
pitanje od milion dolara
Da li roditelji smeju da pošalju bolesno dete u vrtić? Dobro obratite pažnju
Drugačija okolina, druženje sa vršnjacima u zatvorenim prostorijama znače i veću izloženost virusima, a time i veću mogućnost infekcije
Večita dilema koja redovno podeli roditelje u raspravama jeste pitanje - da li voditi dete u vrtić kada mu curi nos i kašlje, ali nema temperaturu.
Sasvim je normalno da se dete često razboli kada krene u vrtić ili školu ili kada je deo kolektiva u sezoni gripa.
Drugačija okolina, druženje sa vršnjacima u zatvorenim prostorijama znače i veću izloženost virusima, a time i veću mogućnost infekcije. Gosti Pulsa Srbije ovim povodom bili su dr Aleksandra Vukov, pedijatar, pulmolog i alergolog i Milka Mihailović, ispred Saveza udruženja privatnih predškolskih ustanova Beograd.
- Dete ne treba odvesti u vrtić kada ima visoku temperaturu. Znači, kada je dete lošeg opšteg stanja, kada je ta sekrecija iz nosa toliko obilna da zapušava nos, obojena, kada dete loše jede, kada ima temperaturu, kada kašlje, onda naravno prvo mora da se odvede kod lekara da lekar vidi o čemu se radi, da se dete leči i kada se dete izleči, onda da se vrati u kolektiv - objasnila je doktorka Vukov.
Njena sagovornica je prokomentarisala situaciju kad roditelji jednostavno nemaju alternativu za čuvanje deteta.
- Prosto moraju da se postave jasna pravila prilikom upisa dece. Kada dete može da uđe, kada ne može da uđe u vrtić. I uglavnom u svim privatnim preškolskim ustanovama, pošto ja zastupam taj privatni sektor, postoje sestre na preventivi, medicinske sestre koje procenjuju da li dete može da bude u vrtiću. I postoje vrlo jasna pravila tog zdravstvenog protokola gde je roditelj saglasan prilikom upisa da li može ili ne može. Znate, roditelj je u obavezi i mora da nađe alternativu za jedno bolesno dete u kolektivu - istakla je Mihajlović.
Bonus video:
(Espreso/Kurir/Milan Rašević/Preneo: V.Š)
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!