
Sudeći po "Guglu", teritorija koja je zbog izmenjenog rečnog korita Dunava ostala na levoj, srpskoj obali, pripala je Hrvatskoj - uključujući Šarengradsku adu i područje do Mladenova i Karađorđeva, Vukovarsku adu koja je uz srpsku obalu, područje prekoputa ušća Drave, Ćivutsku adu nizvodno od Apatina sve do Kupusine, veliki deo Gornjeg Podunavlja nizvodno i uzvodno od Apatina do Bezdana i prostor ograničen Dunavom, Velikim bačkim kanalom, kanalom Šugovica i Mađarskom.
U Ministarstvu spoljnih poslova Srbije rekli su nam da su kompanij "Gugl", u dopisima, više puta ukazali da Republika Srbija i Republika Hrvatska nisu međusobno ugovorom definisale zajedničku državnu granicu.
- U skladu sa zakonskim aktima bivše SFRJ, granica ove dve federalne jedinice proteže se sredinom Dunava, te je raspadom SFRJ postala državna granica i nije se menjala do danas - objašnjavaju u Ministartvu. - Takođe smo kompaniji "Gugl" dostavili podatke o položaju granice i predložili da se navedeno stanje granice na Dunavu prikaže na način na koji ta kompanija inače prikazuje neutvrđene i sporne granice na svojim mapama.