Ako slavite Nikoljdan, ovim rečima pozovite goste na praznik: Otac Ljuba objasnio šta je najveći greh za slavu
Otac Ljuba Ranković, Foto: Printscreen/TikTok/ otac.ljubarankovic

običaji za svetog nikolu

Ako slavite Nikoljdan, ovim rečima pozovite goste na praznik: Otac Ljuba objasnio šta je najveći greh za slavu

Nemojte pušiti pored slavske sveće i duvati dim u slavsku sveću. Pa bar se malo pomaknite u kući ako ima prostora, navodi otac Ljuba

Objavljeno:

Vernici Srpske pravoslavne crkve obeležavaju Nikoljdan, koji je najveća slava u našem narodu. Pola građana slavi, a pola ide u goste! Otac Ljuba Ranković ispričao je kako se pravilno obeležava ovaj veliki praznik.

Naveo je da krsnu slavu čine kolač, žito, vino, sveća. Uz to ikona krsne slave, kadionica, žar, briket, tamjan.

- Pre toga osvećenje vodice u kući, a na dan slave što više ukućana da ode u hram. Kada je molitva, sve se privodi skladu, jer Bog tada stvara svojom molitvom harmoniju. Kao što je stvorio na početku stvaranja sveta i svaki dan stvaranja završava rečima: I vide Bog da je dobro. Neka bude dobro tako i u našoj kući, svi na molitvu, sa svojim sveštenikom, sa ljubavlju, poštovanjem, divnim lepim razgovorima, dočekom i ispraćanjem sveštenika. To je početak slave - ispričao je otac Ljuba na svom Jutjub kanalu.

Slavski kolač
Slavski kolačfoto: Zorana Jevtić

Podsetio je da se ranije na slavu nije pozivalo.

- Moj savet je, danas u eri lake komunikacije, bar ja tako radim, a vidim da i moji prijatelji to rade, pozovu telefonom na slavu. Lepo je obaviti razgovor sa dragim gostom, prijateljem, srodnikom, da zoveš ga, pozdraviš ga: "Hristos Vaskrsnu, brate, sestro, kako si, neka da Bog da bude još bolje. Znaš, evo bliži se moja slava, ako Bog da, ja slavim Đurđevdan, pa u ime Boga da zajedno proslavimo svetog Đorđa, svetog Georgija u radosti, molim te, očekujem te, izaberi kad god hoćeš vreme, ja te sa radošću i moja porodica očekujemo." Vidim da i ljudi vole to. Pozovite prijatelje na slavu, bez obzira što oni to znaju. Ili bar napišete lepu poruku, SMS, Viber, kako god. Dakle, lepo je - naglasio je otac Ranković.

Naveo je da bi lepo bilo da na dan slave što više ukućana ode u hram, dok domaćice može ostati da priprema slavu.

- Ali deca, domaćin, nose u crkvu slavsko žito ili slavski kolač, ukoliko sveštenik tog dana ne dolazi kod njih u dom, da osveti te darove, slavski kolač, žito, vino, pale sveću i tako redom. Dakle, na dan slave obavezno ići u hram. Dobro bi bilo, evo sad, baš za neki dan, pošto su posni dani, da se domaćin pričesti. Kud veće divote, vrate se kući, donose darove, liturgijske u svoj dom, kolače, žito, osvećene u hramu - naveo je on.

Otac Ljuba
Otac Ljubafoto: Printscreen/TikTok/ otac.ljubarankovic

Podsetio je da se liturgija nastavlja u domu, te da se zato slava i zove liturgija domaće crkve.

- A onda, kada te darove donosimo u kuću, kolač, vino, žito, onda mi u hramu upalimo slavsku sveću. Na lepo ukrašenom postavljenom stolu. Domaćica je upalila kandilo pred ikonom koje gori, treperi, radošću ozarava celu kuću i noću i danju uoči slave, na sam dan slave. Divna atmosfera. Jedni drugima, kada se vratimo iz hrama, čestitamo slavu, celivamo jedne druge ukućane, divota. Liturgija već počinje, a onda pristižu gosti. Domaćin ili domaćica ugodno dočekuje goste. Radosno, nasmejano ili nasmejana. Raširenih ruku ide svome gostu u susret - priča otac i dodaje:

- Tri puta se ljubimo po našem srpskom običaju. E sad, ovde ću da kažem kako je pravilno. Prvi, izgovara reč, već iz daljine, gost: "Srećna slava domaćine i domaćice, sestro, brate, sine" i tako redom. Grle se i ljube, a domaćin izgovara radosnim rečima, i srca i duše: "Dobro mi došao, rođeni moj, dragi moj, brate, sestro." Sve ih izljubi, celivaju, a onda sa radošću raširenih ruku pokazuje put vrata: "Izvoli, izvolite." Oni ulaze u kuću, prekrste se, jer u kući gori sveća.

Otac Ranković naveo je da gosti kada se krste treba da se okrenu prema ikoni.

- U kući miriše tamjan, jer je kuća pre toga okađena tamjanom. I, dobro bi bilo da odmah, domaćica ili ko već to radi, posluži goste pristigle žitom. Žito se služi jer je žito simbol života. Strašan je greh preskočiti slavsko žito. Bez slavskog žita, vi nemate slavu. Dakle, onaj ko prinosi žito na poslužavniku, stojeći, ako je pre toga sedeo, gost ustaje, prekrsti se, pozdravlja slavu domaćina i kaže onome ko služi žitom, prekrsti se, uzima kašičicu, uzima kašičicom žito. Negde je praksa da uz žito stoji i vino. Da se poslužimo i vinom - objašnjava otac Ljuba.

Naglasio je da ne smemo da skrnavimo slavu, slavsku sveću, miris tamjana, ikonu, krsni kolač, žito, vino, razgovorima o politici.

- Drugo, molim vas, nemojte pušiti pored slavske sveće i duvati dim u slavsku sveću. Pa bar se malo pomaknite u kući ako ima prostora, hajde da neki ne mogu da izdrže, teško je domaćinu da to kaže: "Ovde nije dozvoljeno pušenje, govorimo ovo iz čiste stidljivosti, a bolje bi bilo kad bi moglo da nema duvana tamo gde je miris tamjana." Izbegnite to ako možete. Izbegnimo nepristojne razgovore, nepristojno ponašanje. Držimo se ljudski i hrišćanski - zaključio je on.

Bonus video:

02:21

Ceca Ražnatović slavi Nikoljdan

Espreso/Kurir/M.L.


Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!
counterImg

Espreso.co.rs


Mondo inc.