
mito i korupcija
"Oni imaju nevidljivi cenovnik": Počelo hapšenje lekara zbog mita, spremni na sve zbog novca?
Bašić tvrdi da su liste čekanja upravo i stvorene radi korupcije, pa kaže i da je problem uopšte to što je lekar u poziciji da dobije kovertu
Da li je unet nemir među nesavesne medicinare, kada se otpočelo sa hapšenjem lekara zbog primanja mita za operacije, izdavanje lažnih potvrda i obavljanja nedozvoljenenih abortusa?
Na ovu temu za Kurir televiziju govorili su profesor doktor Veselin Drašković ispred strateškog centra za vitalnost nacije, profesor doktor Snežana Bašić, kardiolog i specijalista interne medicine, kao i doktor Borislav Antonijević, ginekolog.
- Korupcija ne može da se posmatra kao pojedinačna pojava, ni da joj se određuje nivo. Ne postoji mala korupcija, korupcija je korupcija. Flaša pića i kafa nije korupcija. Korupcija je kada se traži određena količina para za vršenje neke usluge u državnom sektoru, bar ja to tako vidim - kaže Antonijević.

On dodaje da je svuda u svetu prisutna ova tradicija, pa u Japanu postoji i dan čašćavanja lekara:
- Odredili su jedan dan u mesecu gde se okupe svi lekari, a onda zadovoljni pacijenti mogu doneti poklone dok nezadovoljni mogu uložiti primedbe. Ako je neko uslovljen da bi dobio adekvatnu uslugu ili operaciju, to je teško krivično delo, posebno ukoliko se radi o državnoj ustanovi, a privatna ustanova ima svoj cenovnik i način rada.
Antonijević govoreći o obavljanju nedozvoljenih abortusa, odnosno onih u odmakloj trudnoći, kaže da se abortus može završiti fatalno ukoliko je izvršen van propisa:
- Mi imamo legalan put za prekid trudnoće posle 10. nedelje u slučaju postojanja anomalije i slično, što se određuje komisijski. Nije problem ni u državnoj ustanovi prkeinuti trudnoću koja je preko 10 nedelja. Ta osoba rizikuje život pacijenta, zna se procedura po kojoj se ovakva trudnoća prekida. To je segment gde moral i etika nestaju, neko je spreman da sve uradi za novac, a rizikuje nečiji život.
Bašić kaže da, po njoj, nema razlike između lekara koji specifično traži pare i lekara koji ih primi kada su mu ponuđene:
- Meni čak ovaj koji traži pare deluje poštenije nego ovaj koji ih primi, a navodno ih ne traži. Zašto ih onda prima? Ako je poklon, piće, cveće, bombonjera, u redu, ali novac ne. Duboko smo moralno posrnuli i to se lako vidi u zdravstvu jer se skoro pa podrazumeva da "ne možeš da ideš kod doktora praznih ruku".
Ona kaže da neko ko radi u državnom sektoru zna da ima platu za to što radi, treba da radi određeno radno vreme i ima dežurstva, pa po tome državni sektor ne može da bude odskočna daska i laka situacija u kojoj se pacijent usmerava na privatnu praksu.
- Lekari zato ne napuštaju tu državnu službu po kojoj pljuju. Tamo ne rade mnogo, ali sasvim dovoljno da preusmere pacijente na privatni sektor. Sve ozbiljne intervencije neće uraditi na privatnoj praksi, već na državnoj jer tamo imaju ceo tim anesteziologa, tim lekara i sestara, a ceo sistem funckioniše kao kolektivna odgovornost. Teško je da budete jedini odgovorni, već se sve tretira kao tim - kaže Bašić.

Bašić navodi i da korupcija jedino i može da se dogodi u državnom sektoru, a kaže da su odgovorni i oni koji daju novac, a ne samo oni koji ga uzimaju:
- Ukoliko date novac, to znači da ste vi predočili čak i prenego vam je neko tražio novac. Postoji neviđeni, naslućeni cenovnik. Svako zna da carski rez košta 600 evra i svako uzme i stavi u kovertu, pa da doktoru. Sve je to problematično. Ljudi su u situaciji da neće biti primljeni i neće ih poroditi baš taj lekar, a ko će uraditi taj carski rez je jako bitno za pacijenta. Krivica je podjednaka, ne mislim da je to urušilo srpsko zdravstvo - kaže ona.
Bašić tvrdi da su liste čekanja upravo i stvorene radi korupcije, pa kaže i da je problem uopšte to što je lekar u poziciji da dobije kovertu.
- To su loši moralni kriterijumi. U jednom trenutku ćete naići na odlične doktore, odličnu službu i visok nivo empatije, a već na sledećim vratima vas čeka katatstrofa, bez empatije, lekari koji su nonšalantni i neće da prime umirućeg pacijenta. To zavisi od pojedinaca, a oni koji organizuju moraju da budu odgovorni i odgovaraju, a time mislim na načelnike klinike.

Drašković je dao sledeći komentar:
- Mi smo duboko zaraženo i bolesno društvo, naopako postavljamo stvari. Korupcija je proces a hapšenje događaj. Mi smo u procesu stvarali uslove za hapšenje, a od hapšenja pravili publiku. Ako bolujemo od duboko zaraženih bolesti koje se odražavaju na socijalnom programu, možda je pametno da zaćutimo. Dobrog lekara nikada ne možete da platite onoliko koliko on vredi, ali možete da ga poštujete.
Bonus video:
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!